Reklama

Niedziela Łódzka

Warsztaty liturgiczne

Bądźcie żywą ikoną niewidzialnego Boga” – mówił w katedrze łódzkiej abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. podsumowującej Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczne „Ikona – Muzyka – Drama”.

Metropolita łódzki pobłogosławił ikony napisane przez młodzież. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili uczestnicy warsztatów, którzy wykonali fragmenty „Mszy Orione”, napisanej przez dyrygenta i kompozytora Jakuba Tomalaka, twórcę polskiej wersji hymnu „Zbudowani na Chrystusie” na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze młodzieży, a także ks. Andrzej Wujek SDB – inspektor Warszawskiej Prowincji Salezjanów. Młodzież ofiarowała Księdzu Arcybiskupowi jedną z ikon napisanych podczas tegorocznych warsztatów.

Reklama

IV Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczne „Ikona – Muzyka – Drama” odbyły się pod hasłem „Adwentowe Misterium Oczekiwania”. – Miały one nauczyć młodych, jak być animatorami liturgii w trzech jej obszarach: obrazie, słowie i geście. Adresatami spotkania byli nie tylko młodzi odpowiedzialni w parafiach i wspólnotach za animację śpiewu liturgicznego, muzykę i działania artystyczne, ale wszyscy zainteresowani muzyką w liturgii, gestem, słowem, obrazem – tłumaczy Maria Kamińska, organizatorka spotkania. Podczas trzech dni młodzi wykonali kilka utworów chóralnych przy akompaniamencie orkiestry. Druga grupa uczestników pisała ikonę Matki Bożej, przedstawiająca Maryję z podniesionymi rękami w geście modlitwy zanoszonej do Boga.

– Łódzkie warsztaty mają swoją specyfikę w świetle wielu innych odbywających się w Polsce. Większość uczestników to osoby młode, uczniowie gimnazjum i liceum, którzy posługują w scholach i chórach parafialnych. Ich zaangażowanie oraz zdolności wokalne powodują, że kolejne warsztaty mają coraz wyższy poziom. W tym roku nowością było także włączenie orkiestry, która akompaniowała chórowi – mówi Jakub Tomalak.

Warsztaty zorganizowało Salezjańskie Centrum Młodzieżowe przy współpracy Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży AŁ i Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej AŁ. Kolejna edycja warsztatów odbędzie się za rok.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co znaczy „oczyszczenie Maryi”?

Dawna nazwa święta Ofiarowania Pańskiego brzmiała: „Oczyszczenie Maryi”. Takie sformułowanie budzi zdziwienie, podobnie jak zwyczaj „wywodu”, czyli obrzędu „oczyszczenia” i błogosławieństwa kobiety po porodzie. Zwyczaj ten jest zakorzeniony w przepisach Prawa Mojżeszowego (por. Kpł 12, 1-5). Biblijny przepis wymagał bowiem, by kobieta po urodzeniu chłopca pozostawała w odosobnieniu przez 40 dni „dla oczyszczenia krwi”. Gdy urodziła dziewczynkę, okres „oczyszczenia” trwał 80 dni. Nie chodzi więc o rytuał oczyszczenia z grzechu, lecz o przywrócenie matki do pierwotnych funkcji pełnionych w rodzinie i w życiu społecznym. Wyrazem tego jej powrotu do normalnych zadań we wspólnocie wierzących było przyniesienie dziecka do świątyni, aby tam kapłan oficjalnie stwierdził jej rytualną „czystość”.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję