Reklama

Człowiek głębokiej wiary

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił: „W planach Bożej Opatrzności nie ma przypadków”. W planach Bożej Opatrzności każde życie ma swoje miejsce i czas. Takie, właściwe sobie, miejsce i czas ma również życie i twórczość kompozytorska Wojciecha Kilara. Prorok Jeremiasz pisał: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię” (1, 5). I dodawał: „pójdziesz, dokądkolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek ci polecę” (por. Jr 1, 7). Prawdą jest bowiem, iż Bóg powołuje nas do życia. Faktem jest również, że Bóg wobec każdego ma jakieś plany i oczekiwania. Ale od nas zależy, co tak naprawdę zrobimy z darem życia złożonym w naszych rękach.

Pozwolę sobie wrócić tu na chwilę do osobistych wspomnień dotyczących szczególnie lat 1982-87, które były dla mnie, jako dla opiekuna zbiorów sztuki na Jasnej Górze, szczególnie trudne.

Reklama

Na Jasnej Górze trwały wówczas prace konserwatorskie nad monumentalnym, unikatowym ołtarzem – tronem Królowej Polski, ufundowanym przez wielkiego kanclerza koronnego Jerzego Ossolińskiego w 1650 r. Nie dość na tym! Podjąłem się też w tym czasie karkołomnego zadania polegającego na zorganizowaniu trzech jasnogórskich plenerów malarskich. Był to pamiętny czas – czas plajty komunistycznej ekonomii, czas narodowego protestu przeciwko reżimowej władzy, bez reszty skorumpowanej i ubezwłasnowolnionej wobec obcego mocarstwa. Kościół dla wielu stał się w tym czasie azylem. Pod jego opiekuńczymi skrzydłami chronili się wybitni twórcy kultury, a na Jasnej Górze pozostała poważna kolekcja licząca około 300 obrazów. Dziś słusznie uważana jest ona za wybitny zbiór dokumentujący – w pracach przeważnie o wyjątkowych walorach artystycznych – czas polskiego zrywu, martyrologii stanu wojennego, nadziei i daru wolności. Przy tej okazji jednak powstawały dzieła nie tylko malarskie.

W tej historycznej chwili Jasna Góra miała bowiem szczęście gościć wielkiego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Przebywał tutaj, modlił się i mieszkał wśród paulinów – na zawsze pozostanie w mojej pamięci jego twarz, ukryta w dłoniach, widoczna nad jasnogórskim klęcznikiem w Kaplicy Matki Bożej. To miejsce dawało mu okazję do zaskakujących w swojej trafności spostrzeżeń. Pewnego razu wyznał, iż w pierwszej połowie tygodnia, kiedy na Jasnej Górze było mniej pielgrzymów, rozchodzące się w powietrzu słowa modlitwy „Zdrowaś Maryjo” brzmiały subtelnie, „piano”. W drugiej połowie tygodnia, przy wypełnionej po brzegi przez pielgrzymów kaplicy, głos uderzał w słuchaczy i chciał niemal „rozerwać” uszy. Opowiadał mi o tym, że dźwięki słów modlących się ludzi ulatywały gdzieś w przestrzeń kaplicy, odbijały się od załamań gzymsów i kolebki sklepienia. Wtedy właśnie Artysta poczuł wewnętrzny nakaz, by te dźwiękowe natężenia, ekspresję modlitwy „Zdrowaś Maryjo”, pogłos słów błądzących po kaplicy przelać na pięciolinię. Kto zna utwór muzyczny Wojciecha Kilara „Angelus”, może sobie wyobrazić siłę doznania odmawianej modlitwy, ale też siłę dramaturgii kierowanych do Matki Bożej błagań Polaków czasu zrywu narodowego lat 80. ubiegłego wieku.

Myślę, że to prawdziwie królewskie wotum Wojciecha Kilara, złożone do wotywnej skarbnicy narodowego dziedzictwa w pamiętnym dniu 13 października 1985 r., pozostanie na Jasnej Górze na zawsze jako niezwykłe dzieło ludzkiego talentu, które z Bożej Inspiracji stało się jakby przedłużeniem „Pozdrowienia anielskiego”. Stąd w mojej pamięci i sercu data 13 października 1985 r. i tamten czas pozostaną na zawsze związane z wielkim artystycznym przeżyciem, tym razem przekazanym nie pędzlem, ale nutami. Bogu niech będą dzięki!

Reklama

Dla mnie jako człowieka, jasnogórskiego paulina, niezapomnianym przeżyciem stały się też bardzo inspirujące rozmowy i spacery klasztornymi ścieżkami, prowadzącymi po historycznych, reprezentacyjnych wnętrzach, po sakralnych przestrzeniach, po parkach Jasnej Góry. Niezatarte pozostanie też w mojej pamięci wspólne spoglądanie na osie widokowe prowadzące z daleka wzrok ku sanktuarium, podążanie drogami wydeptanymi przez pielgrzymów przybliżających się do Świętego Miejsca. Niezapomniany będzie też na zawsze dojrzany raz z okna mojej celi widok ukrytej w dłoniach głowy Kompozytora, tym razem trwającego w modlitewnej zadumie przy tajemnicach Odkupienia, o jakich opowiada Jasnogórska Droga Krzyżowa. I za to też Bogu niech będą dzięki!

Dziś, pełen zadumy, spoglądam na dedykację, jaką na rękopisie swego utworu „Angelus” napisał Kompozytor: „Matko, Która zechciałaś sprawić, że w Twoim jasnogórskim mieszkaniu i pod Twoją cudowną opieką, w czasie ciężkiej próby naszych sumień, skomponowałem kantatę «Angelus», racz uczynić jeszcze jedną łaskę i przyjmij to muzyczne «Zdrowaś» i jego pierwszy rękopis jako moje i żony mojej – Barbary wotum wdzięczności za bezmiar dobra i nadziei, jaki nam u Syna Twego wyjednałaś. Zawierzamy Ci, o Matko, u Twego Jasnogórskiego Ołtarza, przed Twoim Cudownym Wizerunkiem, resztę dni naszych, myśli naszych, prac naszych. Maryjo łaski pełna, módl się za nami. Wojciech Kilar/Barbara Kilar, Jasna Góra, 13 X 1985”. Gdy czytam tę dedykację, myślę o człowieku, który jest i wielkim kompozytorem, i autorem tych słów, tak pełnych pokory i miłości!

Dziś, kiedy Wojciech Kilar odszedł do Boga, ze wzruszeniem wspominam każdą rocznicę urodzin Przyjaciela Jasnej Góry – i mojego Przyjaciela – ze wszech miar godną uwagi. Wiele razy przybywał pełen modlitewnej zadumy na Jasną Górę. Matka Boża była magnesem sprowadzającym go do tego miejsca. Bowiem tylko Ona „dana jest ku obronie”. Jak ktoś trafnie powiedział: „Przytul się do Maryi, a przytulisz się do Jezusa”! I za to ciągłe „przytulanie się” Wojciecha Kilara i do Matki Bożej Jasnogórskiej, i do Jezusa, Bogu niech będą dzięki!

Spoczywaj w pokoju wiecznym, Przyjacielu!!!

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję