Reklama

Niedziela Przemyska

Wieczór wigilijny w Oratorium Twój Dom

Niedziela przemyska 2/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

jasełka

Archiwum Oratorium

Jasełka, niezwykli goście, życzenia świąteczne, wspólna wieczerza wigilijna i dzielenie się białym chlebem oraz wizyta św. Mikołaj z podarkami, o których marzyły dzieci. Tak wyglądał zorganizowany dla całej wspólnoty oratoryjnej i zaproszonych gości oraz przyjaciół wieczór wigilijny w Stowarzyszeniu Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. „Oratorium Twój Dom” w Krośnie.

19 grudnia 2013 r. w Oratorium „Twój Dom” odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna. W tym roku podopiecznych Oratorium swoją obecnością zaszczycił bp Stanisław Jamrozek, a także prezydent Krosna Piotr Przytocki, i wielu innych gości, przedstawiciele lokalnych władz, osoby duchowne, darczyńcy oraz przyjaciele. Pierwszym punktem uroczystości były jasełka pt. „Kolęda wśród nas” w wykonaniu podopiecznych Oratorium. Przedstawienie składało się z kilku scenek, obrazujących historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Przedstawienie niosło istotne przesłanie narodzin Miłości: bogactwo każdego człowieka nie zależy od mieszka, lecz od serca. Wystarczy zatem życzliwy uśmiech, ciepłe słowo, przyjazne spojrzenie, aby zagościła w nas radość. Każdy może mieć swoje Betlejem w sercu, trzeba spróbować je odnaleźć. Dużą rolę w przedstawieniu odegrała przepiękna scenografia oraz perfekcyjnie dobrana muzyka. Wysiłek dzieci został doceniony ogromnymi brawami i ciepłymi słowami, które padły z ust dostojnych gości.

Reklama

W blasku świec odmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii według św. Łukasza a później – dzieląc się białym chlebem – złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia. To najpiękniejszy widok, kiedy jeden człowiek wyciąga do drugiego rękę z opłatkiem, aby życzyć mu zdrowia, szczęścia i wesołych świąt.

Swoje przesłanie do dzieci i zebranych gości przekazał bp Stanisław Jamrozek. „To najpiękniejszy i najmilszy sercu dzień w roku – Wigilia Bożego Narodzenia, to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór roku. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, w którym Wigilię Bożego Narodzenia obchodzi się tak uroczyście, jak w Polsce. Wigilia Bożonarodzeniowa to czas wzajemnego zbliżenia i darowania win oraz urazów, to czas zadumy i refleksji. Radujemy się z narodzenia Jezusa Chrystusa. Czyńmy dobro, bo tego nauczył nas Jezus. On przyszedł na świat, aby obdarzyć każdego z nas dobrem” – mówił bp Jamrozek. Ksiądz Biskup zaprosił dzieci do Przemyśla, aby tam wystawiły swój program bożonarodzeniowy i podziękował wszystkim za jego przygotowanie.

Po przemówieniach gości, wszyscy zostali zaproszeni na wieczerzę wigilijną, składającą się z 12 potraw. Co mogliśmy znaleźć pośród tradycyjnych, świątecznych dań? Oczywiście polski czerwony barszcz z uszkami, zupę grzybową, kapustę z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kaszę, ziemniaczki, świąteczną kutię, słodki, brązowy piernik, makowiec, tradycyjny kompot z suszonych owoców oraz naturalnie króla wigilijnego stołu – karpia i inne ryby przygotowane na różne sposoby. Pogodny, niepowtarzalny świąteczny nastrój zwieńczył – długo wyczekiwany przez podopiecznych – czas przybycia jeszcze jednego gościa – św. Mikołaja z podarkami. Po bożonarodzeniowej wieczerzy i prezentach, zgodnie z polską tradycją, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.

Dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w tak ważnej dla nas uroczystości. Oratoryjna wieczerza wigilijna potwierdziła jak niezwykła i wyjątkowa jest atmosfera świąt Bożego Narodzenia, kiedy jednoczą się nasze myśli, a miłość jest ponad wszystkim.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce przy stole - jasełka w Poraju

We wtorek 30 stycznia w sali widowiskowo-kinowej w Poraju odbyły się jasełka zatytułowane „Miejsce przy stole”. Przedstawienie przygotował zespół RADOŚĆ, w skład którego wchodzą mieszkanki z niepełnosprawnością z Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Poraju.

Wśród zaproszonych gości byli mieszkańcy zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej z Częstochowy i Lelowa oraz przedstawiciele władz samorządowych z Poraja i Myszkowa.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję