Reklama

Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 52

W dniach 7-9 marca 2014 r. odbędzie się jubileuszowa – XXX Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę. Jej mottem są słowa: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary w Syna Bożego”. Pierwszą przewodnicką pielgrzymkę 27 kwietnia 1985 r., przy udziale 90 osób, i trzy następne – już przy większej liczbie pielgrzymów – zorganizowali przewodnicy częstochowscy pod kierunkiem śp. Zdzisława Dziubka. Obecnie uczestniczy w nich 1500-1600 osób spośród ok. 8 tys. przewodników w Polsce. Od roku 1989 każdą kolejną pielgrzymkę organizowało inne koło przewodnickie, były to koła z: Kielc, Gdańska, Warszawy – 2 razy, Lublina, Nowego Sącza – 2 razy, Częstochowy – 6 razy (tj. I, II, III, IV, X, XX), Kłodzka – 2 razy, Wrocławia – 2 razy, Krakowa – 2 razy, Malborka, Rzeszowa, Krynicy, Starachowic wspólnie z Ostrowcem Świętokrzyskim i Skarżyskiem-Kamienną, Kalisza, Zakopanego, Ostrowca Świętokrzyskiego (reprezentujące diecezję sandomierską), Chorzowa oraz Katowic wspólnie z Bytomiem i Piekarami Śląskimi, Starachowic wspólnie z Miedzianą Górą. W roku bieżącym już po raz siódmy organizatorem pielgrzymki jest oddział przewodników w Częstochowie.W każdym przewodnickim spotkaniu u Tronu Łaski na Jasnej Górze od roku 1988 bierze udział aktualny przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek – jako jego duchowy przewodnik. Do roku 1996 był nim bp dr Ryszard Karpiński, w latach 1997 – 2005 – metropolita warmiński abp dr Edmund Piszcz, a od 2006 r. opiekę tę sprawuje bp dr Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej.

W niektórych naszych pielgrzymkach w minionym okresie poza jej duchowymi opiekunami uczestniczyli: abp Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski, a obecnie prymas Polski, abp Bronisław Dąbrowski – wieloletni sekretarz KEP, abp Stanisław Nowak – jako metropolita częstochowski, abp Józef Michalik, obecnie przewodniczący KEP, abp Sławoj Leszek Głódź – jako biskup polowy Wojska Polskiego, bp Adam Lepa z archidiecezji łódzkiej, bp Marian Błażej Kruszyłowicz ze Szczecina, a także goście z Watykanu.

Reklama

Każdą naszą pielgrzymkę wita ojciec przeor lub podprzeor klasztoru jasnogórskiego. Przewodnicy turystyczni spotykają się u swojej „Przewodniczki życia” – jak to wypisali na ryngrafie ufundowanym z okazji X Pielgrzymki – aby dziękować Jej za otrzymane łaski i prosić Dobrego Boga za Jej pośrednictwem o zdrowie i dalsze błogosławieństwo w przewodnickim posłannictwie.

Uczestnicy pielgrzymek oprócz przeżyć duchowych mają możliwość wysłuchania refleksyjnych nauk swych duchowych przewodników, które pozwalają na bliższe poznanie Boga, prawd wiary katolickiej, sensu życia człowieka, ale także uczą się sposobu właściwego oprowadzania grup po sanktuariach. Ks. prał. dr Jerzy Pawlik – przewodnik i członek honorowy PTTK, a zarazem przedstawiciel Episkopatu Polski, aż do końca życia (zmarł w 2010 r.) dzielił się swymi doświadczeniami w zakresie właściwego pojmowania misji przewodnickiej. O. dr Jan Golonka – przyjaciel przewodników częstochowskich – jako kustosz zbiorów jasnogórskich oraz współinicjator naszych przewodnickich pielgrzymek na każdej z nich informuje pątników o osiągnięciach nauki w zakresie badań Obrazu i twierdzy jasnogórskiej. Ponadto każdy organizator pielgrzymki przedstawia, poprzez prelegentów, najciekawsze miejsca sakralne i inne godne zwiedzenia, które znajdują się na terenie jego działalności.

Pielgrzymka przewodnicka jest największym zgromadzeniem przewodników turystycznych, którego 90 proc. stanowią członkowie PTTK.

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję