Reklama

Z Watykanu

Pierwsi kardynałowie papieża Franciszka

Musimy być gorliwymi świadkami świętości

Ojciec Święty 22 lutego br. włączył do Kolegium Kardynalskiego 19 purpuratów z 12 krajów świata. – Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy i odwagi w głoszeniu Ewangelii i modlitwy – powiedział papież Franciszek nowym kardynałom. Wezwał też do modlitwy o pokój i pojednanie „dla narodów, które w tym czasie są uciemiężone przemocą i wojną”. Podobnie jak 24 listopada 2012 r., podczas ostatniej tego typu uroczystości, pierwszy konsystorz papieża Franciszka odbył się według nowego, uproszczonego ceremoniału i miał formę nabożeństwa Słowa Bożego. W uroczystości kreowania przez papieża Franciszka nowych kardynałów wziął także udział papież emeryt Benedykt XVI. Zajął miejsce obok maronickiego patriarchy Antiochii kard. Bechary Boutrosa Rai.

Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 218 członków. W konklawe może wziąć udział 122 kardynałów, którzy nie osiągnęli jeszcze 80. roku życia. Najstarszym kardynałem świata jest były sekretarz osobisty Jana XXIII Loris Francesco Capovilla, ur. 14 października 1915 r., a najmłodszymi są: kard. Baselios Cleemis Thottunkal z Indii, ur. 15 czerwca 1959 r., i kard. Chibly Langlois z Haiti, ur. 29 listopada 1958 r.

Na konieczność gorliwego świadectwa świętości wskazał Franciszek, sprawując 23 lutego w Bazylice Watykańskiej Eucharystię z całym Kolegium Kardynalskim, wraz z nowymi członkami. Podkreślił, że świętość jest owocem posłuszeństwa Duchowi Boga po trzykroć świętego. Dodał, że bycie świętymi to nie luksus, lecz konieczność dla zbawienia świata. Zwrócił uwagę, że postawy świętości, rezygnacji z egoizmu i czynienia dobra oczekuje od kardynałów Pan Jezus i Kościół. – Kochajmy zatem tych, którzy są do nas nastawieni wrogo, błogosławmy tych, którzy nas obmawiają, witajmy z uśmiechem tych, którzy być może na to nie zasługują, i nie dążmy do tego, żeby narzucać swoją wolę, ale arogancji przeciwstawmy łagodność, zapominajmy o doznanych upokorzeniach. Pozwólmy, by zawsze prowadził nas Duch Chrystusa, który ofiarował samego siebie na krzyżu, abyśmy mogli być „kanałami”, którymi płynie Jego miłość – mówił Ojciec Święty. Papież zaapelował też o unikanie nawyków i zachowań dworskich oraz o troskę o „najmniejszych z braci”.

Reklama

Audiencja Generalna

Nie lękajcie się spowiedzi!

O znaczeniu sakramentu pokuty dla życia chrześcijańskiego mówił Ojciec Święty 19 lutego podczas audiencji generalnej. Papież Franciszek zaznaczył, że sakrament pokuty został ustanowiony przez Chrystusa, abyśmy pomimo naszych grzechów mogli odzyskać życie Boże. Wskazał, że miejscem sprawowania tego sakramentu jest wspólnota chrześcijańska, dlatego trzeba z ufnością i pokorą wyznać swoje grzechy słudze Kościoła. Ponadto, sprawując ten sakrament, „kapłan nie reprezentuje jedynie Boga, lecz całą wspólnotę, która rozpoznaje siebie w słabości każdego ze swych członków, która ze wzruszeniem wysłuchuje jego skruchę, która się z nim jedna oraz dodaje mu otuchy i towarzyszy na drodze nawrócenia, a także dojrzewania ludzkiego i chrześcijańskiego”. Papież Franciszek zaznaczył, że sakrament pojednania jest nam niezbędny do rozwoju wewnętrznego. Podkreślił zbawienne znaczenie wstydu, który często towarzyszy spowiedzi i który czyni nas pokorniejszymi. Zwrócił uwagę, że kapłan przyjmuje to wyznanie grzechów z miłością i czułością i przebacza w imię Boga. Wstyd ma także znaczenie z ludzkiego punktu widzenia. Pozwalając wyznać kapłanowi sprawy, które tak bardzo ciążą nam na sercu, rodzi ulgę wobec Boga, Kościoła i brata. – Nie lękajcie się spowiedzi! – apelował Papież. – Ktoś, stojąc w kolejce do spowiedzi, odczuwa wszystko, co ciąży mu na sercu, a także wstyd przed spowiedzią. Kiedy skończy się spowiedź, odczuwając przebaczenie, odchodzi wolny, nieskalany, szczęśliwy. To właśnie jest piękno spowiedzi! – podkreślał Ojciec Święty, zachęcając, by nie tracić ani chwili i śmiało pójść się wyspowiadać.

Reklama

Papież Franciszek do Polaków

Podziękowanie za modlitwy

Serdecznie pozdrawiam przybyłych na audiencję pielgrzymów polskich. W sobotę 22 lutego przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła – dzień szczególnej łączności wierzących z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Dziękuję wam wszystkim za pamięć modlitewną w intencji mojej papieskiej posługi, za świadectwo życia dawane Chrystusowi i budowanie wspólnoty Kościoła. W duchu wdzięczności z serca błogosławię wam i waszym bliskim.

Audiencja generalna, 19 lutego 2014 r.

* * *

Jakiego smaku nabiera życie,
jeśli pozwalamy się pochłonąć
miłości Boga!
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję