Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Po raz 20. w stolicy polskiej kolędy

Koncertem galowym w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka zakończyła się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W niedzielne popołudnie, 19 stycznia kilkutysięczna publiczność przeżyła wspaniałą muzyczną ucztę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publiczność miała co podziwiać i co oklaskiwać – nie tylko najciekawsze aranżacje bożonarodzeniowych pieśni, ale także zrealizowaną z dużym scenicznym rozmachem oprawę artystyczną festiwalu. A wykonawcy zapewnili najlepsze wykonania polskich kolęd i pastorałek – tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją, czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Jubileusz skłania do refleksji nad tym co minęło i zobowiązuje do podsumowań. Reżyser gali koncertowej Dariusz Wiktorowicz – dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie zabrał uczestników koncertu we wzruszającą podróż w czasie, dzięki której przed ich oczami stanęła historia, a w niej osoby tworzące będziński festiwal i miejsca z nim związane. A „Kolęda dla nieobecnych” przypomniała tych, którzy odeszli w minionych 20 latach, a którzy stanowili ważną cząstkę festiwalu. Jubileuszowa edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek została dodatkowo wzbogacona o sympozjum naukowe zatytułowane „Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej”, zorganizowane wspólnie z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W czasie 20. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie wystąpiło ok. 1,5 tys. wykonawców. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie sześć lat. Przed publicznością kolędy śpiewali zarówno soliści, duety, jak i chóry, a także zespoły. Wśród wykonawców, poza najlepszymi zespołami bieżącej edycji znaleźli się także laureaci poprzednich edycji festiwalu, a wśród nich Piotr Lempa, śpiewający basem na scenach całej Europy, który przyjechał do Będzina specjalnie z Londynu.

Laureatów tegorocznej edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek wybrało jury pod przewodnictwem dr. Michała Sławeckiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr. Pawła Sobierajskiego (Akademia Muzyczna w Katowicach).

Grand Prix 20. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika otrzymał chór „Kraj rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Targira, czyli święto sztuki i rzemiosła

[ TEMATY ]

festiwal

Świebodzice

UM Świebodzice

Zapraszamy na czwartą edycję Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach. Już od piątku 14 czerwca będzie można zobaczyć i kupić przedmioty reprezentujące najwspanialsze polskie rzemiosło i sztukę użytkową.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą aborcji w 9. miesiącu ciąży

W związku ze sprawą terminacji ciąży w szpitalu w Oleśnicy u pacjentki w 36. tygodniu ciąży Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister zdrowia. Biuro RPO poprosiło także Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy o informacje na temat śledztwa wszczętego w tej sprawie - przekazało w piątek biuro.

W połowie marca "Gazeta Wyborcza" opisała historię pani Anity, która zdecydowała się na aborcję w 36. tygodniu ciąży, opierając się przesłance do przerwania ciąży, jaką jest zagrożenie zdrowia lub życia kobiety. Wcześniej u płodu lekarze stwierdzili wrodzoną łamliwość kości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję