Reklama

Niedziela Świdnicka

Pierwsze w diecezji

O współczesnych wyzwaniach, przed którym stoi Kościół w Polsce, o uprzedzeniach, podziałach i ideologii gender mogli usłyszeć i dyskutować zebrani 7 grudnia ub.r. w auli I LO w Świdnicy uczestnicy I Forum Katolickiego Diecezji Świdnickiej. Organizator – Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej – zadbał o wyjątkowych prelegentów. Na zaproszenie odpowiedzieli: s. Dorota Frendenberg SIC, o. dr Maciej Zięba OP, ks. dr hab. Dariusz Oko oraz redaktor Jan Pospieszalski.

– Spory i napięcia były zawsze, ale w Eucharystii zanikają wszystkie różnice – zwracał się do zebranych o. Zięba. – Eucharystia daje wymiar kosmiczny. Pan Bóg spogląda na całą ziemię, na każdego z nas. I tak jak ziemia jest pełna kontrastów, od wielkich szczytów po najgłębsze doliny, tak i my, ludzie, różnimy się. Ale tworzymy całość. Pamiętajmy, tyle dróg Ewangelii, ilu jest ludzi – zauważał. – Jest jedna Prawda Boża, ale wiele dróg odkrywania. Nawet przez moment nie pomyślałem, że wszyscy powinni być dominikanami. Owszem, moja wspólnota daje mi siłę, wsparcie, ale to jest droga dla mnie i jeszcze innych, ale przecież nie dla wszystkich. Uważajmy, bardzo łatwo jest zebrać z Ewangelii okruchy i zbudować „swoją” teologię.

Reklama

O. Maciej zwracał również uwagę, że świeccy katolicy powinni uczestniczyć w debacie publicznej.

– Wsłuchujmy się w argumenty strony przeciwnej, pamiętając, że Kościół nie może być zasiewem niezgody. Ufajmy w siłę Prawdy – zachęcał. – Kiedyś zaproszono mnie na spotkanie, które prowadził wojujący przeciwko Kościołowi jeden z dziennikarzy. Przyznam się wam, że jechałem na nie ze strachem. Tak jak przewidywałem, tenże dziennikarz niezwykle ostro atakując Kościół, prowadził debatę. Zebrani jednak nie przyjmowali tego zbyt dobrze. Wyczytałem to w ich twarzach, kiedy poproszony o głos spokojnie dobierałem argumenty, widziałem, jak powoli wśród zebranych zyskuję sprzymierzeńców. Dość powiedzieć, że za rok zostałem ponownie zaproszony na to spotkanie, tego dziennikarza już nie zaproszono. Postanowiłem też odprawić Mszę św., rozpowiedziałem to wśród kilku uczestników, odprawiliśmy w takim niewielkim gronie Eucharystię. Jak się dowiedzieli później inni uczestnicy, to mieli pretensje, że nie wiedzieli. Od następnego roku Msza św. weszła w oficjalny program spotkania.

W przerwach pomiędzy kolejnymi wykładami można było zakupić książki, m.in. o. Zięby pt. „Ale nam się wydarzyło”. Siostra Dorota złożyła wzruszające świadectwo życia. Tuż po niej na scenę dosłownie wbiegł niezwykle energetyczny Jan Pospieszalski, znany dziennikarz telewizyjny. Opowiadał o swoich doświadczeniach z niedawnych wizyt na Węgrzech, gdzie premier Orban prowadzi odnowę narodu węgierskiego.

Reklama

– Kiedy przed rokiem Wiktor Orban poprosił naród węgierski o poparcie jego starań na arenie międzynarodowej o przywrócenie godności i dumy narodowi węgierskiemu – opowiadał Jan Pospieszalski – na ulice Węgier w wiecu poparcia dla Orbana wyszło czterysta tysięcy Węgrów, dziesięć procent populacji. Szli ludzie w pokojowej manifestacji z krzyżami i różańcami, modlili się. Niesamowite. Polecam mój wywiad, który przeprowadziłem wtedy z premierem Węgier, poszukajcie w Internecie – zachęcał.

– Nie jest nam, katolikom, łatwo w przestrzeni publicznej, medialnej. Dobrze to wiemy, dlatego musimy się wspierać, kupując dobrą prasę i oglądając wartościowe programy telewizyjne – zachęcał. – Zaglądajcie do Internetu, poszukajcie tam wypowiedzi doskonałego ekonomisty prof. Witolda Kieżuna, gorąco polecam również książkę pt. „Przemyśleć Polskę” Barbary Fedyszak-Radziejowskiej.

Jako ostatni swój wykład miał ks. Dariusz Oko. – Niektórzy są zaskoczeni, że przyjmuję zaproszenia do programów telewizyjnych różnych stacji. Ale tam jest oglądalność, mogę więc dotrzeć do większej grupy odbiorców – wyjaśniał. – Ideologia gender jest słaba intelektualnie, ale to nie znaczy, że nie jest niebezpieczna. Jeśli wybory wygra grupa, która to popiera, to może wprowadzić to w życie. Nie lekceważmy tego. Ideolodzy wiedzą, że walczą o młode pokolenie, dlatego gender chce wchodzić do przedszkoli i szkół. – Ostatnio przeżywamy atak na Kościół. Są wśród nas judasze, stanowią promil, to prawda. Księża pedofile. To trzeba tępić. Kiedy mówię homoseksualistom, że wszelkie badania pokazują, że zdecydowana większość pedofili dotyczy gejów, to nie lubią tego słuchać. Księża geje, pedofile to przecież ich grupa. W Niemczech zalegalizowano związki partnerskie, średni staż takiego związku – to są dane z dziesięciu lat, od kiedy istnieje taka możliwość – wynosi półtora roku. Zbierajmy argumenty. Bądźmy duchowymi snajperami – zachęcał.

Po wykładach trwał panel dyskusyjny, wszyscy zgodnie orzekli, że spotkanie bogate w treść i warto je powtórzyć. Tak więc już za rok drugie forum?

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas na Forum w Krynicy: świat nie może ograniczać się do produkcji i konsumpcji

[ TEMATY ]

forum

Marian Sztajner / Niedziela

Ten świat nie może się ograniczać tylko do tego, co konsumujemy i produkujemy - mówił dziś Prymas Polski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Panel pt. "1050 lat i co dalej?" był częścią pierwszego dnia międzynarodowego spotkania. Abp Wpjciech Polak, przekonywał, że wyzwań we współczesnym świece jest coraz więcej. Żeby je przezwyciężyć potrzeba ludzi dobrej woli oraz nadziei.

W rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński wskazywał, że realizacja chrześcijaństwa jest zadaniem dla każdego z nas. "Powiedzenie, że chrześcijaństwo jest ciągle przed nami ma nas mobilizować do wychodzenia dalej z Ewangelią, z wizją człowieka, ma być także angażowaniem się w rozwój ludów i narodów" - wskazywał abp Polak.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję