Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 6

39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

Radość z Ewangelii

W dniach 21-24 lutego br. odbyło się na Jasnej Górze doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W Kongregacji uczestniczyło ok. 1100 osób ze wszystkich diecezji Polski oraz z Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec i Austrii.

– Tegorocznym tematem Kongregacji jest „Radość z Ewangelii”, czyli słowa zaczerpnięte z tytułu adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Evangelii gaudium”, która jest poświęcona ewangelizacji w świecie współczesnym – powiedział ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Wśród zaproszonych na spotkanie prelegentów znaleźli się m.in.: bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego w ramach KEP, który dokonał przekrojowej analizy wezwania do ewangelizacji płynącej ze współczesnego magisterium Kościoła; ks. Antoni Bartoszek mówił na temat zagrożeń i wyzwań płynących z propagowanej ideologii gender; ks. Marek Sędek i ks. Ryszard Nowak podzielili się doświadczeniem działań ewangelizacyjnych podejmowanych w parafiach. Przemawiali też: ks. Bartosz Zygmunt, Małgorzata i Marek Nowiccy, ks. dr Tomasz Jaklewicz, Andrzej Raj.

22 lutego centralnym punktem programu była Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia. Na Kongregację przybył abp Stanisław Budzik, członek Zespołu KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który 23 lutego przewodniczył Eucharystii. Natomiast 24 lutego Mszy św. z Jutrznią przewodniczył bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

Wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Modlitwa za krakowską uczelnię

Wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie modlili się 17 lutego na Jasnej Górze. – Przyjeżdżamy w imieniu naszej uczelni, a w szczególności w imieniu Instytutu Prawa Kanonicznego. Obecnie jesteśmy na takim etapie, że chcemy się przekształcić w Wydział Prawa Kanonicznego. Starania trwają już ponad rok i zmierzają do szczęśliwego zakończenia. Chcieliśmy za to Matce Najświętszej podziękować i modlić się o błogosławieństwo Boże dla naszej uczelni, dla naszego Instytutu, da Bóg, że w krótkim czasie – Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – wyjaśniał ks. prof. Jan Dyduch.

Reklama

Samorządowcy powiatu wołomińskiego

Żyć nieustannie Bożą łaską

Z pielgrzymką na Jasną Górę przybyli 17 lutego samorządowcy powiatu wołomińskiego. W czasie Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponownie zawierzyli Maryi władze samorządowe oraz mieszkańców i instytucje całego powiatu. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. W homilii zachęcił zebranych do podjęcia decyzji, „aby żyć nieustannie Bożą łaską – wtedy każdy czas, każda sytuacja, każdy człowiek będzie darem i znakiem obecności Boga” – mówił bp Solarczyk.

Eucharystia i nabożeństwo lurdzkie

Tradycyjnie w Światowym Dniu Chorego została odprawiona uroczysta Msza św. za ludzi chorych i cierpiących. Podczas Eucharystii miało miejsce nabożeństwo lurdzkie. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin. – Nasza obecność, nasza modlitwa w czasie obchodów Światowego Dnia Chorego jest odpowiedzią na słowa Jezusa, na Jego testament: „Oto Matka twoja”. Przychodzimy do Niej, aby doświadczyć zdrowia duszy i ciała i modlić się bardzo o tę łaskę – mówił w homilii o. Szustak.

We Mszy św., oprócz indywidualnych pielgrzymów, uczestniczyli m.in. podopieczni domów pomocy społecznej, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, ich rodziny i opiekunowie. Jak zawsze, przybyli także przedstawiciele Fundacji na Rzecz Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. bł. Anieli Salawy z Krakowa oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie.

Polecili Matce Bożej swoją branżę

Reprezentacja Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP przybyła na Jasną Górę z pielgrzymką 1 lutego. Jej intencją było dziękczynienie za jubileusz 90-lecia utworzenia pierwszej ponadcechowej organizacji rzeźnictwa i wędliniarstwa w Polsce – obchody tego jubileuszu miały miejsce 23 czerwca 2012 r. na Jasnej Górze.

Reklama

Eucharystii przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. reprezentanci Stowarzyszenia przekazali dla Jasnej Góry monstrancję, jako wotum dziękczynne. Dar przyjął o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru, w obecności m.in.: Zbigniewa Nowaka – przewodniczącego i Józefa Konarczaka – wiceprzewodniczącego Rady Krajowej SRW RP, Janusza Rodziewicza – prezesa i Kazimierza Stańczyka – wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Święto kobiet u najpiękniejszej z niewiast

Jasna Góra, 8 marca (sobota)

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, godz. 16.45 – Msza św. w intencji kobiet pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Kaplica Różańcowa, godz. 17.45 – spotkanie z Mileną Kindziuk, redaktorką „Niedzieli”, autorką książki „Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”.

Zapraszają (nie tylko niewiasty): Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie.
Nie zabraknie niespodzianek dla Pań!

Zapowiedzi

6 marca – Maturzyści Diecezji Drohiczyńskiej

7-9 marca – 30. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

7-9 marca – Rekolekcje Zakonu Bożogrobców

8 marca – Maturzyści Archidiecezji Gdańskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję