Reklama

Niedziela Podlaska

Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie

Niedziela podlaska 2/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Wojciech Iwaniuk

11 grudnia 2013 r. w Świetlicy im. św. Siostry Faustyny w Siemiatyczach odbyła się Olimpiada Avivy „Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie”. W placówce prowadzanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu burmistrza Siemiatycz, dzięki pomocy firmy Aviva i Fundacji Przyjaciółka, zorganizowano konkurs, którego tematem było posługiwanie się naszym językiem ojczystym, mówionym i pisanym.

W olimpiadzie uczestniczyli podopieczni świetlicy i wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 2, którzy dzielnie zmierzyli się z językowymi wygibasami i ortograficznymi pułapkami. Gośćmi specjalnymi byli wolontariusze firmy Aviva.

Reklama

Olimpiadę oceniała komisja w składzie: Paweł Pytel, prezes Aviva PTE; Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz; ks. Mariusz Woltański, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i opiekun SKC w Zespole Szkół w Siemiatyczach; Magdalena Murawska, przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, i Katarzyna Kasperuk, nauczycielka reprezentująca Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. Nad sprawnym przebiegiem olimpiady i dobrą zabawą uczestników czuwały Agnieszka Olendzka i Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Utrwalaniem tego dnia na fotografii zajął się Wojciech Iwaniuk. Uczestnikom olimpiady kibicowali też pracownicy, wolontariusze i przyjaciele świetlicy.

Przygotowane na ten dzień konkurencje drużynowe były bardzo różnorodne: rysowanie na podstawie opisu, dyktando, w którym uczestniczyły całe drużyny, a zdania pisali kolejno członkowie, głoskowanie wyrazów, zagadki ortograficzne, głośne czytanie nieznanego wcześniej tekstu, a także odgrywanie scenek. Konkurencje drużynowe przeplatane były recytacją wierszy, które dzieci przygotowały wcześniej. Komisja usłyszała pięknie zinterpretowane wiersze znanych polskich poetów.

Po zakończeniu konkursu i krótkiej przerwie komisja ogłosiła wyniki. Każda z drużyn usłyszała wnikliwą ocenę swojej prezentacji, a każdemu z zawodników wręczono dyplom i nagrodę. Specjalne nagrody i wyróżnienia otrzymały dzieci za recytacje wierszy. Dodatkowe upominki dla wszystkich zawodników przygotowali przedstawiciele firmy Aviva. Dzieci polubiły swoich pomocników – wolontariuszy firmy Aviva, na pamiątkę tego spotkania zrobiono wspólną fotografię, a pozując do zdjęcia, po raz kolejny sięgnięto po językowe łamańce i logopedyczne ćwiczenia, by każdy uśmiech był jeszcze piękniejszy.

Reklama

Tak w wielkim skrócie można opowiedzieć o niezwykłej Olimpiadzie Avivy, która połączyła pokolenia i pokazała, że przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, a także dorośli mogą razem miło i pożytecznie spędzać czas. Można opowiedzieć o konkurencjach i zadaniach, nie sposób jednak słowami oddać emocji, jakie towarzyszyły olimpiadzie, ani opisać zaangażowania, z jakim dzieci przygotowywały się do niej. Podczas tych przygotowań, nad którymi czuwali wolontariusze, dzieci podnosiły swoją wiedzę i umiejętności, odkrywały swoje mocne strony i nabierały pewności siebie.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i sponsorom, dziękujemy członkom komisji i gościom, którzy wzięli udział w olimpiadzie, mamy nadzieję, że podobne spotkania nieraz odbędą się w gościnnych murach świetlicy Caritas w Siemiatyczach.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję

Niedziela podlaska 23/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

konkurs

Kinga Głuchowska

13 maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję”. Na adres Katolickiego Przedszkola św. Antoniego wpłynęły 143 prace z terenu całej Polski, w tym 9 prac trzylatków, 27 prac czterolatków i 107 prac pięciolatków oraz sześciolatków

W konkursie udział wzięło udział 30 placówek i 14 osób indywidualnych. Komisja konkursowa miała dylemat, wybierając najciekawsze prace. W składzie jury znaleźli się: ks. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Roman Postek – historyk sztuki oraz Małgorzata Pepłowska – twórczyni ludowa. Głównymi wyznacznikami przy ocenianiu prac okazała się zgodność z tematem, samodzielność wykonania oraz estetyka. Wysoko punktowana przez komisję była także oryginalność prac.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję