Reklama

Sól ziemi

Don Álvaro

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 47

George Rex / Foter.com / CC BY-SA

Wiernym prałatury Opus Dei i Świętego Krzyża, współpracownikom i korzystającym ze środków formacyjnych Opus Dei, wielką radość sprawiła wiadomość, że sługa Boży bp Álvaro del Portillo 27 września 2014 r. zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy. Ludzie wierzący mają w nim orędownika już od lat, ponieważ zmarł w opinii świętości, a jego kult jest bardzo żywy. Ks. Flavio Capucci, postulator procesu beatyfikacyjnego don Álvaro, opracował dokumentację ok. 12 tys. konkretnych łask otrzymanych za jego wstawiennictwem, w tym również od wiernych z Polski. Don Álvaro był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, który poznał go jeszcze zanim został papieżem przez ich wspólnego przyjaciela kard. Andrzeja Deskura. Znamienne, że beatyfikacja, która nastąpi w Madrycie, w mieście, gdzie w 1928 r. powstało Opus Dei, odbędzie się w 100. rocznicę urodzin don Álvaro i 20. rocznicę jego śmierci.

Álvaro del Portillo y Diez de Sollano urodził się 11 marca 1914 r. w Madrycie w rodzinie adwokata i był jednym z ośmiorga dzieci. Zmarł 23 marca 1994 r. w Rzymie. Przy jego doczesnych szczątkach w kościele prałackim Opus Dei modlił się Jan Paweł II. Należał do Opus Dei od 1935 r., został wyświęcony 25 czerwca 1944 r. jako jeden z trzech pierwszych księży Opus Dei. Uzyskał doktoraty z historii oraz prawa kanonicznego, a wcześniej – jeszcze jako świecki – dyplom inżyniera budowy dróg – również z doktoratem. Był sekretarzem generalnym Opus Dei w latach 1940-47 oraz 1956-75, a pomiędzy tymi okresami pełnił funkcję prokuratora generalnego.

Większość swego życia spędził w Rzymie, gdzie po II wojnie światowej została przeniesiona siedziba generalna Opus Dei. Był konsultorem różnych instytucji Stolicy Świętej, m.in. Kongregacji Doktryny Wiary, Kongregacji ds. Kleru, Kongregacji ds. Świętych i Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Pracował na Soborze Watykańskim II, najpierw jako przewodniczący komisji przedprzygotowawczej do spraw świeckich, a następnie jako sekretarz Komisji Dyscypliny Kleru oraz jako konsultor innych komisji. Jego książki: „Wierni i świeccy w Kościele” (1969) oraz „Pisma o kapłaństwie” (1970) są w znacznej mierze owocem tych doświadczeń.

Reklama

W 1975 r. został wybrany na następcę św. ks. Josemaríi Escrivy (1902-75) w Opus Dei. Po erygowaniu Opus Dei jako prałatury personalnej (1982) został mianowany jej prałatem, a w 1990 r. został powołany do pełni kapłaństwa przez Jana Pawła II, który udzielił mu sakry biskupiej 6 stycznia 1991 r. Don Álvaro z inspiracji Papieża Polaka założył w 1989 r. Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, na którym ukończyło studia już ponad stu polskich księży diecezjalnych. Był człowiekiem niezwykle skromnym – nie zabiegał o zaszczyty i traktował swoją rolę jako zwyczajną, cichą służbę.

Był wielkim przyjacielem Polski i czterokrotnie odwiedzał nasz kraj. Po raz pierwszy – w 1979 r. Został wówczas serdecznie przyjęty przez Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego, a na Jasnej Górze modlił się w intencji rozwoju Opus Dei w nowych krajach, w tym i w Polsce. Dzięki niemu oraz śp. abp. Kazimierzowi Majdańskiemu, ordynariuszowi szczecińsko-kamieńskiemu, który jako pierwszy polski biskup zaprosił w 1989 r. Opus Dei do swojej diecezji, Dzieło zaczęło prowadzić działalność apostolską w Polsce.

* * *

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz eseista, autor 10 książek i ponad 1300 tekstów prasowych. W latach 1997 – 2001 poseł na Sejm RP; w latach 2002-05 wice-przewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m.st. Warszawy; w latach 2005-07 sędzia Trybunału Stanu; od 2011 r. jest senatorem RP.
www.jmjackowski.pl

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję