Reklama

Niedziela Sosnowiecka

O dobro polskiego górnika

Biskup Grzegorz Kaszak spotkał się w jaworznickiej kolegiacie pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny z górnikami Południowego Koncertu Węglowego. Pasterz Kościoła sosnowieckiego celebrował barbórkową Mszę św. w intencji załogi zakładu oraz tych górników, którzy odeszli do Pana

W homilii biskup Grzegorz Kaszak zwrócił uwagę na trudną kondycję polskiego górnictwa na tle sytuacji naszego kraju. – Nie tak dawno o swoje prawa upomniał się polski robotnik. Do Warszawy przyjechali związkowcy, by protestować przeciwko sytuacji pracowników i polityce rządu. Kwestionowano m.in. reformę emerytalną podwyższającą wiek przejścia na emeryturę, uelastycznienie czasu pracy, żądano też szybszego wzrostu płacy minimalnej. Strajki i manifestacje były więc wyrazem uzasadnionego niepokoju polskiego robotnika. Tylko nie wiemy dlaczego w środkach masowego przekazu tak niewiele o tym się mówi – powiedział Biskup Ordynariusz. Podkreślił także, że związki zawodowe powinny walczyć o sprawiedliwość społeczną. – Wiele wskazuje na to, że sytuacja w górnictwie węgla kamiennego będzie się pogarszać: na hałdach są zwały węgla, do tego dochodzi import z krajów spoza UE. Ponadto pojawia się widmo zakazu palenia węglem w domowych piecach. Wobec takiej sytuacji trzeba zjednoczyć siły związków zawodowych górników i osób, które zarządzają kopalniami, nie patrząc na interesy partyjne – podkreślił Hierarcha, i dodał, że Polska powinna dążyć do tego, by krajowa produkcja energii elektrycznej odbywała się na bazie naszego węgla. – To jest rozwiązanie racjonalne nie tylko ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale także w aspekcie bezpieczeństwa, bo po co mamy się uzależniać od importu. Jak widzimy sporo jest dzisiaj problemów, z którymi musi borykać się polski górnik. Pamiętajmy, nikt nie jest sam, Bóg nieustannie troszczy się o każdego z nas. Drodzy górnicy, w chwilach trudnych wspomnijcie na słowa Pana Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – powiedział biskup Grzegorz Kaszak.
Południowy Koncern Węglowy SA tworzą dwa zakłady: Zakład Górniczy „Sobieski” w Jaworznie i Zakład Górniczy „Janina” w Libiążu. Koncert zatrudnia ok. 5,5 tys. osób, co czyni go jednym z największych pracodawców w regionie.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie: Rośnie liczba górników z potwierdzonym koronawirusem

[ TEMATY ]

górnicy

P. Tracz / KPRM

Łączna liczba górników, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem przekroczyła w piątek rano 1,7 tys. - wynika z informacji służb sanitarnych i górniczych firm. Od czwartku w dwóch z trzech dotkniętych epidemią spółek węglowych przybyło w sumie blisko 250 nowych przypadków.

Przedstawiciele spółek zastrzegają, że w związku z dużą liczbą pobranych w ostatnich dniach wymazów do badań, liczba zakażonych stale się zmienia i można spodziewać się dalszego wzrostu ilości potwierdzonych przypadków zakażenia. W samej Polskiej Grupie Górniczej (PGG) materiał do testów pobrano dotąd w sumie od ponad 9,6 tys. osób, w tym ponad 8 tys. w ramach badań przesiewowych.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

2021-07-31 19:46

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

– Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy do każdego z nas! – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Podczas sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Na początku Mszy św. abp Józef Guzdek zwracając się do kombatantów podkreślał, że kolejnym pokoleniom „potrzebni są świadkowie heroicznej walki o wolność – zwyciężeni, ale niepokonani; wierni wartościom, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu”. – Pragniemy modlić się za Was, żyjących świadków wydarzeń sprzed 77 lat. Prosimy Boga o zdrowie i potrzebne siły, abyście jak najdłużej mogli wychowywać kolejne pokolenia Polaków do wierności wartościom, które zadecydują o naszym dziś i przyszłości umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję