Reklama

Niedziela Podlaska

Lekarstwo na grzech świata

Niedziela podlaska 3/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Eucharystia

Bożena Sztajner/Niedziela

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata”
(J 1, 29)

Postęp cywilizacyjny przynosi tysiące nowych rozwiązań, pozwala na budowanie i praktyczne wykorzystywanie urządzeń, o których do niedawna pisało się jedynie w literaturze fantastyczno-naukowej. Geniusz ludzkiego umysłu jest aż nadto widoczny. Niestety, jak to zwykle bywa, za postępem naukowym niekoniecznie podąża rozwój duchowy człowieka. Można nawet powiedzieć, że człowiek staje się coraz większym egoistą, pyszniącym się własną inteligencją, uznającym się za „pępek świata”, przekonanym o tym, że to on sam – bez jakiejkolwiek pomocy – może siebie udoskonalić. Bóg spychany jest na margines życia…

Reklama

Refleksja prorocka ukazuje kilka poziomów myślenia: Izajasz, mówiąc o Słudze Bożym, wskazuje zarazem na samego siebie, ponadto na naród wybrany, a także zapowiada Tego, który kiedyś objawi się światu jako „Baranek Boży”. Na każdym z tych poziomów pojawia się specyficzne zadanie: „zgromadzić Izraela”, być „światłością dla pogan”, doprowadzić do tego, by Boże zbawienie „dotarło aż do krańców ziemi”. Jezus zbiera w sobie i urzeczywistnia każde z tych wezwań. Chrystus wprawdzie na początku swojej misji niczym szczególnym się nie wyróżniał, „będąc do nas podobnym we wszystkim, oprócz grzechu”, ale oświecony światłem z nieba Jan Chrzciciel nieomylnie wskazał na Niego jako „Baranka Bożego”, przychodzącego, by unicestwić „grzech świata”. Czym jest ten „grzech świata”? Wydaje się, że chodzi o wszystkie grzechy wszystkich ludzi, żyjących przez całe dzieje świata, czyli to, co nie jest Boże, co przez nasze złe decyzje i złą wolę „odłącza nas od miłości Chrystusowej”. Trudno to inaczej wyrazić. Sługa-Baranek Boży stanie się ofiarą za nasze niegodziwości. Okazało się, że świadectwo Chrzciciela nie dotarło do wszystkich, a wręcz usłyszeli je tylko wybrani, którym później sam Jezus zleci rozgłaszanie Ewangelii. Do apostolskiej posługi włączył się także – już w innym czasie i okolicznościach – św. Paweł. On właśnie pomaga nam z innej strony ujrzeć tę samą prawdę: oto Jezus, zwycięski Odkupiciel, niesie nam „łaskę i pokój”. Nie wystarczy pokonać zło: trzeba w łączności z Jezusem zbudować w duszy ludzkiej królestwo Boże!

Na ile nauka Ewangelii może dotrzeć do współczesnego człowieka? Warunkiem koniecznym jest zawsze otwarcie się na Boży głos, zwiastujący nam nieustannie przez Kościół, że to, czego dokonał Chrystus, stało się „dla nas i dla naszego zbawienia”. Janem Chrzcicielem, zwiastującym nadejście Tego, który „gładzi grzech świata”, powinien być każdy chrześcijanin – również ja...!

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oto wielka tajemnica wiary...

Obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie to niewątpliwie wielka tajemnica wiary, która mówi o Jego Boskiej naturze. Żywy i prawdziwy, jest obecny pod postacią Chleba i Wina i przez posługę kapłana dostępny dla nas w każdej chwili. To coś niezwykle poruszającego, że Bóg tak mocno wchodzi w ludzkie istnienie, że łączy w człowieku zwyczajny świat ludzki z nadprzyrodzonym światem Boskim. Mówimy: to niesłychane i przyprawiające o drżenie – „misterium tremendum” – iż Bóg najwyższy, Stworzyciel nieba i ziemi, stał się tak mały, że każdy może Go dotknąć i wziąć do siebie, i zachwycające – „misterium fascinosum” – że ten Bóg, który zbawia, jest Miłością miłosierną i najlepszym Ojcem. Tych dwu tajemnic można doświadczyć podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Były one także doświadczeniem powszechnym Kościoła, kiedy w ubiegłoroczne święto Bożego Ciała we Włoszech, 2 czerwca, przewodzący uroczystościom papież Franciszek ukląkł przed Jezusem Eucharystycznym. Każdy gest i każde słowo Ojca Świętego wyrażały wiarę w obecność Pana Jezusa. Nabożeństwo adoracji połączyło wówczas cały katolicki świat w czci dla Najświętszego Sakramentu – podobne nabożeństwa odbywały się w tym samym czasie w kościołach na całym świecie. Taka adoracja i chwała należy się Bogu, Zbawicielowi świata, i powinna nas wszystkich rozpalić wewnętrznie, uświadomić, że tylko Panu Bogu winniśmy oddawać taką cześć i uwielbienie.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję