Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pierwsze bierzmowanie Ordynariusza

– Pozostaniemy między sobą w relacji pierwszeństwa. Jesteście pierwszymi bierzmowanymi w tej diecezji przeze mnie – mówił do młodzieży biskup ordynariusz Roman Pindel podczas Liturgii sakramentu bierzmowania w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Biesku-Białej Komorowicach

Bielsko-żywiecki ordynariusz, biskup Roman Pindel 18 lutego przewodniczył Eucharystii w bielskiej świątyni pw. Matki Bożej Fatimskiej w Komorowicach, gdzie sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 25 młodych ludzi. W homilii Ordynariusz odwołał się do przykładu z homilii austriackiego biskupa Reinholda Stechera z Insbrucku, który bierzmując niepełnosprawne dzieci stwierdził, że w tym sakramencie Bóg głaszcze człowieka po policzku i staje się bardzo bliski.

– W tym sakramencie Pan Bóg rzeczywiście chce się zbliżyć do was, che was przygarnąć, pogłaskać, che żebyście odczuli Jego bliskość, Jego łaskę, Jego dobroć, Jego miłość – mówił biskup Roman Pindel, podkreślając, że bierzmowanie jest sakramentem „w drodze i na drogę”. – Coś kończy się w waszym życiu, a coś się zaczyna. Otrzymujecie łaskę, dotknięcie łaski – takie pogłaskanie Boga, żeby iść dalej w drogę – stwierdził Ksiądz Biskup, zaznaczając, że dla młodzieży przyszłość nie jest łatwa, bo wiąże się z wyborem szkoły, zawodu, bliskiej osoby, znalezieniem pracy, założeniem rodziny. Przywołał także sytuacje, w których młodzi ludzie krótko po bierzmowaniu tracą kontakt z Kościołem.

– Może się zdarzyć tak – czego obawiają się może wasi rodzice czy duszpasterze – że może ktoś nie przyjdzie w najbliższą niedzielę na Mszę św. Ale może ktoś z was już w przygotowaniach odkrył smak wiary – dodał Biskup Ordynariusz, przywołując przykłady rozwoju wiary w życiu młodego człowieka. – Może ktoś zaczął się już teraz modlić więcej niż dotąd. Może za jakiś czas ktoś przeżyje takie prawdziwe nawrócenie. Nie będzie traktował spowiedzi jako wyznania grzechów i otrzymania rozgrzeszenia, ale przeżyje wielką radość z tego, że Bóg jest tak dobry dla nas, że wystarczy tylko żałować i wszytko co złe, grzeszne, co nas niepokoi, zniewala – odpada. Może za jakiś czas ktoś z was odkryje – i to będzie łaska Ducha Świętego – wielkie pragnienie czytania Pisma Świętego – mówił bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel. Zwracając się do rodziców zachęcił ich, by ufali, że łaska Boża będzie towarzyszyć ich dzieciom tak samo jak ich troska i modlitwa o dobrą przyszłość dla swych dzieci.

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - prezenty od Pana Boga

Niedziela legnicka 6/2012

[ TEMATY ]

sakramenty

Andrzej Niedźwiecki

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję