Wśród 120 kapłanów liturgię koncelebrowali m.in. kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, oraz bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Obecna była również grupa łódzkich diakonów stałych, którzy wraz z rodzinami uczestniczą w jubileuszowej pielgrzymce do grobów apostolskich.
W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że Bóg chce zbawić człowieka inaczej niż wielcy tego świata. „Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie nie potrafi zbawiać człowieka siłą, przemocą, gwałtem. Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie potrafi zbawiać jedynie radykalną miłością, która nie cofnie się przed złożeniem życia za innych. Tylko w ten sposób Bóg potrafi zbawiać. W pierwszym czytaniu słyszeliśmy, że Bóg odłożył na obłoki łuk, a więc odłożył siłę i przemoc” - wytłumaczył duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„To Słowo pada w czasie, kiedy w naszym świecie namnożyło się różnych zbawców, którzy robią wszystko, żeby zbawić świat siłą - siłą wojska, siłą pieniądza, siłą prawa. W tym miejscu, kiedy jesteśmy przy grobie jednego z Piotrów i modlimy się za aktualnego Piotra, warto przypomnieć list Ojca Świętego Franciszka do biskupów amerykańskich, w którym mowa o tym, że nie wolno zbawiać przy użyciu siły, przemocy, gwałtu, ponieważ takie działanie jest sprzeczne z godnością człowieka” - zaakcentował kard. Ryś.
W trwającym Roku Jubileuszowym 2025 liczba pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta i odwiedzających bazyliki papieskie stale rośnie. W tych świątyniach można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Jak w każdy czwartek, przy grobie św. Jana Pawła II zgromadzili się pielgrzymi z Polski i innych stron świata, aby wspólnie się modlić - dziś szczególnie w intencji powrotu do zdrowia Ojca Świętego Franciszka.