Reklama

Polska

Do zobaczenia w niebie, ojcze Józefie z Suchedniowa!

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 35

[ TEMATY ]

wspomnienia

zmarły

ARCHIWUM KS. JÓZEFA WÓJCIKA

Odszedł do Nieba śp. ks. inf. Józef Wójcik – bohaterski maryjny kapłan. Zawsze odważny w głoszeniu wiary i chwały Maryi. Nigdy nie ugiął się przed reżimem komunistycznym. Bronił krzyża Chrystusowego nawet za cenę uwięzienia.

Wielki i niezłomny przyjaciel Prymasa Tysiąclecia – Stefana kard. Wyszyńskiego i prymasa Józefa kard. Glempa. Szanowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II i kard. Stanisława Dziwisza. Dzięki niemu i siostrom służkom z Mariówki kopia cudownego obrazu Częstochowskiej Pani wróciła na szlak Nawiedzenia do katedry w robotniczym Radomiu.

Rozmodlony kapłan i czciciel Miłosierdzia Bożego. Niestrudzenie głoszący kult bł. Władysława z Gielniowa – patrona Warszawy.

Podczas jego pobytu w świętokrzyskiej klinice, codziennie odmawiałem z nim „Anioł Pański”, osobiście lub telefonicznie. Dobremu Bogu polecał w modlitwie cały Kościół powszechny w Polsce i na świecie, swoją umiłowaną diecezję radomską, ludzi chorych i cierpiących oraz tych, którzy go odwiedzali i modlili się w jego intencji.

Był znany na wszystkich kontynentach, gdzie głosił miłość do Matki Najświętszej.

Wspominam ks. inf. Józefa z wielkim szacunkiem i wdzięcznością za wielki dar jego posługi w Winnicy Chrystusowej. Wielokrotnie bywaliśmy razem u papieża Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI w Watykanie. Zaprosiłem go też do nawiedzenia ludu Bożego na Syberii, gdzie w Moskwie, Krasnojarsku, Bracku i Irkucku odprawiał Msze św. i głosił słowo Boże. Rozdawaliśmy różańce i obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, a także Jana Pawła II i prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego.

Ks. inf. Józef Wójcik chorował krótko, ale boleśnie. Całe cierpienie było jego ofiarą za Benedykta XVI i Franciszka, o jedność w Kościele – „Ut unum sint!” (Abyśmy byli jedno!), o nawrócenie grzeszników. W niedzielę 16 lutego w południe o. Mariusz, kapelan szpitalny, odprawił Mszę św. w jego pokoju.

Reklama

Kieruję słowa wdzięczności do Kapelanów, Dyrekcji, Lekarzy, Pielęgniarek i Salowych ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii za każdy dobry i miłosierny uczynek zarówno wobec zacnego ks. inf. Józefa, jak i wszystkich pacjentów tej cenionej kliniki.

Ksiądz Infułat był świadomy, że odchodzi z tego świata. Prosił Boga o wybaczenie win tym, którzy zranili niejednokrotnie jego kapłańskie serce. Dziękował Bogu za tych, których Pan życia i śmierci postawił na jego kapłańskiej drodze. Cieszył się, że jesienią 2013 r. razem ze swoim kuzynem, p. Bogdanem przez 30 minut mogli podążać po ziemi ełckiej za obrazem Matki Bożej, peregrynującej po tej diecezji, której pasterzem jest misyjny biskup Jerzy Mazur. Wtedy miał wrażenie, że jest to ostatnia jego podróż z Jasnogórską Matką, z kopią cudownego obrazu Matki Bożej, którą uwolnił zza krat. Wiedział, że niedługo nadejdzie kres jego ziemskiego żywota...

My, wierni chrześcijanie i Polska, ponieśliśmy ogromną stratę. Serce płacze, ale Bogu dziękujemy, że mogliśmy żyć i pracować w promieniach świętości kapłańskiego życia ks. inf. Józefa.

Na prośbę Księdza Infułata, mojego wielkiego przyjaciela, dane mi było przeczytać 14 lutego 2014 r. przed cudownym obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze jego ostatnie ziemskie przesłanie. Zabrzmiało ono jako największe Credo i testament jego kapłańskiego życia. Bogata treść przesłania wywołała u słuchających ogromne wzruszenie. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo wraz z bp. Antonim Pacyfikiem Dydyczem, którzy wówczas odprawiali uroczystą Mszę św., podkreślili, że to historyczne ziemskie pożegnanie syna przed ukochaną Matką, kapłański rachunek sumienia i wdzięczny akt pobożnej miłości.

Uroczystości pogrzebowe ks. inf. Józefa Wójcika zgromadziły ogromną rzeszę wiernych z kraju i z zagranicy, której wiernie i ofiarnie służył z kapłańską godnością przez całe życie.

Reklama

Razem z gen. Markiem Bieńkowskim, jego wychowankiem, i opiekującym się nim kuzynem Bogdanem Borowieckim do końca życia będziemy nosić w sercu wspólnie odmawianą Koronkę do Miłosierdzia Bożego, czuć na sobie i w sobie jego ostatnie, uczynione znakiem krzyża nad nami, błogosławieństwo, jego ojcowski ciepły uśmiech i ostatnie słowa: „Do zobaczenia w Niebie! Pamiętajcie o mnie w modlitwie!”.

Umiłowany Księże Infułacie Józefie! Niech dobry i miłosierny Pan da Ci wieniec chwały! Odpoczywaj w pokoju i spokoju, Wielki Synu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

PS
Kłaniam się z wdzięcznością przed ks. inf. Ireneuszem Skubisiem oraz całym Zespołem Redakcyjnym „Niedzieli” za dziennikarską życzliwość i pamięć o śp. ks. inf. Józefie z Suchedniowa, za Wasze stanowcze głoszenie prawdy o jego kapłańskim życiu. Przyjmijcie w darze serca staropolskie: Bóg zapłać!

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tanzania: zmarł ks. Laurenti Magesa – „gigant afrykańskiej teologii”

[ TEMATY ]

zmarły

teolog

Tanzania

YouTube

W wieku 76 lat zmarł 11 sierpnia w Dar es Salaam ks. Laurenti Magesa Corneli, zwany „gigantem afrykańskiej teologii”. Ten tanzański duchowny wykładał teologię na wyższych uczelniach w Kenii, Tanzanii i Stanach Zjednoczonych. Był też autorem wielu znaczących publikacji naukowych.

Urodzony w 1946 roku w północnej Tanzanii, został kapłanem diecezji Musoma i pracował jako duszpasterz w kilku jej parafiach. Jako naukowiec zyskał sławę jednego z czołowych teologów afrykańskich.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję