Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rycerze Kolumba w naszej archidiecezji

Sięgając do początków Zakonu Rycerzy Kolumba, trzeba cofnąć się do końca XIX wieku. Wtedy to młody kapłan, sługa Boży Michał McGivney wraz z niewielką grupą mężczyzn spotykał się w piwnicy kościoła Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut w USA. Ich celem było przeciwstawienie się powszechnie panującej wówczas dyskryminacji katolików, trudnym warunkom życia, bezrobociu, odchodzeniu mężczyzn od wiary i Kościoła. Wkrótce ich wspólne zaangażowanie, ideały miłosierdzia, jedności i braterstwa oraz oddanie się świętej sprawie doprowadziło do zaprzysiężenia 29 marca 1882 r. Zakonu Rycerzy Kolumba. Z czasem czwartym ideałem Rycerzy zaczął być patriotyzm.

Po ponad 130 latach istnienia zakonu na świecie Rycerze Kolumba aktywnie pracują w ponad 14 tys. rad, a liczba członków niedługo przekroczy 2 mln, w tym prawie 3 tys. w Polsce. Kraje, w których spotkać można Rycerzy, to przede wszystkim USA, Kanada, Meksyk, jak również Portoryko, Republika Dominikańska, Panama, Gwatemala, Filipiny, Wyspy Bahama, Wyspy Dziewicze, Guam i Saipan oraz Polska. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej od kwietnia 2010 r. istnieje Rada im. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Członkowie tej Rady są kustoszami Relikwii Krzyża Świętego. Dzięki ich zaangażowaniu trwa w naszej archidiecezji peregrynacja Krzyża Ottonowego wraz z relikwiami. Rycerze utworzyli również Teatr Słowa, który regularnie przygotowuje spektakle związane tematycznie z istotnymi wydarzeniami w ciągu roku. Ponad to corocznie z okazji świąt Bożego Narodzenia, Rada prowadzi zbiórki paczek dla ubogich rodzin, które mieszkają na terenie parafii w Mierzynie.

Reklama

Obecnie działa również pierwsza w Szczecinie, a druga w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Rada Rycerzy Kolumba im. św. Józefa – Opiekuna św. Rodziny. Pierwsza inicjacja „Stopień Miłosierdzia” odbyła się 7 listopada 2011 r. w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w dzielnicy Warszewo. Od tego dnia przez ponad dwa lata niezłomnie trwaliśmy na modlitwie podczas poniedziałkowych spotkań. 25 listopada br. dzięki skutecznemu wstawiennictwu naszego patrona, św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny oraz dzięki wysiłkowi braci z Rady im. Matki Bożej Bolesnej nr 14989 w Mierzynie mogliśmy świętować uroczyste utworzenie pierwszej w Szczecinie Rady Rycerzy Kolumba. – Nieprzypadkowo jako patrona obraliśmy sobie św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny – mówi zespół założycielski pierwszej Rady w Szczecinie. – Idea Rycerstwa stała się dla nas inspiracją, aby nasze dotychczasowe zaangażowanie w życie parafii nabrało wyraźnego kształtu, a nasz Ksiądz Proboszcz mógł być dumny z tego, że u jego boku stoi korpus rycerski. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że jesteśmy członkami największej na świecie organizacji zrzeszającej mężczyzn – katolików świeckich.

Nowo powstała Rada im. św. Józefa – Opiekuna Świętej Rodziny, mieszcząca się w szczecińskiej dzielnicy Warszewo przy parafii pw. św. Antoniego z Padwy, stawia sobie następujące cele: stworzenie warunków do regularnej formacji mężczyzn – katolików świeckich, aktywną służbę wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, promocję pięknego i prawdziwego patriotyzmu poprzez organizowanie spotkań poświęconych śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji świąt narodowych oraz wiele innych.

Aby zostać Rycerzem Kolumba, kandydat musi być pełnoletnim, praktykującym katolikiem, uzyskać zgodę swojego księdza proboszcza oraz wziąć udział w ceremonii inicjacyjnej.

Zapraszamy do współpracy mężczyzn świeckich oraz czcigodnych kapłanów. Kontakt:
kustosz rejonowy – Maksymilian Kardziejonek,
tel. 601-249-418,
e-mail: maksymiliankardziejonek@gmail.com.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.kofc.org oraz www.rycerzekolumba.com.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni w czasie międzynarodowej konwencji

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tomasz Adamski

W czasie 139. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba przywódcy międzynarodowej wspólnoty Rycerzy wyróżnili Polskę za spektakularny rozwój członkowski i dynamiczne działania w czasie pandemii. W czasie całego roku formacyjnego Rycerze rozpoczęli działalność w kilkudziesięciu nowych parafiach i stworzyli 27 rycerskich rad, a do wspólnoty przystąpiło niemal 700 nowych mężczyzn.

„Konwencja to wielkie święto całego Zakonu i moment, w którym w sposób szczególny wyróżniane są te inicjatywy, które wywarły największy wpływ na rozwój Zakonu oraz na społeczności lokalne i parafie, w których działają Rycerze” – wyjaśnia Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. „Cieszymy się ogromnie, że w rzeszy ponad 2 milionów członków zostali dostrzeżeni Rycerze Kolumba z Polski, że doceniony został dynamiczny rozwój pomimo pandemii” – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję