Ostatki, zapusty tak nazywa się ostatnie dni karnawału, od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, zwanego w Polsce śledzikiem. To już ostatni dzień zabaw przed nadchodzącym Wielkim Postem. Zwyczajowo w tym dniu podaje się na przekąskę śledzie, aby przypomnieć o zbliżającym się okresie wstrzemięźliwości.
Żeby być zdrowym jak ryba, trzeba ryby jeść, i to możliwie w dużych ilościach. Najtańsze i najłatwiej dostępne są, oczywiście, śledzie. Warto je spożywać często ze względu na zawartość w nich kwasów omega-3. Aby zaspokoić ich dzienne zapotrzebowanie, wystarczy zjeść 50 g śledzia
Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?
2023-01-27 08:56
Centrum Heschela KUL
[ TEMATY ]
Holocaust
„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.
Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.
CZYTAJ DALEJ