Reklama

Niedziela Wrocławska

Dobrego serca nigdy dość

Adwent to doskonała okazja, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Jak? Na przykład włączając się w organizowaną przez ZOL w Jaszkotlu Mikołajkową Pakę dla Dzieciaka.

Niedziela wrocławska 50/2013, str. 5

[ TEMATY ]

pomoc

GRAZIAKO/Niedziela

Zrobić paczkę

Projekt polega na nawiązaniu współpracy pomiędzy Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci w Jaszkotlu oraz dolnośląskimi szkołami, zakładami pracy i przedsiębiorstwami. Akcja organizowana jest pod patronatem honorowym abp. Józefa Kupnego. Zadaniem uczestniczących w akcji instytucji było stworzenie paczki mikołajkowej, w której znalazły się najbardziej pożądane przez placówkę środki pielęgnacyjne: pampersy, chusteczki nawilżane, płyny do kąpieli dla dzieci, szampony, kremy pielęgnacyjne oraz artykuły spożywcze, w tym przede wszystkim kaszki smakowe dla najmłodszych oraz mleko specjalistyczne a także słodycze. – Będąc Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym jesteśmy dotowani przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety przekazywane nam środki są niewystarczające i nie pokrywają nawet podstawowych potrzeb placówki – zaznacza Karolina Mazur z ZOL w Jaszkotlu. – W związku z tym zmuszeni jesteśmy do nieustannego pozyskiwania dodatkowych środków od darczyńców oraz organizowania wszelkiego rodzaju przedsięwzięć, mających na celu polepszenie sytuacji materialnej placówki.

Uwrażliwić się na potrzebujących

Reklama

Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka to jednak nie tylko pomoc dla podopiecznych z Jaszkotla. Drugą, równie ważną ideą tego wydarzenia, jest próba uwrażliwienia młodych ludzi na nieszczęście drugiego człowieka. Pracownicy zakładu podkreślają także, że mikołajkowa akcja to nie jedyna inicjatywa prowadzona w ciągu roku w Jaszkotlu. Od kilku lat placówka współpracuje z Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu. Na początku ich wspólnej przygody osadzeni zaproponowali, że przygotują dla dzieci niespodzianki. Były to nie tylko zabawki zakupione za uzbierane pieniądze, ale przede wszystkim duże skórzane pufy, uszyte przez więźniów, które z powodzeniem wykorzystywane są podczas rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. Później były wzajemne odwiedziny i uświadamianie, że obie strony potrzebują wsparcia. Osadzeni coraz częściej przyjeżdżają do Jaszkotla, dodaje Karolina Mazur. Organizują dla dzieci zbiórki słodyczy oraz artykułów szkolnych. Rodzinna współpraca sprzyja nie tylko wzajemnemu zrozumieniu lecz także resocjalizacji. Wielu skazanych po opuszczeniu więzienia nadal interesuje się podopiecznymi zakładu. Wymierną pomocą są także prace remontowe w piwnicach placówki oraz porządkowe w ogrodzie i otoczeniu.

* * *

Podsumowanie akcji

Tegoroczna edycja akcji Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka cieszyła się jeszcze większym powodzeniem niż poprzednia. W tym roku włączyło się w nią około 30 szkół z całego województwa dolnośląskiego, parafie archidiecezji wrocławskiej, przedsiębiorstwa, jak również osoby prywatne. Zbiórki w szkołach trwają do 9 grudnia, jednak już w ubiegłym tygodniu dotarło do nas część zebranych darów, dzięki którym mogliśmy stworzyć dla naszych podopiecznych prezenty mikołajkowe, które wywołały w nich niezwykle wiele radości, uśmiechu i choć na chwilę pomogły zapomnieć im o cierpieniu, jakie je spotkało. Dla nas – ich opiekunów – uśmiech goszczący na twarzach tych dzieci jest najpiękniejszym podziękowaniem za pracę włożoną w organizację tej akcji. Dlatego w imieniu swoim, ale również naszych podopiecznych dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, za pomoc oraz zaangażowanie w akcję.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielczanie leczą dziewczynkę z Kamerunu i zbudują kolejną studnię w Afryce

[ TEMATY ]

pomoc

studnia

Flavijus Piliponis/Fotolia.com

Dalsza pomoc dla chorej Kamerunki, która po amputacji nóg jest hospitalizowana i leczona dzięki pomocy kielczan oraz budowa studni w Afryce - w rejonie, skąd pochodzi 11-latka, były przedmiotem czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie miasta.

„Gabriela z Kamerunu ostatnio przeszła zabieg w Polsce i otrzymała nowe protezy. Prawdopodobnie razem z opiekunką - polską siostrą pasjonistką, wkrótce przyjedzie do Kielc” – poinformował pomysłodawca akcji – Władysław Burzawa - wieceprzewodniczący Rady miasta.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję