Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odezwały się ponownie

Niedziela rzeszowska 2/2014, str. 5

[ TEMATY ]

organy

Ks. Andrzej Widak

W dniu 17 grudnia 2013 r. w kaplicy w Kozłówku (parafia Dobrzechów) odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów. Wydarzenie to zostało włączone w program nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej z Quebec. Uroczystości przewodniczył bp Jan Wątroba, homilię wygłosił bp Jan Niemiec, rodak z parafii Dobrzechów. Odnowione organy po prawie 50 latach „ciszy” zagrały ponownie, dzięki staraniom ks. proboszcza Macieja Figury oraz parafian. Remont organów przeprowadził Paweł Ziaja z Chmielnika. Koncert na odnowionych organach wykonał dr Tomasz Zając. W uroczystości wziął również udział chór parafialny pod dyrekcją Andrzeja Banka.

Z historii organów

Dane historyczne zachowane w źródłach archiwalnych dotyczące tego instrumentu są bardzo skromne. Wiadomo, że organy zostały wybudowane dla kościoła parafialnego w Dobrzechowie i tam służyły do 1913 r. Na podstawie źródeł archiwalnych pierwsza wzmianka o organach zachowała się z 1748 r. Można zatem przypuszczać, że czas powstania instrumentu przypada na koniec XVII wieku. Prospekt organów jest barokowy i datowany przez konserwatorów na wiek XVII. W datowaniu czasu powstania organów trzeba zwrócić uwagę w samym instrumencie na tak zwane registry, a właściwie klucze rejestrowe i klawiaturę. Klawiatura jest małych rozmiarów, liczy 42 klawisze – są ślady, że liczyła pierwotnie 45 klawiszy i miała tak zwaną oktawę krótką. Niestety, zostały w przeszłości dokonane przeróbki klawiatury i stąd obecnie liczy 42 klawiszy i zaczyna się od dźwięku G. Bez wątpienia jest to jeden z najstarszych zachowanych instrumentów znajdujących się na terenie naszej diecezji. Nie mamy informacji na temat budowniczego organów. Organy z pewnością były remontowane i przerabiane.

Reklama

W 1913 r. organy zostały przeniesione z kościoła parafialnego do kaplicy w Kozłówku, zaś w 1938 r. ówczesny proboszcz zapisał w Inwentarzu o organach w Kozłówku: „Organ bardzo stary zupełnie rozstrojony bez żadnej wartości”. Brak danych źródłowych na temat późniejszych remontów tego instrumentu.

Budowa instrumentu

Instrument usytuowany jest na drewnianym chórze muzycznym, centralnie, szafa organowa przylegająca do balustrady chóru. Prospekt organów jest barokowy, architektoniczny, jednosekcyjny, jednowieżowy, z wieżą wysuniętą ryzalitem półkoliście oraz dwoma członami skrzydłowymi nieco cofniętymi. Na szczycie środkowej wieży ustawiona została postać uskrzydlonego aniołka. Dekorację snycerską stanowią kotary podwieszone w polach piszczałkowych oraz uszaki, które są utworzone z elementów okuciowych, cekin oraz wici akantu. Dodatkowo prospekt jest z marmoryzacją, czyli imitacją marmuru.

Organy mają jedną klawiaturę ręczną (która liczy 42 klawisze, liczyła w przeszłości 45) i mają 8 głosów. W organach nie ma klawiatury pedałowej i stąd też na tego typu instrumenty można używać nazwy pozytyw. Poszczególne głosy to: Pryncypał 4’, Flet Amabilis 4’, Flet 4’, Oktawa 2’, Oktawa 1’, Mixtura 2 ch, Flet Minor 4’, Flet Major 8’. W organach zastosowaną mechaniczną trakturę gry i registrów oraz wiatrownicę klapowo-zasuwową. Miech organowy znajduje się w środku szafy. W organach jest 378 piszczałek. Największa piszczałka ma ok. 1, 50 m.

Organy w Kozłówku to kolejny „wskrzeszony” do życia instrument na terenie naszej diecezji.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka ubogaca i uszlachetnia

Niedziela podlaska 48/2013, str. 7

[ TEMATY ]

organy

Edyta Malinowska-Klimiuk

W niedzielę 17 listopada przyjechał do Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji bp Antoni Dydycz, aby poświęcić nowo wybudowane organy piszczałkowe w przyklasztornej świątyni. Siostry, które szerzą na ziemi podlaskiej ducha franciszkańskiego, są już w Hajnówce od 10 lat. Przyjechały z Pniew koło Poznania i stworzyły na skraju Hajnówki klasztor z uroczym kościołem. Obecne tu siostry to w większości siostry młode, jak zauważył bp Dydycz, a wraz z ich młodością idzie dynamizm – i modlitwy, i wszelkich prac związanych z budową kościoła. Ksiądz Biskup podkreślał urok świątyni – zespolenie jej elementów architektonicznych z duchowością, która przenika każdego i pokrzepia na duchu każdego, kto tu się modli. Pomysł zbudowania w kościele organów piszczałkowych – największego instrumentu, nieporównywalnego z żadnym innym, jaki został wymyślony – zrodził się 2 lata temu. To instrument o dużej liczbie źródeł fal dźwiękowych, ogromnej dynamice i różnorodności barw oraz możliwości. To także instrument o wyjątkowo złożonej konstrukcji. Budowy takich organów podjęli się panowie Wojciech i Tadeusz Błaszak oraz Marek Piątkowski. Swoją cierpliwą pracą nie tylko budowali organy, lecz także dawali świadectwo chrześcijańskiego życia. Podczas uroczystości poświęcenia organów panowie wraz ze swoimi córkami nieśli dary liturgiczne.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję