Reklama

Niedziela Łódzka

Straż pamięci na Wołyniu

Do maja 2014 r. można w Muzeum Tradycji Niepodległości oglądać wystawę pt. „Tam rodziła się Niepodległość. Harcerska straż pamięci na Wołyniu”, która powstała z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja to fotografie, dokumenty, mapy, odznaczenia i przedmioty ze zbiorów muzeum, z Muzeum Miasta Zgierza, Narodowego Centrum Cyfrowego, ale także pochodzące z archiwów i zbiorów osób prywatnych. Wystawa to opowieść o będącej pod zaborami Polsce i Polakach na początku XX wieku, sytuacji politycznej: konflikcie między zaborcami, roli Józefa Piłsudskiego, powstaniu Legionów Polskich. Wymienione zostały stoczone przez żołnierzy bitwy. Tu szczególne miejsce zajmuje bitwa pod Kostiuchnówką (4-6 lipca 1916 r.). Pokazano miejsca spoczynku polskich żołnierzy z potyczek o wolną Polskę i historię odbudowy tych nekropolii. Zaprezentowano zdjęcia cmentarzy z lat 20. i 30. XX wieku oraz przed rozpoczęciem prac porządkujących prowadzonych przez harcerzy ze Zgierza i już odrestaurowane. To Polski Lasek k. Kostiuchnówki, Bracka Mogiła, Jeziorno, Koszyszcze, Kowel, Maniewicze, Trojanówka, Wołczeck. Są też zdjęcia Słupów Pamięci – ustawionych w 1938 r. w miejscach związanych z osobą marszałka Piłsudskiego, które także zostały odrestaurowane. Wystawę kończą plansze poświęcone Sztafecie Rowerowej po Ogień Niepodległości – zainicjowanej w 2001 r. Od tego momentu, co roku przed cmentarzem w Polskim Lasku na początku listopada harcerze ze Zgierza zapalają ogień, wiozą go na rowerach do Polski, a 11 listopada składają na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kocham pielgrzymowanie światła w kościołach

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wystawa

Piotr Jaskólski

Fotografia jest sztuką obrazową, której pędzlem jest światło – podkreśla Bogusław Świtała

Fotografia jest sztuką obrazową, której pędzlem jest światło – podkreśla Bogusław Świtała

Benefis i wystawa w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze – w ten sposób 31 marca Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży uhonorowało 60. urodziny lubuskiego fotografika Bogusława Świtały

Urodziłem się z aparatem fotograficznym – śmieje się Bogusław Świtała. – A tak naprawdę to kiedy miałem siedem lat, byłem pod wrażeniem mojego starszego brata, który robił odbitki w kuwetach. Zaraziłem się wtedy magią fotografii.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję