Reklama

Z Jasnej Góry

Jasna Góra w roku 2013 – podsumowanie

W 2013 r. Jasną Górę nawiedziło ok. 3,5 mln pielgrzymów – powiadomił kustosz sanktuarium o. Ignacy Rękawek. Ruch pątniczy do Sanktuarium Jasnogórskiego wykazuje wzrost. Nadal fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie. Przybywa turystów i wiernych z zagranicy.

W minionym roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 805 tys. osób. Najliczniejszymi były spotkania modlitewne: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, ludzi pracy i Anonimowych Alkoholików.

Reklama

Obok grup, które już od lat przybywają na Jasną Górę, w 2013 r. po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: Rycerzy Kolumba, karawaningowa, wędkarzy, Żywego Różańca, paralotniowa i Narodowa Pielgrzymka Katechetów.

Najwięcej wiernych przybywa do Częstochowy w grupach parafialnych. Było ich w tym roku aż ponad 2,3 tys. Przyjechało w nich ok. 134 tys. osób.

Jak w każdym roku, bardzo licznie pielgrzymowali maturzyści. Modlitwa uczniów klas maturalnych na Jasnej Górze ma miejsce jesienią, na początku roku szkolnego, oraz wiosną, na krótko przed maturą, kiedy to niemal codziennie do klasztoru przybywają maturzyści z różnych części Polski.

Reklama

W 2013 r. odnotowano 713 grup młodzieży maturalnej, liczących ponad 141 tys. osób. Dane te nie obejmują jednak mniejszych grup, np. gdy na pielgrzymkę decydują się uczniowie jednej tylko szkoły czy nawet klasy.

Na Jasną Górę przyszło w minionym roku 260 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 133 tys. 287 osób. Pielgrzymowanie ze względu na falę upałów było bardzo trudne. Niektórzy musieli opuścić pątniczy szlak. Pielgrzymowanie w Roku Wiary było okazją do odnowienia i umocnienia relacji z Jezusem i Jego Matką.

Najliczniejsze piesze pielgrzymki w 2013 r. to licząca 8,5 tys. pątników kompania krakowska, radomska z liczbą ponad 7 tys. i warszawska prowadzona przez paulinów, w której przyszło prawie 7 tys. osób.

Najdłuższą trasę przeszły: grupa kaszubska wyruszająca z Helu – 638 km w 19 dni, pielgrzymka szczecińsko-kamieńska, grupy z Łukęcina – 636 km w 20 dni, i Świnoujścia – 626 km w 19 dni, a także grupa z Ustki – 630 km w 19 dni.

W drodze pątnicy modlili się o przymnożenie wiary, za Kościół, Papieża, Ojczyznę, zapraszali Maryję na szlak peregrynacji i przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Stawali także w obronie krzyża, by był szanowany i miał należne miejsce w życiu publicznym.

Obok kilkudziesięciu diecezjalnych grup pątniczych na Jasną Górę przybyły także pielgrzymki: strażaków, żołnierzy, studentów, niepełnosprawnych, a nawet bezdomnych i więźniów. Aż z Lublina na koniach dotarli ułani.

W 2013 r. Sanktuarium Jasnogórskie odwiedzili pielgrzymi i turyści z 77 krajów świata. Najwięcej przybyło Niemców, Włochów, gości ze Stanów Zjednoczonych, Francji czy Hiszpanii. Sporo było także grup z dalekiej Japonii. Przybyło 34 hierarchów z 14 państw świata.

Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z tych miejsc, gdzie każdego dnia sprawowanych jest co najmniej kilka Mszy św. W sumie Najświętszą Eucharystię kapłani sprawowali w tym roku prawie 70 tys. razy. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono ponad 6,5 tys. Rozdzielono 2 mln 335 tys. Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 34 tys. 250 godzin, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie sakramentu pojednania.

Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych świętych miejsc chrześcijaństwa. Jest przy tym największym na świecie ośrodkiem kultu maryjnego związanego z czcią świętej Ikony, a nie z objawieniami Matki Bożej. Wielu pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdża tu co najmniej trzy razy w życiu: w okresie I Komunii św., przed maturą oraz po ślubie – z rodziną.

Ze sprawozdania o. Ignacego Rękawka OSPPE, Kustosza Jasnej Góry

Jasnogórskie „Te Deum”

W ostatnim dniu 2013 r. w Bazylice Jasnogórskiej odbyły się Nieszpory dziękczynne, którym przewodniczył bp Antoni Długosz.

– Tak wiele wydarzeń przetoczyło się przez świat: potężne tornado w USA, trzęsienie ziemi i powódź w Azji, w Rosji deszcz meteorytów uszkodził 3 tys. budynków i ranił 1200 osób. Mała apokalipsa, niebo i ziemia zostały poruszone. Krwawe wojny w Egipcie i Syrii, cierpią prześladowani wyznawcy Chrystusa. Co 3 minuty w świecie ginie chrześcijanin. Postępuje islamizacja Europy. We Francji wielkie manifestacje w obronie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, brutalnie stłumione. A gdzie słynne „wolność, równość, braterstwo”? Francuzi już o tym zapomnieli! – mówił bp Długosz w homilii.

Przypomniał również doniosłe wydarzenie w Kościele, jakim była niespodziewana rezygnacja papieża Benedykta XVI. – Bez jego odwagi, mądrości i pokory nie byłoby papieża Franciszka – powiedział. Wspomniał też Rio de Janeiro, które w lipcu 2013 r. stało się miejscem gigantycznego spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem. – Następne Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie. W Rzymie Ojciec Święty Franciszek wobec figury z Fatimy zawierzył świat Matce Bożej. Idzie nowe w Kościele i świecie – podkreślił bp Długosz.

Pasterka Noworoczna

Wraz z wybiciem północy Pasterką rozpoczęto na Jasnej Górze nowy – 2014 rok. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz. – Kościół, mądra i troskliwa Matka, zawierza nas w tej godzinie macierzyńskiej opiece Świętej Bożej Rodzicielki – mówił. Zwrócił się do wszystkich matek: – Dziękujemy wam, kochane nasze matki, za życie i wychowanie, za skarb wiary świętej, za miłość i za chleb, i za to, że byłyście z nami, że jesteście z waszymi dziećmi. Na zakończenie modlił się: – Święta Boża Rodzicielko, wspieraj, prowadź, dodawaj otuchy i siły, weź w opiekę naród cały, każdą rodzinę i każde dziecko.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję