Reklama

Media

Telewizja TRWAM contra „Grupa Trzymająca Władzę”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coś drgnęło w sprawie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam. Tygodnik „Niedziela” i jego redaktor naczelny – ks. inf. Ireneusz Skubiś miał swój udział w „nowym otwarciu” dotyczącym Telewizji Trwam. Przypomnijmy: Fundacja Lux Veritatis na początku sierpnia 2013 r. decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymała koncesję na nadawanie programu Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym. Chociaż fundacja, zgodnie z wymogami zmiany koncesji, zapłaciła – jak sama przyznaje – prawie 1,3 mln zł jako pierwszą ratę, to jednocześnie jest pozbawiona możliwości korzystania z niej. Miejsce bowiem na tym przyznanym w koncesji multipleksie zajmuje Telewizja Polska. Ustawa o cyfryzacji zobowiązuje TVP do zwolnienia tej częstotliwości, gdy pokrycie sygnałem telewizji publicznej obejmie przynajmniej 95 proc. powierzchni Polski. TVP jednak – mimo wypełnienia tych wymogów – dotąd nadaje na przyznanym koncesyjnie paśmie Telewizji Trwam.

Obecnie dostęp Telewizji Trwam do multipleksu zależy więc w dużej mierze od decyzji prezesa TVP. To w jego rękach jest decyzja o wcześniejszym zwolnieniu miejsca zajmowanego dotąd właśnie przez telewizję publiczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redaktor Naczelny „Niedzieli”, poruszony brakiem pozytywnego rozstrzygnięcia w tej sprawie,
24 października skierował list do prezesa TVP p. Juliusza Brauna. Korespondencja, którą ks. Skubiś udostępnił m.in. także kard. Stanisławowi Dziwiszowi, abp. Józefowi Michalikowi – przewodniczącemu KEP, abp. Wacławowi Depo – przewodniczącemu Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski oraz o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR – dyrektorowi Radia Maryja i Telewizji Trwam, rozpoczęła wymianę listów między redaktorem naczelnym „Niedzieli”, Prezesem TVP i dyrektorem Telewizji Trwam. Ważnym wątkiem swojego listu Redaktor Naczelny „Niedzieli” uczynił fakt, że p. Juliusz Braun w latach 1983-89 pracował jako redaktor właśnie w tygodniku „Niedziela”. Jego związki z mediami katolickimi, przywiązanie do Kościoła i zaufanie, jakim był obdarzany, dawały nadzieję, że sprawa multipleksu będzie załatwiona uczciwie i rzetelnie. „Chodzi o wyjaśnienie sprawy, ale przede wszystkim o odblokowanie możliwości wejścia Telewizji Trwam na MUX. (...) Niestety, jak się dowiadujemy, Pan przytrzymuje w swoich rękach wykonalność decyzji KRRiT. Nie mogę tego zrozumieć, bo przecież nie wierzę, że Pan mógłby być człowiekiem nieuczciwym i nierzetelnym. (...) Panie Juliuszu, bardzo proszę o zwolnienie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam. Będzie to piękny gest, na który czeka cała Polska” – napisał ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Reklama

Redaktor Naczelny „Niedzieli” jednocześnie zwrócił uwagę na poziom programów nadawanych w telewizji publicznej. Szczególnie w ostatnich miesiącach, jak pisze w swoim liście, „w telewizji, która jest w Pańskim władaniu, dzieją się rzeczy niegodziwe, uderzające w Kościół, w biskupów i kapłanów”. Jako przykład przywołał atak na Kościół w kontekście rzekomych zarzutów pedofilii oraz traktowanie w mediach abp. Józefa Michalika przez niektórych dziennikarzy TVP: „To, co miało miejsce w telewizji, uwłacza wszelkiej moralności i etyce dziennikarskiej. Mam tu na uwadze program red. Tomasza Lisa (...). Pan pochodzi z rodziny zacnej, kulturalnej, i tę kulturę prezentował, pracując w «Niedzieli». Chciałbym prosić, aby ta kultura również zagościła w postępowaniu, w rozmowach i w przekazie Telewizji Polskiej”.

Wywołany do odpowiedzi prezes Juliusz Braun w swojej korespondencji do Redaktora Naczelnego „Niedzieli” wyjaśnia, że pokrycie terenu Polski zasięgiem sygnału TVP nie jest do końca zrealizowane, bowiem trwają pomiary zmiennej mocy nadajników. Szczegóły techniczne zawarte w liście Pana Prezesa nie dają jednak zadowalającej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego TVP utrzymuje nadawanie swojego sygnału na multipleksie przekazanym Telewizji Trwam, mimo wypełnienia warunków zawartych w ustawie o cyfryzacji, zobowiązujących do ustąpienia miejsca? Deklaracja Juliusza Brauna o gotowości „zwolnienia naziemnego multipleksu cyfrowego przed terminem określonym w rezerwacji częstotliwości, a więc wcześniej niż 27 kwietnia” – jak pisze w swoim liście – nijak się ma do ustawowych obowiązków TVP w tym względzie.

Reklama

Na list Juliusza Brauna odpowiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, któremu jako stronie w całej sprawie zarówno ks. Ireneusz Skubiś, jak i Prezes TVP przekazali korespondencję do wiadomości. Dyrektor Telewizji Trwam wskazuje, że Fundacja Lux Veritatis od początku tej trudnej sytuacji była gotowa na daleko idącą współpracę, aby w trybie ugody administracyjnej doprowadzić do rozwiązania kwestii spornych. „Wystarczyłoby, aby Telewizja Polska SA wyszła temu naprzeciw (...). Nic takiego jednak się nie stało. Impas trwa nadal. I nic nie wskazuje, aby ten stan szybko się zmienił, tym bardziej że bezczynność w tej sprawie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest wielce wymowna”.

W ostatniej części listu Prezes TVP ustosunkował się do uwag Redaktora Naczelnego „Niedzieli” odnośnie do poziomu nadawanych programów i nieetycznego zachowania niektórych dziennikarzy telewizji publicznej. „Nie zamierzam zdejmować z siebie odpowiedzialności za całość przekazu Telewizji Polskiej. (...) Trafiają się sprawy, które sam uważam za błąd”. Wymienione w liście przez Prezesa TVP: włączenie się w coroczne obchody Dnia Papieskiego, transmisje dwóch debat w ramach „Dziedzińca dialogu” czy emisja serialu o bł. ks. Jerzym Popiełuszce uznał za przykłady zaangażowania się bezpośrednio w życie Kościoła. To wszystko w ramach pełnienia misji publicznej telewizji. Raptem promil całego czasu antenowego TVP. Można postawić pytanie: Czy te „dobrodziejstwa” telewizji publicznej mają nam, jako katolickiemu w większości społeczeństwu, zastąpić ofertę programową Telewizji Trwam, która tak skutecznie i pod płaszczem prawa jest, jak dotąd, blokowana przy współudziale instytucji państwowych?

Reklama

Wymowna jest wdzięczność o. Tadeusza Rydzyka wyrażana wyraźnie w korespondencji do ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pierwszy raz bowiem Prezes TVP miał okazję zabrać głos bezpośrednio jako strona w tej części sporu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Z jego argumentacją – jaka by nie była – mogli zapoznać się także przedstawiciele hierarchii kościelnej. Wywołany temat na forum publicznym pokazuje dobre samopoczucie kierownictwa telewizji, którego źródłem jest, po pierwsze, świadomość, że rozdaje się karty wśród uczestników życia medialnego, nawet wbrew temu, co mówi prawo, po drugie zaś – bardzo subiektywne i uspokajające wrażenie „rzetelnego” pokazywania wizerunku Kościoła. Widzowie telewizji publicznej już niebawem będą mogli codziennie za pomocą pilota dać do zrozumienia zarządowi TVP, czy zgadzają się na tak narzucony styl pokazywania Kościoła, mając do wyboru kanały TVP i Telewizji Trwam.

Jak donoszą media, p. prezes Juliusz Braun odbył spotkanie z przedstawicielami Fundacji Lux Veritatis. Daje to nadzieję, że warto czasem nawet w relacjach z poważnymi osobami życia publicznego odwoływać się do wartości, które kiedyś należały do podstawowych. Martwi jednak, że tylko jedno środowisko dziennikarskie, którego reprezentantem jest Redaktor Naczelny „Niedzieli”, uważało za stosowne upomnieć się imiennie w ramach solidarności w branży za medium, przeciw któremu stanęło inne, silniejsze, wraz z instytucjami państwowymi.

Drodzy Czytelnicy „Niedzieli”!

Wielu spośród Was dowiedziało się z Radia Maryja, że zaistniała korespondencja między redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. Ireneuszem Skubisiem a prezesem Zarządu TVP – dr. Juliuszem Braunem. Korespondencja dotyczyła przyspieszenia nadawania programu Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym. Obok został zamieszczony artykuł red. Mariusza Książka – zastępcy redaktora naczelnego „Niedzieli” na temat wspomnianej korespondencji, która odbiła się szerokim echem w społeczeństwie polskim. W ostatnim czasie, już po otrzymaniu do druku artykułu Mariusza Książka, dostałem mailem od prezesa Zarządu TVP Juliusza Brauna informację o sytuacji, która obecnie zaistniała w sprawie nadawania Telewizji Trwam na MUX.

Reklama

Ponieważ nie byłem dość dobrze zorientowany w sprawie wysłałem tekst pisma prezesa Juliusza Brauna do o. Tadeusza Rydzyka. Otrzymałem odpowiedź i wydaje się, że jest ona bardzo rzetelna i ciekawa. Dlatego pozwalam sobie podać do wiadomości (na s. 53/nr 51-52/2013) treść listu e-mailowego, który otrzymałem od prezesa Brauna i moją odpowiedź. Ta korespondencja wskazuje na to, że 14 lutego 2014 r. będziemy mogli odbierać Telewizję Trwam na cyfrowym multipleksie.

Otrzymałem w ostatniej chwili kolejną wiadomość e-mailową od prezesa TVP Juliusza Brauna, która umacnia moją świadomość, że istotnie 14 lutego 2014 r. Telewizja Trwam zacznie funkcjonować na multipleksie cyfrowym.

Szczęść Boże!
Ks. Ireneusz Skubiś
13 grudnia 2013 r.

2013-12-17 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz w obronie telewizji Trwam

15 września w Gorzowie odbył się marsz w obronie Telewizji Trwam. Punktualnie o godz. 16 na wzgórzu papieskim przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski zgromadzili się ludzie walczący o wolność mediów. Wśród zebranych byli przedstawiciele parafii z całej diecezji, ruchy i stowarzyszenia, a także „Solidarność”. Nie zabrakło również gości spoza regionu. Na plac papieski przybyły grupy ze Szczecina i Środy Wielkopolskiej

Marsz poprzedziła litania do bł. Jana Pawła II. Po modlitwie bp Paweł Socha odczytał list od bp. Stefana Regmunta, w którym biskup diecezjalny wyrażał jedność z uczestnikami marszu. Następnie udzielił błogosławieństwa i wszyscy z pieśnią na ustach wyruszyli do katedry. Ponad dwutysięczna grupa zaopatrzona w biało-czerwone flagi i transparenty z hasłami głoszącymi wolność mediów, jedność z Telewizją Trwam i oddanie się Matce Bożej przeszła ulicami Gorzowa. W trakcie pochodu uczestnicy skandowali różne hasła, m.in.: „Nie oddamy wam Telewizji Trwam”, „Dziennikarze mówcie prawdę” czy „Wolne media - wolna Polska”. Po dotarciu na miejsce, pod biały krzyż na placu katedralnym, odczytano apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Proszono w nim o wstawiennictwo w sprawie obrony Telewizji Trwam. Zaznaczono, że ograniczenie mediów katolickich jest próbą zamknięcia ust osobom wierzącym. Przypominano, że żyjemy w kraju demokratycznym, w którym obowiązuje wolność słowa. Poseł Marek Ast w swojej wypowiedzi podkreślał, że takie marsze są biciem serca wolnej Polski. Natomiast proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Zbigniew Kobus zauważył ważną misję ewangelizacyjną, jaką spełnia telewizja katolicka. Wspomniał o tym, że można w niej usłyszeć prawdę Ewangelii oraz uczestniczyć duchowo w Eucharystii. Istotnym elementem wystąpień było świadectwo Ryszarda, anonimowego alkoholika, któremu religijność tych mediów pomogła w walce z nałogiem. Na zakończenie części plenerowej odśpiewano hymn narodowy oraz „Rotę”. Zwieńczeniem marszu była Msza św. pod przewodnictwem bp. Sochy. W homilii Ksiądz Biskup mówił o potrzebie przemiany serc w naszym kraju i konieczności modlitwy za nią. Przypominał, że bycie chrześcijaninem to chodzenie pod prąd, wbrew modzie i ideologiom tego świata. Przestrzegał przed prymitywizmem współczesnych mediów, które są obecne w naszych domach i kształtują naszą świadomość. - Szukajcie prawdy na klęczkach! - nawoływał. Po Eucharystii zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję