Reklama

Niedziela w Warszawie

Ekumenizm z Janem Pawłem II

Ojciec Święty nauczał, że modlitwa o jedność wyznawców Chrystusa jest katolicką powinnością. Nadchodzący Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) będzie doskonałą okazją, aby się z tego zobowiązania wywiązać

Podczas tegorocznego Tygodnia chrześcijanie z Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej będą zastanawiać się na tym „Czyż Chrystus jest podzielony? (1 Kor 1, 1-17).

To ekumeniczne hasło zostało przygotowane przez chrześcijan z Kanady. „I choć odpowiadamy w wierze: «nie!», to nasze wspólnoty religijne trwają w gorszących podziałach. 1. List do Koryntian wskazuje nam także, w jaki sposób możemy doceniać i przyjmować dary innych, nawet teraz, gdy jesteśmy podzieleni, a jednocześnie stanowi zachętę do pracy na rzecz jedności” – napisali Kanadyjczycy.

Reklama

Warszawski ekumenizm ma już swoją tradycję. Chrześcijanie różnych konfesji spotykają się tu na wspólnej modlitwie od ponad 50 lat. Niemniej prawdziwie chrześcijańskie otwarcie wciąż wymaga wysiłku – duchowego i intelektualnego. Ważna jest też zachęta do uczestniczenia w nabożeństwach, które odbywają się podczas Tygodnia zarówno w świątyniach katolickich, jak i innych wyznań.

Ekumenizm nigdy nie był bowiem ruchem masowym. Wielu wiąże go raczej z międzykościelną dyplomacją niż z żywym pragnieniem jedności. I choć entuzjazm niektórych dawno osłabł, to wciąż obowiązuje nas nauczanie Kościoła.

Nie możemy zapominać, że wśród wielu przełomowych dokumentów Soboru Watykańskiego II, znajduje się właśnie Dekret o Ekumenizmie. Również bł. Jan Paweł II nauczał, że ekumenizm jest obowiązkiem sumienia. Szczególnie mocno wezwanie dotyczące jedności chrześcijan wybrzmiało w encyklice „Ut Unum Sint”.

Reklama

W roku kanonizacji Papieża Polaka winniśmy jeszcze raz sięgnąć do jego nauczania. To o ekumenizmie jest nadal dla nas wielkim zadaniem.

Tydzień Ekumeniczny

Nabożeństwa w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
18 stycznia – parafia Matki Bożej Nieustającej, Kościół Starokatolicki Mariawitów, ul. Wolska 186, godz. 18.00
19 stycznia – Nabożeństwo Centralne, parafia katedralna św. Marii Magdaleny, Kościół Prawosławny, al. Solidarności 52, godz. 18.00
20 stycznia – parafia Katedralna pw. Świętego Ducha, Kościół Polskokatolicki, ul Szwoleżerów 2, godz. 18.00
21 stycznia – parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, al. Solidarności 76, godz. 18.00
22 stycznia – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów, ul. Waliców 25, godz. 18.00
23 stycznia – parafia św. A. Orione, ul. Lindleya 4, Organizowane przez stowarzyszenie Effatha, godz. 19.00
24 stycznia – parafia. Dobrego Pasterza, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, ul. Mokotowska 12, godz. 18.00
25 stycznia – parafia Świętej Trójcy, Kościół Ewangelicko-Augsburski, pl. Małachowskiego 1, godz. 18.00

Nabożeństwa towarzyszące
12 stycznia – parafia konkatedralna rzymskokatolicka Bożego Ciała, ul. Grochowska 365, godz. 18.00
16 stycznia – parafia rzymskokatolicka Opatrzności Bożej – Wspólnota CheminNeuf, Wesoła ul. ks. Piotra Skargi 2, godz. 19.00
25 stycznia – parafia rzymskokatolicka bł. Edmunda Bojanowskiego, ul. Kokosowa 12, godz. 20.00
26 stycznia – katedra praska, Kościół rzymskokatolicki, ul. Floriańska 3, godz. 18.00
30 stycznia – parafia rzymskokatolicka św. Marcina, ul. Piwna, godz. 17.30
2 lutego – parafia rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego, Ząbki, ul. 11 Listopada 4, godz. 18.00

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W poszukiwaniu tego, co łączy

[ TEMATY ]

ekumenizm

Lublin

Grzegorz Jacek Pelica

Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu 30-lecia reaktywowania. To właśnie w marcu 1989 r. o. archimandryta Andrzej Popławski przyjął chirotonię na biskupa lubelskiego i chełmskiego, z siedzibą w Lublinie.

Pierwociny struktur Kościoła obrządku wschodniego sięgają na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny do przedjagiellońskich czasów XIII w., gdy historycy odnotowują katedrę prawosławnego władyki w Uhrusku i w Chełmie. Wykopaliska archeologiczne na Górce Chełmskiej, o których Niedziela Lubelska pisała przed kilku laty, potwierdzają istnienie tutejszych ośrodków życia religijnego tradycji wschodniochrześcijańskiej. Po dramatycznym procesie uniatyzacji, który przyniósł faktyczne rozbicie Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej na dwa obrządki, chrześcijanie tradycji wschodniej przeżyli tragedię likwidacji skutków unii brzeskiej w latach 1838-1875.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję