Reklama

Niedziela Lubelska

Miłość budowana z cegieł

Wierni z parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty mogą już modlić się we własnym kościele. Ukończoną budowę poświęcił 15 grudnia 2013 r. abp Stanisław Budzik. W nowej świątyni Ksiądz Arcybiskup przewodniczył pierwszej historycznej Mszy św.

Parafia pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty to dziewiąta i zarazem najmłodsza jednostka administracji kościelnej w Chełmie. Została utworzona 22 lutego 2006 r. dekretem abp. Józefa Życińskiego. Powstała jako wotum wdzięczności chełmian za pontyfikat Jana Pawła II. Jej terytorium wydzielono z parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów i św. Kazimierza. Należy do niej kilka tysięcy wiernych. Swoim obszarem obejmuje głównie część os. Rejowiecka-Włodawska. Od samego początku funkcję proboszcza pełnił ks. kan. Dariusz Tkaczyk. Przez 7 lat Liturgia była sprawowana w tymczasowej, drewnianej kaplicy, która została przewieziona tutaj z Wierzbicy. Właśnie w niej skupiało się życie religijne parafii. Część kaplicy spełniała też rolę plebanii. Dzięki staraniom niezwykle gorliwego i lubianego proboszcza ks. Dariusza Tkaczyka, cała wspólnota w 2007 r. rozpoczęła budowę kościoła. Tempo prac było naprawdę imponujące; już po 6 latach świątynia została ukończona. Jej bryła jest podobna do kościoła Ojców Bernardynów w Lublinie przy ul. Willowej. W budynek została też wkomponowana niewielka dzwonnica.

Otwarte drzwi i serca

Po raz pierwszy oficjalnie wierni mogli zobaczyć i podziwiać trud pracy budowniczych i modlić się w świątyni w niedzielę 15 grudnia 2013 r. Przybyli z całego miasta na uroczystą Liturgię, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. W słowie powitania ks. Dariusz Tkaczyk nawiązał do historycznego czasu zakończenia budowy. – Jesteśmy świadkami tego, że dzisiaj otwierają się Chrystusowi drzwi naszych serc, ale i też drzwi świątyni, która wznoszona jest na chwałę Pana – mówił Ksiądz Proboszcz. Gospodarz parafii dziękował obecnemu Metropolicie za zainteresowanie się budową tej świątyni oraz za życzliwość przejawiającą się w wielu aspektach. Podziękowania skierował również do proboszczów dekanatów chełmskich, którzy wspierali budowę nowego kościoła przez zbieranie funduszy. Spośród wielu gości ks. Tkaczyk powitał szczególnie ciepło ks. inf. Kazimierza Bownika, u boku którego pracował przez 11 lat w parafii mariackiej.

Reklama

– To, iż możemy świętować w nowej świątyni, to zasługa wielu parafian i firm oraz sponsorów. To oni z niezwykłą determinacją wspierają to dzieło – podkreślał Ksiądz Proboszcz, wymieniając wszystkich darczyńców imiennie (m.in. ołtarz główny ufundowali Barbara i Krzysztof Bogaczowie). W imieniu Rady Duszpasterskiej głos zabrała Edyta Chudoba, dyrektor ZSE i III LO im. gen. W. Andresa w Chełmie. Przypomniała, że zgodnie z biblijnym nakazem „czyńcie sobie ziemię poddaną”, cała wspólnota pracowała w trudzie przy budowie, wspomagając swojego proboszcza materialnie, ale przede wszystkim duchowo, przez nieustanną modlitwę. – Dzisiejszy dzień przejdzie do historii miasta i zapisze się złotymi czcionkami w kronice parafii. Nie jest to dzień przypadkowy. Ponad 20 lat temu bł. Jan Paweł II w swojej homilii przywołał słowa proroka Izajasza: „Oto Pan Bóg przychodzi z mocą”. I dziś Pan Bóg przychodzi z mocą tutaj, do naszej parafii – mówiła.

Dzieło dla pokoleń

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o receptach na życie, jakie świat przedstawia współczesnemu człowiekowi i zapewniał, że tylko Chrystus jest drogą, którą warto iść; prawdą, za którą warto oddać życie i życiem, które nigdy się nie kończy. Odwołując się do Adwentu, Metropolita podkreślał, że jest to czas oczekiwania na przyjście zwiastuna Dobrej Nadziei. – Chrystus codzienne przychodzi do każdego przez miłość i łaskę, słowo przebaczenia, życzliwość i dobroć, którą świadczymy potrzebującym, bo z nimi identyfikuje się Chrystus. Zadaniem każdego chrześcijanina jest przygotowanie Chrystusowi drogi do ludzkich serc – mówił Pasterz. – To jest wyzwanie, aby naszą wiarą nie tylko żyć, ale i ją głosić; zapraszać do Chrystusa innych – podkreślał. Nieustanne przychodzenie ludzi do Chrystusa dokonuje się także w nowo wzniesionej świątyni. – Chrystus przychodzi po raz pierwszy do tej świątyni, aby ją objąć w posiadanie i w niej zamieszkać. Dziękujemy Panu Bogu, że wspólnym wysiłkiem was wszystkich udało się tak szybko wybudować kościół – podkreślał. Ksiądz Arcybiskup gratulował proboszczowi kan. Dariuszowi Tkaczykowi za to, że w budowę zaangażował swoje talenty, serce i młodzieńczy dynamizm. – Z tego wielkiego dzieła będą korzystać pokolenia wierzących – mówił Pasterz. Po poświęceniu i okadzeniu ołtarza odbyło się przygotowanie go do dalszej części Liturgii. Przedstawiciele parafii nakryli ołtarz obrusem, a Ksiądz Proboszcz wraz z wikariuszem ks. Sławomirem Kaliszykiem po raz pierwszy zapalili na nim świece.

Trwałym fundamentem duchowym parafii jest rozwój istniejących przy niej grup i wspólnot religijnych. Członkinie Legionu Maryi dbają o wygląd kościoła, a zespół charytatywny w miarę potrzeb pomaga najbiedniejszym członkom wspólnoty. Oprawę liturgiczną i muzyczną nabożeństw przygotowują ministranci i schola. W parafii jest również Akcja Katolicka i Rada Duszpasterska, które aktywnie wspierają proboszcza. – Parafia musi się otwierać na drugiego człowieka, codziennie wychodzić do jego problemów, pomagać je rozwiązywać – mówi ks. Dariusz Tkaczyk, który jako proboszcz stara się dzielić radości i smutki parafian. – Żywymi cegiełkami Kościoła są serca parafian, zawsze gotowe na współpracę z duchowieństwem – podkreśla. Budować duchowy dom Boży w naszej epoce nie jest łatwo. Jednak patronka parafii bł. Matka Teresa z Kalkuty oraz bł. Jan Paweł II pozostaną na zawsze wzorem odpowiednich postaw.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15-lecie Hospicjum św. Tomasza

Niedziela sosnowiecka 46/2012, str. 3

[ TEMATY ]

hospicjum

konsekracja

Piotr Lorenc

Od nich wszystko się zaczęło

Od nich wszystko się zaczęło

Działają od 15 lat, wykonują samarytańską pracę, rzeczywiście realizują przykazanie miłości bliźniego. I tak na dobrą sprawę to brakuje słów, by wyrazić podziw i uznanie dla ich niełatwej pracy. Pracy, którą sami nazywają służbą, towarzyszeniem przy łóżku chorego do ostatnich chwil. Mowa o pracownikach i wolontariuszach sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza, które w tym roku obchodzi 15-lecie działalności. Konferencja podsumowująca lata pracy odbyła się 27 października w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję