Reklama

Głos z Torunia

Temat tygodnia

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Niedziela toruńska 2/2014, str. 1

[ TEMATY ]

rok

podsumowanie

martinak15-Foter.com-CC-BY

Wszystko, co się kończy, wymaga podsumowania, które pozwala spojrzeć z dystansem na minione wydarzenia i zobaczyć w nich dobro czy zło. Taki swoisty rachunek sumienia, przegląd wszystkiego, co w 2013 r. było piękne, szlachetne, wartościowe w życiu Kościoła, diecezji, rodziny i każdego z nas, stanowi fundament, na którym buduje się przyszłość, a tym samym człowieczeństwo. Dlatego w tym numerze „Głosu z Torunia” publikujemy kalendarium wydarzeń z diecezji toruńskiej.

Reklama

Na progu nowego roku warto pokusić się o utworzenie bilansu zysków i strat, wskazać najważniejsze zdarzenie w minionym roku w swoim życiu, podziękować Stwórcy i ludziom za dobro oraz dla pełnego obrazu przeprosić za brak miłości i czasu jednakowoż dla Boga i drugiego człowieka.

Niech towarzyszą nam Boże błogosławieństwo oraz ludzka życzliwość, radość i wzajemny szacunek, a wtedy życie będzie miało sens i będzie szczęśliwe. Nie zniechęcajmy się brakiem wrażliwości, niczym nieuzasadnioną agresją, której czasem doświadczamy na ulicy, w sklepie, w środkach społecznej komunikacji. Istotne jest tylko dobro, na co inne szkoda czasu, a także zdrowia. O tym, jak ważny jest czas oddany drugiemu i przeznaczony na wspólne świętowanie, świadczą spotkania wigilijne, rajdy czy konkursy kolęd organizowane m.in. przez parafie, ruchy, instytucje, szkoły, Caritas, o czym w tym okresie na bieżąco informujemy.

W tym roku, który podarował nam Pan czasu i wszechświata – wzorem św. Ojca Pio – polecajmy przeszłość Jego miłosierdziu, teraźniejszość – Jego miłości, a przyszłość oddajmy w ręce Bożej Opatrzności.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2014 – Rok Oskara Kolberga

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 r. przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. W uzasadnieniu decyzji napisano: „Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga, dokumentujący kulturę ludową XIX wieku, jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję