Reklama

Niedziela Sandomierska

Akademickie spotkanie papieskie

28 listopada w auli KUL-u, w ramach przygotowań do kanonizacji Papieża Polaka, odbyło się pierwsze akademickie spotkanie papieskie zatytułowane „Jan Paweł II – apostoł Bożego miłosierdzia”. Program przygotowali studenci oraz pracownicy wydziałów naukowych. Dominik Tyrawa, przedstawił rys historyczny życia i działalności bł. Jana Pawła II. Następnie wolontariuszki Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, zwanego Rodyjskim i Maltańskim (obecnie też studentki KUL-u), mówiły o bł. Janie Pawle II, jako o bracie w cierpieniu. Andżelika Bodzioch i Paweł Bandura przedstawili Papieża, jako człowieka dążącego do pokoju, przebaczającego i proszącego o przebaczenie.

Reklama

Gościem specjalnym spotkania był Marcin Kaczmarczyk, który 6 lat temu w wyniku wybuchu stracił wzrok, lewą dłoń oraz trzy palce w prawej dłoni. Przez miesiąc był w farmakologicznej śpiączce. W ciągu dwóch lat od wypadku przeszedł 23 operacje. Nie załamał się. Przez cały czas stara się wracać do jak największej sprawności oraz zdobywa coraz to nowe tytuły naukowe. W 2011 r. uzyskał licencjata z filologii angielskiej, rok później tytuł magistra inżyniera budownictwa. Od października br. rozpoczął studia doktoranckie z zakresu budownictwa. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem półtorarocznej Marysi. Z słuchaczami dzielił się swoją wiarą i zaufaniem Panu Bogu. Mówił, że po wypadku, będąc w bardzo ciężkim stanie, czuł obecność Boga. „Bóg każdego z nas otacza opieką. On chce, abyśmy powierzyli się Mu, abyśmy Mu zaufali” – mówił Marcin – Ja tego szczęścia w rodzinie, szczęścia kontaktu z Panem Bogiem, nie oddałbym za żadne skarby świata, nie oddałbym za oczy, za rękę, nie oddałbym za nic. Jestem naprawdę szczęśliwym człowiekiem. Życzę Państwu, abyście trzymali się Pana Boga”.

Spotkanie zakończyło się Mszą św. w kościele bł. Jana Pawła II pod przewodnictwem prodziekana ks. Romana Sieronia.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbliża się stulecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Niedziela legnicka 46/2016, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Archiwum TPD

Prof. Tomasza Arciszewskiego (z prawej) witał w Legnicy prezes TPD Kazimierz Pleśniak

Prof. Tomasza Arciszewskiego (z prawej) witał
w Legnicy prezes TPD Kazimierz Pleśniak

Potomek Tomasza Arciszewskiego, założyciela Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD), przebywał ostatnio w Legnicy w ramach zbliżającego się stulecia powstania Towarzystwa. Legnicki, największy w Polsce oddział TPD, odwiedził 28 października wnuk twórcy Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo taką nazwę początkowo nosiło TPD, Tomasza Arciszewskiego. Jego wnuk – prof. Tomasz Arciszewski – mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych w Stanie Virginia i jest związany z George Mason University. Profesor jest też współpracownikiem NASA i twórcą inżynierii wynalazczości.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję