Reklama

Tygodnik

Ruszyła Fundacja „Nasza Niedziela”

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 29

[ TEMATY ]

Niedziela

fundacja

Niedziela

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA: – Jest Ksiądz Redaktor założycielem Fundacji „Nasza Niedziela”. Jak do tego doszło?

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – Do założenia fundacji przymierzałem się od wielu lat. Przez 10 lat prowadziłem rozmowy z prawnikami, prosząc o pomoc w sformułowaniu założeń statutowych. Zdecydowałem się na zarejestrowanie fundacji pod nazwą „Nasza Niedziela”.

– Nazwa: „Nasza Niedziela” sugeruje związki z „Niedzielą”, której Ksiądz Redaktor przewodzi...

– Z pewnością tytuł tygodnika, który prowadzę od ponad 30 lat, był jakimś natchnieniem. Wiadomo jednak, że fundacji nie zakłada się dla konkretnego przedsięwzięcia, ma ona cele bardziej ogólne. Dlatego jej statut daje możliwości szerszych działań, zwłaszcza na rzecz kultury.

– Jakie zatem działania są przewidywane dla fundacji?

– Przede wszystkim chcielibyśmy wspomagać dobre dzieła chrześcijańskie, które służą ewangelizacji i rozprzestrzenianiu nauczania Kościoła oraz katolickiej nauki społecznej.

Reklama

– Czemu będzie służyć Fundacja „Nasza Niedziela”?

– Fundacja ma służyć dobru społecznemu. Jestem jej założycielem, ale ma ona żyć swoim życiem, pracować na swoje konto pod kierownictwem zarządu i kontrolą rady. Nie wolno jej działać poza statutem, będzie ściśle rozliczana przez odpowiednie urzędy państwowe.

– Proszę podać przykłady fundacji, z których bierzecie wzór.

– Jest ich wiele, niektóre są bliskie mediom katolickim – fundację posiada np. „Gość Niedzielny” czy środowisko Radia Maryja („Lux Veritatis”). Fundacje te mają pewną pomoc ze strony odbiorców przyjaznych im tytułów, które mogą przybliżać społeczeństwu cele danej fundacji, przysparzając sponsorów.

– Czy Ksiądz Infułat ma jakieś doświadczenia związane ze sponsoringiem w Częstochowie?

– Niestety, nie są one pozytywne. Owszem, w początkach mojej pracy (lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku) zdarzyło się, że wspomógł mnie nieco pewien kapłan, żebyśmy mogli w ogóle funkcjonować. W ciągu ponad 30 lat jednak nigdy redakcja „Niedzieli” nie otrzymywała żadnej pomocy finansowej. Pod tym względem pewnie różnimy się od Zachodu i innych krajów, bo tam wspieranie dobrych dzieł poprzez fundacje ma się dobrze.

– Co skłoniło Księdza Redaktora do założenia fundacji?

– Uważam, że niezwykle ważna jest kwestia wychowywania społeczeństwa. Ludzie muszą wiedzieć, że są dobre cele, które trzeba wspomagać. Fundacje powstałe przy tytułach katolickich wspierają finansowo ich działanie, np. dołączając do pisma płyty CD itp. To pomaga funkcjonować danej redakcji, wydawać dodatki, nie podnosząc przy tym ceny pisma. Takie działania są bardzo potrzebne także ze względu na czytelników „Niedzieli”. Tym bardziej że jest wielu ludzi, którzy chcą wspomagać działalność prasy katolickiej, ale nie bardzo wiedzą, jak to czynić. Fundacja „Nasza Niedziela” będzie koordynować takie działania.
Podejmujemy już pierwsze działania, m.in. przygotowujemy film „W blasku świętości Jana Pawła II”. Są też różne prośby, dotyczące np. wsparcia wrzutki płytki do pisma, jest propozycja przygotowania filmu o promotorze polskiej spółdzielczości – Franciszku Stefczyku. Można wiele zrobić dla kultury katolickiej, która cierpi na niedofinansowanie.

Fundacja Nasza Niedziela

wspiera media katolickie

prowadzi szkolenia, warsztaty

organizuje konferencje naukowe

podejmuje produkcje filmowe, wydawnicze, reklamowe

Wpłat można dokonywać na konta Fundacji:

Konto PL: 96 1020 1664 0000 3902 0446 8435

Konto Euro: KOD SWIFT BPKOPLPW PL 75 1020 1664 0000 3102 0446 8526

Konto USD: KOD SWIFT BPKOPLPW PL 03 1020 1664 0000 3502 0446 8559

ul. Mozarta 18, 42-200 Częstochowa, REGON 243202497, NIP 5732844869, e-mail: biuro@naszaniedziela.pl, KRS 0000450966

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciele Księdza Alego

Niedziela warszawska 32/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

kapłan

fundacja

kapłan

Archiwum Fundacji „Przyjaciele Alego”

„Nikt jak Ona nie potrafi umieścić osoby Chrystusa na właściwym miejscu w życiu człowieka. Obecność Maryi jest wszędzie konieczna, bo zawsze pośredniczy i prowadzi do Jezusa…” – podkreślał ks. Aleksander Fedorowicz. Na fotografii ks. Ali z parafianami

„Nikt jak Ona nie potrafi umieścić osoby Chrystusa na właściwym miejscu
w życiu człowieka. Obecność Maryi jest wszędzie konieczna, bo zawsze
pośredniczy i prowadzi do Jezusa…” – podkreślał ks. Aleksander Fedorowicz.
Na fotografii ks. Ali z parafianami

Parafianie z Izabelina są przekonani o świętości swojego pierwszego proboszcza ks. Aleksandra Federowicza. Założyli fundację, aby kontynuować działa i postać księdza Alego

Truskaw, Sieraków, Laski, Izabelin – malownicze miejscowości położone w obrębie zachwycającej przyrodą Puszczy Kampinoskiej. Dziś tętniące życiem. Ponad pół wieku temu maleńkie, ubogie z niewielką liczbą mieszkańców. Właśnie w tym miejscu żył i tworzył od podstaw izabelińską parafię św. Franciszka z Asyżu jej pierwszy proboszcz – zmarły w opinii świętości dzisiejszy kandydat na ołtarze.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję