Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Włączony do grona apostołów XXI wieku

Mamy nowego ordynariusza

6 stycznia 2014 r. zapisze się w dziejach diecezji bielsko-żywieckiej wyjątkowym wydarzeniem. W uroczystość Objawienia Pańskiego w bielskiej katedrze św. Mikołaja odbyła się sakra oraz ingres biskupa Romana Pindla, drugiego ordynariusza Kościoła na Podbeskidziu

Przez ten gest i modlitwę do Ducha Świętego zostajesz włączony do grona apostołów XXI stulecia wiary chrześcijańskiej. Bądź dobrym świadkiem Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita Krakowski był głównym konsekratorem święceń biskupich. Współkonsekratorami byli: nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore oraz administrator apostolski naszej diecezji, biskup Tadeusz Rakoczy. W liturgii świeceń wzięło udział blisko 30 biskupów; na uroczystości przybyli hierarchowie z różnych diecezji Polski, a także z Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

W bielskiej katedrze modliło się ok. 200 prezbiterów, siostry zakonne, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, instytucji nauki i oświaty, członkowie ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, przedstawiciele różnych środowisk życia społecznego i religijnego. Obecna była także rodzina nowego biskupa oraz ewangelicki biskup Paweł Anweiler. Przed katedrą przebieg liturgicznych obrzędów na specjalnym telebimie oglądało kilkaset wiernych przybyłych z różnych zakątków diecezji.

Reklama

Liturgię święceń poprzedziło słowo odchodzącego na emeryturę biskupa Tadeusza Rakoczego, który życzył swemu następcy, by na jego drogach zawsze towarzyszyła mu bliskość i moc Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana. Pierwszy ordynariusz naszej diecezji przypomniał także najważniejsze wydarzenia pierwszych 20 lat istnienia Kościoła na Podbeskidziu oraz podziękował wszystkim za dzieło budowania powołanej do życia w 1992 r. nowej diecezji.

Następnie nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore odczytał papieską bulllę, a kandydat na biskupa publiczne wyraził swą wolę do przyjęcia święceń.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, konsekratorzy odmówili modlitwę konsekracyjną nad leżącym krzyżem biskupem nominatem i nałożyli ręce na jego głowę. Nad głową otrzymującego sakrę trzymano otwartą księgę Pisma Świętego – jako znak Ducha Świętego, który zstępuje na biskupa. Podczas obrzędów dopełniających konsekracji biskupiej nastąpiło namaszczenie Krzyżmem Świętym i przekazanie księgi Ewangelii, insygniów biskupich – mitry, pastorału i pierścienia.

Reklama

Liturgia świeceń połączona była z ingresem, czyli objęciem katedry przez biskupa. Homagium, czyli znak posłuszeństwa i czci wobec nowego biskupa ordynariusza złożyli przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, siostry zakonne, reprezentanci świata nauki, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz dzieci i młodzież.

Na zakończenie nowy ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel udzielił wiernym swego pierwszego biskupiego błogosławieństwa i podziękował wszystkim za uczestnictwo w Liturgii. Wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem konsekratorów i duchownych zaangażowanych w przygotowanie uroczystej liturgii. Podkreślił, że słowa swej dewizy biskupiej, zawierającej apel, by trzymać się Słowa Życia, pragnie odnieść do siebie i tych, którzy tworzą diecezję.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi z okazji 100-lecia KUL: Uniwersytecie, jeśli służysz prawdzie, służysz życiu

[ TEMATY ]

biskup

KUL

biskupi

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Uniwersytecie, służ prawdzie! Jeśli służysz prawdzie, służysz wolności, wyzwalaniu człowieka i narodu, służysz życiu!” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 9 czerwca 1987 roku. Słowa patrona uczelni przypomnieli polscy biskupi w liście pasterskim z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia uczelni. List będzie odczytywany w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny, 2 kwietnia.

„W ciągu swojej stuletniej historii Uniwersytet wykształcił ponad 110 tysięcy absolwentów, do aktywnej obecności w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Wielu z nich przyczyniło się do budowania wolnej Polski” – czytamy w liście pasterskim Episkopatu z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Biskupi przypominają historię tej jednej z najstarszych w Polsce uczelni. Jej inicjatorem i pierwszym rektorem był ks. Idzi Radziszewski. A o zrealizowaniu jego idei zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski obradująca w Warszawie 26 i 27 lipca 1918 roku.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję