Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dobry ojciec to skarb

Wcale nie jest łatwo być dobrym ojcem. W celu rozwijania tzw. umiejętności rodzicielskich oraz budowania prawidłowych relacji w rodzinach, od kilku lat Fundacja im. św. Cyryla i Metodego prowadzi, w różnych miejscach Polski i nie tylko, specjalne warsztaty. W dniach 13 i 14 grudnia 2013 r. wspomniane warsztaty odbyły się w Wolbromiu.

Jak wynika z badań, dzieci z rodzin zaangażowanych ojców mają lepszą samoocenę, są mniej podatne na presję rówieśników, są wrażliwsze, mają bardziej rozwiniętą empatię oraz lepiej radzą sobie w szkole, a gdy dorosną – na rynku pracy.

Reklama

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in. jak utrzymywać równowagę na linii życie rodzinne – praca zawodowa, jak rozpoznać silne i słabe strony swojego ojcostwa, jak wykorzystać umiejętności przydatne do wzmocnienia więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju, czy jak stworzyć i wdrożyć praktyczny plan działania dla taty. Podczas zajęć ojcowie mogli również zobaczyć, jak inni mężczyźni radzą sobie w roli ojca; mieli też okazję wymienić doświadczenia.

Warsztatom organizowanym przez fundację towarzyszy kilka sprawdzonych naukowo i doświadczalnie założeń. Bycie tatą wymaga rzetelnej pracy nad własną osobowością. Nie wszystko co dobre i złe mamy zakodowane w genach. Inni mężczyźni mogą nas skutecznie wesprzeć w wypełnianiu roli ojca. Szereg problemów jest typowych i występuje w wielu rodzinach. Aby odpowiednio się do nich zdystansować i zobaczyć je we właściwej perspektywie, trzeba po prostu spotkać się i porozmawiać.

– Współcześni mężczyźni niestety ogromną większość roli rodzicielskiej cedują na swoje panie, sami oddając się niemalże całkowicie walce o byt. Czasem to zapewne uzasadnione, ale czy słuszne? Dlaczego tak często dezerterujemy z realizacji najważniejszej roli w naszym życiu? Wydaje się, że nikt nas w sposób świadomy nie przygotowywał do roli bycia ojcem. Uczestnicy naszych warsztatów z trudem znajdują przykłady naprawdę dobrych ojców we własnym otoczeniu i w rodzinie. Co więcej, niektórzy analizując własne dzieciństwo odkrywają, że na ich tożsamość wpływ miały w głównej mierze wyłącznie kobiety. Dlatego organizując warsztaty – stacjonarne i plenerowe – postanowiliśmy przerwać tę złą pokoleniową passę – powiedział Dariusz Cupiał, prezes Fundacji im. św. Cyryla i Metodego.

Każdy ojciec najpierw powinien zbadać swoje własne serce, następnie powinien podjąć kroki, by udoskonalić sposób inicjowania więzi ze swoimi dziećmi. Cztery „ściany” ojcostwa budujące ciepły dom, to: zaangażowanie, stałość, świadomość i opiekuńczość. (Bliższe informacje na temat warsztatów na stronie: www.tato.net).

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: św. Józef uczy nas sztuki ojcostwa

[ TEMATY ]

ojcostwo

św. Józef

papież Franciszek

Vatican News

św. Józef

św. Józef

„Zapraszam do odkrycia na modlitwie postaci i misji św. Józefa, uległego woli Bożej, pokornego autora wielkich dzieł, posłusznego i twórczego sługi” – tymi słowami Papież zwrócił się do przedstawicieli Papieskiego Kolegium Belgijskiego, które obchodzi 175-lecie istnienia.

Wspomniał, że jego studentem był również św. Jan Paweł II. Franciszek zaznaczył, że patronem kolegium jest św. Józef, którego rok aktualnie obchodzimy w Kościele. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny pozostaje wzorem pasterza oraz sposobu realizowania ojcostwa w stosunku do tych, którzy są powierzeni jego trosce.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję