Reklama

Niedziela Sosnowiecka

O dobro polskiego górnika

Biskup Grzegorz Kaszak spotkał się w jaworznickiej kolegiacie pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny z górnikami Południowego Koncertu Węglowego. Pasterz Kościoła sosnowieckiego celebrował barbórkową Mszę św. w intencji załogi zakładu oraz tych górników, którzy odeszli do Pana

W homilii biskup Grzegorz Kaszak zwrócił uwagę na trudną kondycję polskiego górnictwa na tle sytuacji naszego kraju. – Nie tak dawno o swoje prawa upomniał się polski robotnik. Do Warszawy przyjechali związkowcy, by protestować przeciwko sytuacji pracowników i polityce rządu. Kwestionowano m.in. reformę emerytalną podwyższającą wiek przejścia na emeryturę, uelastycznienie czasu pracy, żądano też szybszego wzrostu płacy minimalnej. Strajki i manifestacje były więc wyrazem uzasadnionego niepokoju polskiego robotnika. Tylko nie wiemy dlaczego w środkach masowego przekazu tak niewiele o tym się mówi – powiedział Biskup Ordynariusz. Podkreślił także, że związki zawodowe powinny walczyć o sprawiedliwość społeczną. – Wiele wskazuje na to, że sytuacja w górnictwie węgla kamiennego będzie się pogarszać: na hałdach są zwały węgla, do tego dochodzi import z krajów spoza UE. Ponadto pojawia się widmo zakazu palenia węglem w domowych piecach. Wobec takiej sytuacji trzeba zjednoczyć siły związków zawodowych górników i osób, które zarządzają kopalniami, nie patrząc na interesy partyjne – podkreślił Hierarcha, i dodał, że Polska powinna dążyć do tego, by krajowa produkcja energii elektrycznej odbywała się na bazie naszego węgla. – To jest rozwiązanie racjonalne nie tylko ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale także w aspekcie bezpieczeństwa, bo po co mamy się uzależniać od importu. Jak widzimy sporo jest dzisiaj problemów, z którymi musi borykać się polski górnik. Pamiętajmy, nikt nie jest sam, Bóg nieustannie troszczy się o każdego z nas. Drodzy górnicy, w chwilach trudnych wspomnijcie na słowa Pana Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – powiedział biskup Grzegorz Kaszak.
Południowy Koncern Węglowy SA tworzą dwa zakłady: Zakład Górniczy „Sobieski” w Jaworznie i Zakład Górniczy „Janina” w Libiążu. Koncert zatrudnia ok. 5,5 tys. osób, co czyni go jednym z największych pracodawców w regionie.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Górnicy KGHM obchodzili święto swojej patronki

[ TEMATY ]

Legnica

górnicy

Ks. Piotr Nowosielski

Z udziałem górników i ich rodzin, zarządów Kombinatu i kopalń, obchodzono 4 grudnia uroczyście wspomnienie św. Barbary. Mszy św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję