Reklama

Niedziela Legnicka

Chrystus Król i studnie w Afryce

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego 24 listopada wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu zgromadziła się na Mszy św. odpustowej, aby podziękować Panu Bogu za dobro i łaski otrzymane w Roku Wiary

Mszy św. przewodniczył ks. prał. dr Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Do koncelebry stanęli: ks. Piotr Nowosielski, redaktor „Niedzieli Legnickiej” oraz ks. Piotr Marciniak, wikariusz. Homilię wygłosił ks. Piotr Nowosielski, który przed laty pełnił we wspólnocie posługę duszpasterską. Na wstępie przypomniał, że królestwo Jezusa nie jest z tego świata. Jego królestwo było inne, bowiem oparte na sprawiedliwości, miłości, pokoju pracy i życia. Syn Boży, realizując dzieło zbawcze Boga Ojca, dał już w wymiarze ziemskim i doczesnym początek nowego królestwa. Chrystus w swoim nauczaniu nawoływał do pokuty i przemiany serc. Jego zbawczy plan wymaga od człowieka pewnego wysiłku, ustawicznego nawracania się, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, które nieustannie nawiedzają ludzkie serce. Kaznodzieja przypomniał, że przemiana ludzkich serc możliwa jest tylko dzięki łasce wiary, która toruje pewnie drogę wiodącą do Bożego królestwa. Ponadto człowiek musi zrozumieć, że zmienny świat nie może być źródłem bezpieczeństwa i prawdziwego pokoju serca. Poszukiwanie dróg do Bożego królestwa, to wypełnianie woli Boga w życiu indywidualnym, poddawanie się Bożej Opatrzności. Na zakończenie ks. Piotr zaznaczył, że Rok Wiary był czasem danym na ocenę kondycji naszej wiary i podjęcie postanowień umacniania jej w życiu. Ta pogłębiona wiara ma nas zaprowadzić do życia nowego, w wymiarze wiecznym, we wspólnocie z naszym Stwórcą.

Reklama

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata oraz kończący się Rok Wiary był okazją do podsumowania działań duszpasterskich. W liście apostolskim na Rok Wiary papież Benedykt XVI podkreślił, że Rok Wiary miał być okazją do składania świadectwa miłosierdzia. Takie właśnie świadectwo złożyła wspólnota parafialna z Bolesławca. A było nim zebranie ofiar materialnych na budowę dwóch studni w Kamerunie. Ta inicjatywa zrodziła się podczas spotkania proboszcza ks. prał. Józefa Gołębiowskiego z ks. Władysławem Koziołem, misjonarzem Księży Oblatów Maryi Niepokalanej, który od 20 lat prowadzi posługę misyjną w północnym Kamerunie w Afryce. Pochodzący z Gromadki misjonarz, gościł w naszej parafii w Tygodniu Misyjnym, co było okazją do zapoznania wiernych z problematyką misyjnej pracy duszpasterskiej w Kamerunie, w tym także z pilną potrzebą budowania nowych ujęć wodnych w tym kraju. Misjonarz podkreślił: – Studnia jednoczy wszystkich. Najpierw przy pracy nad jej budową, później podczas czerpania wody. Tak Ewangelia łączy się z życiem – mówił o. Kozioł i zachęcał do wspierania budowy studni.

Uroczystość była także ostatnią niedzielą posługiwania wikariuszowskiego ks. Piotra Marciniaka. Od 1 grudnia został on skierowany do pracy duszpasterskiej w Mirsku.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolność mierzy się przynależnością do Boga

[ TEMATY ]

odpust

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Dziękujemy Bogu za tych, którzy mieli wielką wiarę, zawierzyli Mu i byli przekonani, że tylko On daje wolność i pełne zwycięstwo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowych Najświętszej Marii Panny Anielskiej z Porcjunkuli w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję