Reklama

Wieczór wigilijny w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej

Miłość to prawdziwa ścieżka zawierzenia

„Jesteśmy trzej królowie, (…)
Gdy mrok ściele się po świecie,
wśród pogodnej nocy,
my szukamy Bożej mocy”.

Jasełka, które zgodnie z tradycją odbywają się w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wpisały się w tematykę Roku Zawierzenia trwającego w archidiecezji częstochowskiej. Uczniowie, wychowawcy i przełożeni wraz z abp. Wacławem Depo wieczorem 19 grudnia 2013 r. zobaczyli spektakl, który przygotowała klasa I. Akcja skupiła się wokół przedziwnej ingerencji Boga w życie człowieka – mędrcy, będący typem każdego człowieka, szukali prawdziwego sensu życia i odnaleźli go dzięki łasce przychodzącego Słowa, które trafiło także do serc pogan.

„Gwiazda złota lśni przy świcie,
Bóg przyjął prośby. W trudzie
Cieszcie się biedni ludzie.
Idźmy, idźmy, tam znajdziemy
szczęście wielkie, o tym wiemy!”

Królowie wyruszyli i dotarli – ujrzeli Światłość Świata, będącą i dla nas dostępną, do której wszak droga nie zawsze okazuje się szeroka: „Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby” (Mt 7, 13).

Reklama

W przedstawieniu ukazany został ważny motyw: mędrcy, wyruszając, zabrali ze sobą bogaty orszak, sami ubrani byli w drogie szaty, stosowne na spotkanie z Królem Świata. Po przybyciu wszystko oddali Jezusowi, co więcej – na wieść o tym, że Herod chce zgładzić Boże Dziecię, zdjęli z siebie wszystkie kosztowności. Aby nie być zdemaskowanym przez żołnierzy Heroda i nie narazić w ten sposób Pana na niebezpieczeństwo, królowie do kraju wracali jako ubodzy pielgrzymi. Wszystko oddali, wszystko zawierzyli Temu, który dał im w zamian prawdziwe bogactwo:

„Nie mamy złota, srebra, (…)
Lecz za to radość Boża
nam w oczach blaskiem świeci!”.

Doskonałym dopełnieniem akcji były słowa Metropolity Częstochowskiego, który przytoczył legendę o czwartym mędrcu – błądził on przez 33 lata drogami świata po to, by spotkać Pana. W drodze wielokrotnie stykał się z wieloma cierpiącymi i chorymi. Miał dylemat – szukać Boga, za którym podążał, czy pomagać ludziom, tracąc przy tym wszystkie kosztowności, które chciał złożyć w ofierze Królowi Królów. Niespodziewanie problem rozwiązał się. Zmęczony mędrzec był w Jerozolimie w Wielki Piątek. Oto podczas trzęsienia ziemi w godzinie ukrzyżowania Chrystusa skała jednego z budynków spadła mu na głowę. Świadom bliskiej śmierci, spojrzał na Golgotę i nagle usłyszał słowa: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z najmniejszych tych braci, Mnie uczyniłeś. To Ja jestem tym, którego szukałeś i spotykałeś ciągle w twojej wędrówce”. W świetle słów abp. Wacława Depo, bezgraniczna miłość jest prawdziwą ścieżką zawierzenia. Krocząc po niej, spotkamy Odwieczne Słowo Miłości, które chce zagościć nie tylko w żłóbku, ale i w sercu każdego z nas.

Po części artystycznej odbyła się wieczerza wigilijna – zasłuchani we fragment Ewangelii wg św. Łukasza prosiliśmy Wschodzące Słońce o pokój dla świata, o miłość w rodzinach i w naszej wspólnocie. Opłatek, który przełamaliśmy między sobą i przełożonymi oraz spożywanie wigilijnych potraw dopełniły tradycji. W radosnej atmosferze wspólnie kolędowaliśmy, a Ksiądz Arcybiskup na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa. Życzył raz jeszcze naszej wspólnocie, by rozwijała się i trwała jako wspaniały dom zawierzenia Bogu od młodzieńczych lat dorastania.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję