Reklama

Wczoraj, dziś, jutro

Najlepsze życzenia na świecie!

Nowy Rok otworzył księgę jeszcze niezapisaną. Pierwsze godziny zdarzeń tylko lekko musnęły karty przyszłości, bojąc się konsekwencji pierwszych znaków. Niedziela zdjął ze ściany w kuchni stary kalendarz i zanim zawiesił nowy z „Niedzieli” z Janem Pawłem II, w którym na każdej stronie widniała papieska sentencja, zaczął go kartkować, mrucząc pod nosem: – Styczeń i luty są prośbą o świętych kapłanów, którzy będą przewodnikami ludzi w drodze do świętości… Marzec i kwiecień mają świadczyć o godności człowieka jako Bożego dziecka… No właśnie, wiek XXI powoli pożegnał się z dzieciństwem. Wszystko, co do tej pory się wydarzyło, zapewne będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości – myślał Niedziela, przewracając kolejne strony kalendarza. – Zjednoczona Europa rodziła się przecież w bólach, a potem brakowało jej czułości i miłości rodziców. Nie zawsze, kiedy trzeba było być obecnym, byli obecni; tłumaczyli się trudnościami geopolitycznymi. Czasami skłóceni rodzice…

Metafora jednoczącej się Europy jako dziecka spodobała się Panu Niedzieli, dlatego odczytując kolejne wypowiedzi Jana Pawła II na następnych stronach, konsekwentnie odczytywał je w tej metaforze.

Reklama

– Maj i czerwiec to świętość codziennego dnia… No właśnie, czasami skłóceni rodzice na znak protestu nie za bardzo interesowali się swoją pociechą… Lipiec i sierpień przypominają o obowiązkach, które trzeba wypełnić… Owszem, europejscy rodzice zapewniali środki do przeżycia i jakiegoś rozwoju, ale gorzej wyglądały sprawy opieki wychowawczej… Wrzesień i październik nawołują do otwarcia drzwi Chrystusowi, aby wszedł w pełni w ludzką rzeczywistość – społeczną, polityczną i kulturową… No tak, jeżeli nie wychowują rodzice, to wychowuje ulica, czyli polityczni chuligani… Listopad i grudzień są prośbą świętego Jana Pawła II o osobiste spotkanie z każdym z nas…

Zadzwonił telefon. Niedziela usłyszał głos Pana Jasnego, który w imieniu całej swojej rodziny życzył sąsiadowi wszystkiego najlepszego. – Niech w nowym roku się wam darzy, życzymy wszelkiej pomyślności, pociechy z wnuka…

Pan Niedziela słuchał zwyczajowych życzeń jakby trochę nieobecny. Zdały mu się w tej chwili jakieś takie nijakie. W jednym ręku trzymał telefon, a w drugim kalendarz.

Reklama

– Jest Pan tam? – usłyszał Niedziela ponaglające pytanie.

– Tak… tak… My też życzymy wam… Życzymy… – Pan Niedziela szukał odpowiednich słów, kiedy jego wzrok padł na stronę tytułową kalendarza, gdzie była jeszcze jedna sentencja Jana Pawła II, którą w tej właśnie chwili mimowolnie przeczytał do słuchawki: – Nie lękajcie się patrzeć w wieczność!

Po drugiej stronie zaległa cisza. Miała ona posmak wieczności. Przez głowę Pana Jasnego jak błyski przelatywały różne myśli i oświetlały to jedno zdanie: – Nie lękajcie się patrzeć w wieczność! I tak trwali w zdumieniu Pan Jasny i Pan Niedziela z kalendarzem „Niedzieli”, gdzie słowami Jana Pawła II zostały wypowiedziane chyba najlepsze życzenia na świecie.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję