Reklama

Zakończyło się spotkanie Taizé w Strasburgu

Za rok pielgrzymka zaufania przez ziemię dotrze do Pragi w Republice Czeskiej

W Strasburgu 1 stycznia 2014 r. zakończyło się 36. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Uczestniczyło w nim ok. 30 tys. młodych ludzi z ponad 50 krajów. Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania w Strasburgu, wystosowanym w jego imieniu przez watykańskiego sekretarza Stanu abp. Pietro Parolina, zaapelował o przezwyciężenie podziałów między chrześcijanami. Zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się w Alzacji, na pograniczu Francji i Niemiec, podkreślając, że jest to ziemia „rozdarta przez wojny, które pociągnęły za sobą niezliczoną liczbę ofiar”. Stwierdził, że ta ziemia jednocześnie „niesie ogromną nadzieję na budowę europejskiej rodziny”. „Jesteście świadomi tego, że podział między chrześcijanami stanowi przeszkodę w wypełnieniu misji powierzonej Kościołowi i że orędzie chrześcijańskie byłoby dużo bardziej wiarygodne, gdyby chrześcijanie przezwyciężyli dzielące ich różnice” – czytamy w orędziu papieskim. „Wasze spotkanie, które odbywa się jednocześnie w dwóch krajach, jest znakiem. Europa, która przeżywała i wciąż przeżywa trudne chwile, potrzebuje waszego zaangażowania, waszej wiary i odwagi” – podkreślił papież Franciszek.

Reklama

Na ostatniej wieczornej modlitwie przeor Wspólnoty brat Alois powiedział, że dostrzegalna komunia między ludźmi, którzy ufają Chrystusowi, może się urzeczywistniać jedynie wtedy, gdy w centrum swojego życia umieścimy przebaczenie i pojednanie. – Tutaj, w Strasburgu, przypominamy sobie, że w ubiegłym wieku po krwawych wojnach kilka osób zdołało wprowadzić Francję i Niemcy, a później całą Europę na drogę przebaczenia i pojednania. Naszym spotkaniem chcielibyśmy wyrazić wdzięczność dla twórców pokoju w Europie – mówił przełożony Wspólnoty z Taizé. 31 grudnia 2013 r. młodzi ludzie przebywali w goszczących ich parafiach i ze swoimi gospodarzami modlitewnie żegnali stary rok. Potem było „święto narodów” – radosny sposób na powitanie nowego roku w gronie międzynarodowym.

Przeor Wspólnoty z Taizé zapowiedział kolejne etapy Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, zwracając uwagę, że 2014 r. jest Rokiem Ameryki. Na przełomie kwietnia i maja 2014 r. odbędą się spotkania w Teksasie i w Meksyku, w październiku – na Karaibach: w Dominikanie, Haiti, Puerto Rico i na Kubie. Natomiast kolejne – 37. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 29 grudnia 2014 r. – 2 stycznia 2015 r. w stolicy Republiki Czeskiej – Pradze. Brat Alois podkreślił, że Praga znajduje się w centrum Europy. Stolica Czech po raz drugi będzie gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. Po raz pierwszy miało to miejsce na przełomie 1990 i 1991 r. Kard. Dominik Duka zaprosił młodych osobiście na kolejne spotkanie do stolicy Czech. Dodał, że młodzi zostaną przyjęci przez wszystkie kościoły Pragi. Również przewodniczący Czeskiej Rady Ekumenicznej zachęcił, by obecni w Strasburgu zabrali do Pragi też swoich przyjaciół.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję