Reklama

Z Watykanu

Zakończenie starego roku

Mieć czas dla Boga i dla bliźnich

Papież Franciszek na zakończenie roku 2013 przewodniczył Nieszporom w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W wygłoszonej homilii wskazał, że wraz z przyjściem Boga w historii już jesteśmy w czasach „ostatecznych”, po których nadejdzie drugie, ostateczne przyjście Chrystusa. Wyjaśnił, że „chrześcijańska i biblijna wizja czasu i historii nie jest cykliczna, lecz liniowa: jest to droga, która prowadzi ku wypełnieniu. – Kiedy dobiega końca rok 2013, gromadzimy jakby w koszu przeżyte dni, tygodnie, miesiące, aby wszystko oddać Bogu. Zapytajmy siebie: jak przeżyliśmy czas, jaki On nam dał? Czy użyliśmy go przede wszystkim dla siebie, dla naszych interesów, czy też umieliśmy go poświęcić także dla innych? A Bóg? Ile czasu zarezerwowaliśmy, aby przebywać z Nim na modlitwie, w milczeniu? – pytał papież Franciszek.

Specjalne słowa skierował do swojej diecezji: – Rzym w nowym roku będzie lepszy, jeśli nie będzie osób, które spoglądają z daleka, które spoglądają jedynie „z balkonu”, nie angażując się w wiele problemów ludzkich, problemów kobiet i mężczyzn, którzy są naszymi braćmi – niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy też nie.

Powitanie roku 2014

Zawierzyć na wzór Maryi

Reklama

Ojciec Święty przewodniczył Eucharystii w rozpoczynającą Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W homilii przypomniał, że określenie przez Sobór w Efezie w 431 r. Maryi jako Świętej Bożej Rodzicielki związane było ze spontaniczną wiarą chrześcijan. Wskazuje to także, iż Maryja jest zawsze obecna w sercu i pobożności, a przede wszystkim na drodze wiary ludu chrześcijańskiego. – Nasza droga wiary jest nierozerwalnie złączona z Maryją, od chwili, kiedy Jezus, umierając na krzyżu, dał nam Ją za Matkę – podkreślił Ojciec Święty, dodając, iż Maryja jest źródłem nadziei i prawdziwej radości wiernego ludu. – Matka Odkupiciela uprzedza nas i nieustannie umacnia w wierze, powołaniu i misji. Swoim przykładem pokory i otwartości na wolę Boga pomaga nam w przełożeniu naszej wiary na radosne i bezgraniczne głoszenie Ewangelii. W ten sposób nasza misja będzie owocna, ponieważ będzie czerpała wzór z macierzyństwa Maryi. Jej zawierzamy naszą drogę wiary, pragnienia naszego serca, nasze potrzeby, potrzeby całego świata, a zwłaszcza głód i pragnienie sprawiedliwości i pokoju – mówił papież Franciszek.

Papieskie Msze św. z wiernymi

Pomysł na bliższe poznanie się z rzymianami

Wierni z poszczególnych parafii Wiecznego Miasta będą mogli uczestniczyć w papieskich Mszach św. w watykańskim Domu św. Marty.

Duszpasterze mogą składać prośby o uczestniczenie w porannej papieskiej Eucharystii wraz z grupą ok. 25 osób z danej parafii. W 2013 r. papież Franciszek spotykał się podczas porannych Mszy św. z osobami pracującymi w Watykanie. Nowa formuła pomoże Ojcu Świętemu zapoznać się z problemami jego diecezji, ponieważ nie jest on w stanie odwiedzić wszystkich parafii diecezji rzymskiej, której jest biskupem.

Noworoczne telefony papieża Franciszka

Reklama

Papież Franciszek nie tylko podziękował 1 stycznia 2014 r. podczas modlitwy „Anioł Pański” prezydentowi Włoch za życzenia złożone mu w czasie noworocznego orędzia do narodu, ale także osobiście do niego zadzwonił. Poinformowała o tym kancelaria Giorgio Napolitano. Rozmowa odbyła się 31 grudnia 2013 r. Jak stwierdza komunikat, była to okazja do „bezpośredniej wymiany życzeń i wyrazów solidarności” po poprzednich oficjalnych wystąpieniach.

Warto dodać, że nie była to jedyna noworoczna rozmowa telefoniczna Franciszka. Jak podały źródła kościelne w hiszpańskiej Kordobie, Ojciec Święty zadzwonił także do wspólnoty Karmelitanek Bosych w Lucenie. Tamtejszy klasztor obchodził 400-lecie założenia, a trzy z pięciu jego mieszkanek pochodzą z Argentyny.

Niespodziewana wizyta u Matki Ludu Rzymskiego

Papież Franciszek przybył niespodziewanie do rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. Wizyta była związana z przypadającą 1 stycznia uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ojciec Święty przez ponad 20 minut modlił się w ciszy przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. Niespodziewana wizyta wywołała wielką radość obecnych w świątyni wiernych i turystów, w tym dużej grupy młodzieży.

Rzymska Bazylika Santa Maria Maggiore jest jednym z ulubionych miejsc papieża Franciszka. Często odwiedzał ją jeszcze jako biskup i kardynał, gdy przyjeżdżał do Rzymu. Od swego wyboru Franciszek odwiedził to miejsce już siedem razy. Pierwszy raz przybył do Matki Bożej do rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore z bukietem kwiatów w dzień po swoim wyborze na Stolicę Piotrową. Gdy w lipcu 2013 r. wracał z Brazylii ze Światowego Dnia Młodzieży, wstąpił do Matki Bożej i ofiarował piłkę, którą otrzymał od futbolistów.

* * *

W tajemnicy Bożego Narodzenia Chrystus przychodzi do nas: jest to sposobny moment na osobiste spotkanie z Panem.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję