Reklama

Aspekty

Biskupie jubileusze

W sobotę 28 grudnia w katedrze gorzowskiej została odprawiona dziękczynna Msza św. w związku z rocznicami święceń biskupich bp. Pawła Sochy i bp. Adama Dyczkowskiego. Bp Socha dziękował za 40 lat, a bp Dyczkowski za 35 lat biskupiego posługiwania. W uroczystości wziął udział i homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, obecni byli też inni biskupi z sąsiednich diecezji

Przeżywamy oktawę Bożego Narodzenia. Świat uwielbia Boga za Jego miłość do człowieka. I w tę radość płynącą z tajemnicy Wcielenia wpisuje się dziękczynienie Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego, a także wiernych z innych diecezji za dar 40 lat biskupiej posługi bp. Pawła Sochy i 35 lat służby apostoła bp. Adama Dyczkowskiego – powiedział w słowie wprowadzającym bp Stefan Regmunt.

Uroczystej Liturgii przewodniczył bp Adam Dyczkowski. W katedrze licznie zgromadzili się kapłani naszej diecezji oraz diecezji sąsiednich. Byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji społecznych, politycznych naszego regionu, licznie zgromadzili się diecezjanie.

Reklama

– Dzisiaj my jako pokolenie, jako Kościół, jako rodziny, jako kapłani, jako nauczyciele i wychowawcy i jako biskupi, jeśli nie będziemy patrzyli wstecz na przykład i na świadectwo biskupów i kapłanów mądrych, doświadczonych, świadków, a ta ziemia takich ma, dwóch z nich stoi dzisiaj pośród nas i przewodniczy tej Liturgii, jeśli ku tym świadkom patrzeć nie będziemy, trudniej nam będzie rozeznać właściwy azymut i dokonać właściwych wyborów Chrystusowych, Bożych, ewangelicznych, kościelnych, ale także polskich – powiedział w homilii abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Uroczystą oprawę liturgii Mszy św. zapewnili klerycy naszego seminarium, członkowie diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie, chóry i orkiestra.

– Myślę, że jesteśmy przede wszystkim wdzięczni Biskupom za to, że przez tyle lat swojej drogi mieli odwagę często podejmować trudne decyzje, na pewno często mieć w sercu ból, na pewno ryzykując tym, że nie spełnią się żadne ludzkie marzenia, wierni w miłości, w służbie, w wierności. Właśnie za to chcę w imieniu całego prezbiterium naszej diecezji podziękować – zaznaczył dziekan Kapituły Katedralnej Gorzowskiej ks. prał. Witold Andrzejewski.

Po Mszy św. w Domu Biskupów Gorzowskich odbyło się okolicznościowe spotkanie dla przybyłych biskupów, kapłanów i zaproszonych gości.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 50-lecie "Nostra aetate"

[ TEMATY ]

rocznica

Artur Stelmasiak/Niedziela

Deklaracja Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate” stała się kamieniem milowym w dialogu Kościoła katolickiego z judaizmem oraz z innymi religiami. 26 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski oraz w synagodze im. Nożyków w Warszawie odbędzie się świętowanie 50-lecia tego przełomowego dokumentu.

Uroczystości z okazji 50-lecia „Nostra aetate” rozpoczną się po południu przy Skwerze Kard. Wyszyńskiego w Warszawie. Gości powita sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński, a słowo wstępne wygłosi ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Następnie odbędzie się wspólne czytanie psalmów, w którym wezmą udział: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz. W programie spotkania zaplanowano również wykład rabina Naftaliego Ruthenberga oraz panel związany z analizą wersetu z Księgi Wyjścia. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Ziemiec. Spotkanie zakończy wspólna modlitwa o pokój w synagodze im. Nożyków.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję