Reklama

Ze świata

Niemcy

Relikwie Trzech Króli w Kolonii od 850 lat

Katedra w Kolonii, będąca symbolem tego miasta, jest szczególnie często nawiedzana w okresie Bożego Narodzenia, przede wszystkim z powodu stojącego za głównym ołtarzem relikwiarza Trzech Króli. Ten najcenniejszy klejnot świątyni jest największym i – zdaniem wielu – także najpiękniejszym dziełem pracy złotniczej okresu średniowiecza w Europie.

Relikwie Trzech Króli znajdują się w Kolonii od 850 lat. Z tej okazji planowane jest otwarcie wielkiej wystawy „Święci Trzej Królowie. Mit, sztuka, kultura”. Zgromadzone na niej będą wspaniałe rzeźby, obrazy, ryciny, rzeźby w kości słoniowej, manuskrypty i inne przedmioty związane z tematem wystawy. Wybitne dzieła z okresu od V do XVI wieku pochodzą ze zbiorów muzealnych m.in.: Kopenhagi, Sieny, Paryża, Amsterdamu, Londynu i Edynburga. Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Kolonii zostanie otwarta 25 października 2014 r. i potrwa do 25 stycznia 2015 r.

Reklama

Relikwiarz Trzech Króli symbolizuje Boga w Trójcy Świętej. Jego budowa przypomina trzynawową bazylikę: obok siebie stoją dwa sarkofagi, na których spoczywa trzeci. Pokryty ponad tysiącem szlachetnych kamieni i pereł oraz kolorowymi emaliami obiekt otaczają 74 figury z pozłacanego srebra. Ponad 300 kamei na relikwiarzu stanowi największy ich zbiór na świecie.

Syria

Cierpienia uchodźców

Ponad 50 proc. wszystkich dzieci i dorosłych, którzy proszą o pomoc lekarską, to ofiary urazów psychicznych – powiadomiła dr Suzan Mohammed Hasan Abdulrahmann, działająca w północnym Iraku w obozie w Domez. 30-letnia Irakijka, psycholog kliniczny, zauważa, że wszyscy uchodźcy mają jakieś problemy psychiczne spowodowane zwłaszcza brakiem jakiejkolwiek perspektywy na przyszłość. O dramatycznej sytuacji syryjskich uchodźców pisze w swych raportach organizacja Lekarze Bez Granic. Dr Abdulrahmann zwraca uwagę, że zdarzają się także usiłowania samobójstw. – Wojna zbiera swoje tragiczne żniwo zwłaszcza wśród dzieci, które przybyły tu po trwających nawet 6 miesięcy bombardowaniach lotniczych i artyleryjskich. Widać u dzieci trwałe zmiany w psychice. Sytuacja komplikuje się jeszcze, gdy ich rodzice sądzą, że zostały one owładnięte przez złego ducha i szukają pomocy tylko wśród islamskich kapłanów – wyjaśnia. Wśród uchodźców jest też ok. 2 tys. dezerterów z armii syryjskiej, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć związanych z zabijaniem.

Luksemburg

Rugowanie religii

Zredukowanie przez państwo niektórych dotacji związanych z kultem religijnym planuje nowy rząd Luksemburga. Zapowiedziano również usunięcie nauczania religii ze szkół publicznych. Plany te spotkały się z ostrą krytyką, gdyż obecność elementów religijnych w życiu publicznym jest w tym kraju powszechna.

Reklama

Uczniowie mają w tej chwili do wyboru zajęcia z religii lub etyki dwa razy w tygodniu. Z pierwszej opcji korzysta 70 proc. uczniów szkół podstawowych i 60 proc. uczniów szkół średnich. Tam, gdzie uczęszczają głównie dzieci cudzoziemców, zwłaszcza Portugalczyków, średnia udziału dzieci w lekcjach religii jest szczególnie wysoka.

Rząd premiera Xaviera Bettela, powołany w Luksemburgu po przedterminowych wyborach, już w kampanii wyborczej zapowiadał wprowadzenie w szkołach tylko jednego przedmiotu określonego jako „wychowanie do wartości”.

Ludzie

Asia Bibi

Pakistańska katoliczka Asia Bibi, skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, napisała z okazji Bożego Narodzenia list do papieża Franciszka. „Nie wiem, jak długo to wytrzymam. Żyję jedynie dzięki mocy waszych modlitw” – zwierzała się Ojcu Świętemu.

Wyznaje dalej, że i ona mogła w tym roku świętować Boże Narodzenie w więzieniu w obecności męża i dzieci, którzy mogli ją odwiedzić. Jej wielkim pragnieniem było móc uczestniczyć w Pasterce w Bazylice św. Piotra w Watykanie. „Mam jednak zaufanie do planów Boga względem mnie i być może w przyszłym roku zechce spełnić me pragnienie. (...) W tym momencie chcę się zawierzyć miłosierdziu Boga, który może wszystko. Tylko On może mnie uwolnić” – napisała pakistańska katoliczka.

Myśli wciąż aktualne

Prawdziwa radość jest zdobyczą, do której nie dochodzi się bez długiej i trudnej walki.
Jan Paweł II
Toronto, 25 lipca 2002 r.

Krótko

Z papieżem Franciszkiem w 2013 r. spotkało się w Watykanie ponad 6,5 mln ludzi. Statystyki na ten temat opublikowała Prefektura Domu Papieskiego. Obejmują one okres od marca, czyli od początku obecnego pontyfikatu, do końca roku 2013, i nie uwzględniają papieskich wydarzeń poza Watykanem, np. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro.

Tytuły infułata oraz prałata nie będą już przydzielane – zdecydował papież Franciszek. Wśród honorowych tytułów przyznawanych zasłużonym dla Kościoła duchownym pozostanie jedynie „Kapelan Jego Świątobliwości”.

W Iraku chrześcijanie przeżyli kolejne krwawe Boże Narodzenie. 25 grudnia 2013 r. rano w zamieszkiwanej przez nich dzielnicy Bagdadu doszło do 2 zamachów bombowych. W sumie zginęło 37 osób, a 59 odniosło obrażenia. Większość ofiar to chrześcijanie.

W Malezji władze stanu Selangor skonfiskowały w Towarzystwie Biblijnym 321 egzemplarzy Biblii w języku malajskim z uwagi na zawarte w niej zakazane przez sąd tłumaczenie słowa „Bóg” jako „Allah”.

W centrum Bejrutu zginęło w zamachu 5 osób, w tym były libański minister finansów. Ponad 50 osób zostało rannych. Celem ataku był były minister Mohammed Szatah.

W Wołgogradzie doszło do dwóch ataków terrorystycznych. Życie straciły 34 osoby, a 105 jest rannych.

Rumuni i Bułgarzy mogą od 1 stycznia 2014 r. pracować w całej Europie. To dramat dla tych krajów, bo, podobnie jak z Polski, wyjeżdżają najbardziej aktywni obywatele.

W Irlandii od nowego roku weszła w życie uchwalona 12 lipca 2013 r. ustawa dopuszczająca przerywanie ciąży w sytuacji, gdy zachodzi „realne i istotne zagrożenie dla życia kobiety”. Ustawa ta budzi liczne sprzeciwy.

W Turcji wybuchła wielka afera korupcyjna w kręgu ekipy rządowej. W związku ze skandalem do dymisji podało się 3 ministrów. Kolejnych 7 wymienił sam premier Recep Tayyip Erdoğan. Zatrzymano 50 osób, a formalne zarzuty przedstawiono 24.

Łotwa została 18. członkiem strefy euro. Nową walutą Łotysze posługują się od 1 stycznia 2014 r.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję