Reklama

Z Polski

Polska – Kazachstan

Wyjątkowy wymiar modlitwy o pokój

W warszawskim hotelu „Victoria” 10 grudnia 2013 r. odbyła się uroczysta gala z okazji święta Republiki Kazachstanu. Na zaproszenie Ambasady na uroczystość przybyli przedstawiciele wielu placówek dyplomatycznych, których siedziby mieszczą się w stolicy naszego kraju, a także reprezentanci świata kultury, sztuki i polityki. Wśród gości byli także Piotr Ciołkiewicz i gdański artysta Mariusz Drapikowski ze Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, które w lipcu ubiegłego roku przekazało do Astany ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu przeznaczony do narodowego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornym.

Gospodarzem świątecznej gali był ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej Yerik Utembayev. W swoim wystąpieniu powitalnym zwrócił on uwagę na różnorodność rozwijających się kontaktów między Kazachstanem a Polską. Podkreślił, że oprócz współpracy w wielu dziedzinach gospodarki, szczególny wymiar międzynarodowych więzi konsekwentnie budowany jest na poziomie kultury, sztuki, a nawet religii.

Reklama

– Przykładem tego – podkreślił Yerik Utembayev – jest ołtarz adoracji, wykonany w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego, dzieło, które w ramach propagowania przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace idei troski o pokój pobłogosławił w Watykanie papież Benedykt XVI, a które jest już w archikatedrze w Astanie, natomiast w lipcu 2014 r. będzie zainstalowane w miejscu przeznaczenia, czyli w Oziornym.

W trakcie uroczystości na rozstawionych w poszczególnych salach ekranach wyświetlane były filmy ilustrujące ową wielowątkowość kontaktów Polski z Kazachstanem. Wiele z tych materiałów odnosiło się do wspólnej historii Polaków i Kazachów. Nie ukrywano i tego, że szczególna w tej filmowej mozaice była prezentacja ołtarza adoracji, nazwanego Gwiazdą Kazachstanu.

Bogusław Olszonowicz

Odpowiedź na ankietę papieża Franciszka

Przed synodem na temat rodziny

Odpowiedzi na ankietę papieża Franciszka nt. rodziny trafiły już do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. – Do końca stycznia materiały z diecezji będą opracowywane w Sekretariacie, m.in. przy współpracy Rady ds. Rodziny, a następnie zostaną przesłane do Watykanu – powiedział bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP.

Reklama

Ankieta papieża Franciszka to kwestionariusz zawierający 39 pytań ujętych w 9 grup tematycznych. Została rozesłana do episkopatów na całym świecie przed III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, zaplanowanym na październik 2014 r. Ankieta nie jest całkiem nową inicjatywą – tego rodzaju kwestionariusze przed Synodem były już w przeszłości rozsyłane, różnica polega na tym, że dotyczyły one konkretnych dokumentów, podczas gdy teraz ten dokument jest w przygotowaniu.

Jak wynika z danych zebranych przez KAI, najczęstszą metodą opracowywania kwestionariuszy było przesłanie ankiety do dziekanów, którzy z kolei przekazywali je proboszczom, a ci konsultowali odpowiedzi z osobami świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii lub ruchy religijne.

Cudzysłów

Przy udziale bohaterskiej wiary, gotowości do ofiar i służby oraz miłości społecznej rodzi się sumienie narodowe. Bez sumienia narodowego najbogatsze nawet państwo nie zdoła utrzymać bezpieczeństwa ojczyzny.

*

Gdzie jest krzyż, tam muszą być trudności, kłopoty i przeciwności. Muszą być przykrości, cierpienia, prześladowania i udręki. Wszystko to musi być, bo to wszystko należy do całości zbawienia rodzaju ludzkiego.

*

Bóg jest bliżej nas, niż o tym myślimy. Szukamy Go zazwyczaj za daleko.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Polacy za najważniejsze wydarzenie na świecie 2013 r. uznali wybór nowego papieża Franciszka, a jednym z najważniejszych w wymiarze krajowym była dla nich zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zostały sprofanowane dwa obrazy przedstawiające Matkę Bożą i Jezusa Chrystusa, które znajdowały się w kaplicach na Dróżkach Kalwaryjskich sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Kard. Franciszek Macharski, 86-letni emerytowany metropolita krakowski, opuścił Szpital Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza, w którym przeszedł operację po złamaniu kości udowej. Dalszą część kuracji będzie odbywał w mieszkaniu. Kard. Stanisław Dziwisz prosi o modlitwę za chorego hierarchę.

Auschwitz-Birkenau – były niemiecki obóz koncentracyjny w 2013 r. odwiedziło 1,33 mln osób z całego świata. W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (336 tys. osób), Wielka Brytania (178 tys.), USA (101 tys.), Włochy (71 tys.) a także Niemcy (69 tys.), Izrael (57 tys.), Hiszpania (52 tys.), Francja (47 tys.), Korea Południowa (45 tys.) i Czechy (41 tys.).

Projekt nowelizacji kodeksu pracy zakazujący handlu w niedzielę trafił do Sejmu. Podpisało się pod nim prawie 114 tys. Polaków. Po zweryfikowaniu podpisów projektem zajmą się parlamentarzyści.

Zmarł Andrzej Turski, znany dziennikarz. Ostatnio pracował w „Panoramie”. Miał 70 lat.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów UE pod względem wydatków na publiczną służbę zdrowia. W tym samym czasie Polacy są na jednym z czołowych miejsc, jeśli chodzi o wydatki na prywatne ubezpieczenia.

Pijany kierowca zabił w Kamieniu Pomorskim 6 osób. Kierowane przez niego auto wjechało w spacerowiczów. Kierowca miał 2 promile alkoholu we krwi. Grozi mu 15 lat więzienia.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję