Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Groniowy jubileusz

Minęło 10 lat od chwili, gdy szczyt Jaworzyna (890 m n.p.m.) w Beskidzie Małym został przemianowany na Groń Jana Pawła II. Stało się to dokładnie 22 grudnia 2003 r.

Reklama

Po raz pierwszy idea „przechrzczenia” Jaworzyny w papieską górę została formalnie przegłosowana 9 grudnia 1981 r. podczas zebrania Komisji Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach. Dla inicjatorów tego pomysłu, Stefana Jakubowskiego, prezesa koła PTTK „Szarotka” działającego przy Domu Mody „Elegancja” w Katowicach i Aleksego Siemionowa, przewodniczącego wadowickich struktur PTTK, był to nie lada sukces. Papieska nazwa szczytu pojawiła się m.in. w „Ziemi Wadowickiej” Aleksego Siemionowa, w przewodniku „Beskid Mały” Andrzeja Matuszczyka oraz na mapach turystycznych PPWK. Niestety starań nie wsparły władze samorządowe.

Z inicjatywy Stefana i Danuty Jakubowskich na szczycie Jaworzyny stanął w 1991 r. krzyż Ludziom Gór, a 4 lata później kaplica. Następnie pojawiły się tabliczki z sentencjami Ojca Świętego oraz coraz bogatsza sieć szlaków dochodzących w to miejsce, m.in. „Szlak serc” wiodący z Rzyk, czy znakowane dojścia z Tarnawy Górnej i ze Śleszowic. Kolejna uroczystość na nieformalnym jeszcze papieskim groniu to poświęcenie pomnika Jana Pawła II i jubileuszowego dzwonu, 15 lipca 2001 r. Działania te w końcu zjednują inicjatorom wsparcie ze strony lokalnych władz administracyjnych i kościelnych. W 2002 r. sam Jan Paweł II potwierdza zainteresowanie tym projektem. 22 grudnia 2003 r. pojawia się rozporządzenie w Dzienniku Ustaw, które szczyt w Beskidzie Małym nazywa Groniem Jana Pawła II (w dokumencie zamiast Jaworzyny pojawił się jej zamiennik – Magurka).

Po Jaworzynie – góry, na której za młodu często bywał Karol Wojtyła, jeszcze kilka innych szczytów, tym razem poza Polską, zostało nazwanych na cześć Jana Pawła II.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja w Beskidach. Zdobywają szczyty

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Beskidy

Góry

św. Jan Paweł II

Monika Jaworska

Uczestnicy tegorocznej Ewangelizacji na Pilsku spotkali się w pobliżu schroniska.

Uczestnicy tegorocznej Ewangelizacji na Pilsku spotkali się w pobliżu schroniska.

Trwa Ewangelizacja w Beskidach. W sobotę 25 lipca miłośnicy wędrówek górskich udali się na Pilsko (1557 m n.p.m). Pogoda dopisała, a zapowiadane burze szczęśliwie ominęły te tereny. Uczestnicy ogólnie wyrażali swoje zadowolenie, że mogą tu być, cieszyć się pięknymi widokami i pięknem przyrody stworzonej przez Pana Boga oraz słoneczną ciepłą pogodą, tym bardziej, że na wcześniejszych szczytach – Czantorii i Leskowcu pogoda niezbyt dopisywała – było mglisto i deszczowo.

Pierwotnie członkowie wspólnoty Francesco Team z Rychwałdu mieli oczekiwać na górskich pielgrzymów na szczycie Pilska, ale z racji niepewnych prognoz postanowili czekać w pobliżu schroniska na Hali Miziowej. Do niego łatwiej było dotrzeć większej ilości uczestników – zwłaszcza starszym osobom, które nierzadko skorzystały z możliwości wyjazdu kolejką, co podkreślały w rozmowach z naszą redakcją, czy rodzinom z małymi dziećmi, z którymi trudno byłoby się wspinać wymagającym szlakiem od schroniska na sam szczyt.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję