Reklama

Ze świata

Modlitwa i post za Ukrainę

Solidarność z narodem ukraińskim

Papież Franciszek 19 lutego, na zakończenie środowej audiencji, zaapelował o położenie kresu starciom na Ukrainie. – Zapewniam o mojej solidarności z narodem ukraińskim i modlę się za ofiary przemocy, za ich bliskich oraz za rannych. Zachęcam wszystkie strony do zaprzestania wszelkich działań naznaczonych przemocą i dążenia do zgody i pokoju w swej ojczyźnie.

21 lutego br., w drugim dniu obrad nadzwyczajnego konsystorza Ojciec Święty ponownie wezwał do modlitwy za Ukrainę i wyraził solidarność z tamtejszymi kardynałami: – Chciałbym przekazać pozdrowienia, nie tylko osobiste, ale w imieniu wszystkich, ukraińskim kardynałom: emerytowanemu arcybiskupowi Lwowa – Jaworskiemu i emerytowanemu arcybiskupowi większemu kijowsko-halickiemu Huzarowi, którzy w tych dniach tak bardzo cierpią i przeżywają wiele trudności w swej ojczyźnie. Może dobrze byłoby przesłać to orędzie w imieniu wszystkich? Czy się zgadzacie z tym wszyscy? – zapytał. Na znak akceptacji kardynałowie z całego świata, zgromadzeni w auli, przyjęli te słowa oklaskami.

Z apelem o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego zwróciło się też Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy i podjęcia postu w intencji Ukrainy. Ogólnopolskim dniem modlitwy i postu za Ukrainę ogłoszono piątek 28 lutego. Specjalny apel KEP został odczytany w niedzielę 23 lutego br. w kościołach w całym kraju.

Caritas Polska zbiera fundusze na zakup lekarstw i żywności dla potrzebujących na Ukrainie. Wpłat można dokonywać na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „Ukraina”.

Dramatyczny apel

Ukraiński profesor do krajów Zachodu

Dramatyczny list do mieszkańców Zachodu wystosował prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie – prof. dr Myrosław Marynowycz. Wezwał on do natychmiastowego wprowadzenia sankcji i cofnięcia wiz dla „gangsterów” z ukraińskich instytucji rządowych i ich rodzin, do słuchania niezależnych mediów ukraińskich, których dziennikarze giną, aby dotrzeć do wiarygodnych wiadomości. „Opuśćcie swoje strefy komfortu! Przypomnijcie sobie zepsutych starożytnych Rzymian, którzy w swoim czasie nie chcieli tego zrobić. Ugłaskiwanie Putina nie zapewni wam bezpieczeństwa. Pozwalając mu przejąć kontrolę nad Ukrainą, wystawicie światowy pokój na jeszcze większą próbę. Ukraina podzielona siłą nie przyniesie światu pokoju, tak jak nie przyniosły go podzielone siłą Niemcy i Polska” – pisze profesor.

Reklama

Włochy

Życie w cieniu Piety

Michał Anioł Buonarroti przez całe życie zmagał się z tematem Piety, ciała Chrystusa złożonego w ramionach Matki. Pierwszą Pietę – watykańską – wyrzeźbił, gdy miał zaledwie 25 lat. Drugą – florencką – ćwierć wieku później. Trzecia – Pieta Rondanini była ostatnim dziełem jego życia – przypomniał z okazji przypadającej 19 lutego br. 450. rocznicy śmierci toskańskiego artysty prof. Antonio Paolucci, dyrektor Muzeów Watykańskich, a zarazem jeden z największych znawców Buonarrotiego.

– Trzecia Pieta to dzieło Michała Anioła, które robi na mnie największe wrażenie – przyznaje prof. Paolucci. – Być może właśnie dlatego, że jest związane z ostatnimi godzinami jego życia. Kiedy artysta umierał, ostatnie godziny świadomego życia poświęcił właśnie tej rzeźbie.

Ludzie

Kard. Walter Kasper

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper stwierdził, że za papieża Franciszka nastała nowa kultura podejmowania decyzji w Watykanie. – Papież dopuścił do wolnej dyskusji – powiedział kardynał dziennikarzom w Monachium.

Kard. Kasper za największe zagrożenie dla chrześcijaństwa na Zachodzie uznał obojętność. – Jej następstwem jest intelektualna i duchowa pustynia, na której nie mają sensu pytania o religię, gdyż ta powinna mieć coś wspólnego z fascynacją. Przez to na Zachodzie momentalnie staliśmy się chorzy – powiedział kard. Kasper. Przypomniał w tym kontekście niemieckiego jezuitę ks. Karla Rahnera, który powiedział: „Ateista jest dla mnie duszpasterskim szczęściem. Wreszcie dane mi jest podyskutować z takim człowiekiem o moich własnych poglądach”.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Nie ma pokoju bez sprawiedliwości,
nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

Jan Paweł II

Watykan, 1 stycznia 2002 r.

Krótko

Papież Franciszek posłał na misje „ad gentes” 28 kapłanów Drogi Neokatechumenalnej. Będą oni pracować w 11 krajach Starego Kontynentu i w Stanach Zjednoczonych.

Rząd Argentyny oficjalnie potwierdził, że papież Franciszek przybędzie z wizytą do swojej ojczyzny w 2016 r.

Petycję do króla Belgii z prośbą, aby nie podpisywał przyjętej niedawno przez belgijski parlament ustawy dopuszczającej eutanazję dzieci, podpisało ponad 100 tys. osób z całej Europy.

Syria nie zlikwiduje całego swego arsenału chemicznego do 30 czerwca br., czyli do ustalonego terminu. Do tej pory zlikwidowano jedynie 11 proc. broni chemicznej.

W Japonii na terenie elektrowni atomowej Fukushima wyciekło ze zbiornika 100 ton silnie skażonej wody – powiadomił 20 lutego br. operator elektrowni, firma TEPCO. Jest to najpoważniejsza awaria od sierpnia 2013 r., kiedy to wyciekło ok. 300 ton skażonej substancji.

Egipscy fundamentaliści ostrzegli turystów, żeby opuścili Egipt, bo kurorty staną się celem ataków terrorystycznych.

Afera pedofilska wstrząsnęła niemiecką współrządzącą partią SPD. Jeden z posłów tego ugrupowania Sebastian Edathy został oskarżony o posiadanie zdjęć pedofilskich, które kupował za granicą.

Białoruś wprowadziła zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terytorium naszego kraju przypadku afrykańskiego pomoru świń.

Z sondaży PollWatch 2014 wynika, że w majowych eurowyborach europejscy socjaldemokraci mogą zdobyć najwięcej mandatów w Parlamencie Europejskim. Według badania, w Polsce wybory do PE wygra PiS.

Zdaniem naukowców, połowie języków, którymi mówi się na świecie – a jest ich 6-7 tys. – grozi wyginięcie. 21 lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r.

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję