Reklama

Niedziela Legnicka

Kardynał Joachim Meisner z wizytą w Krzeszowie

Powróciłem do raju mojego dzieciństwa. Dlatego czuję się tutaj jak w domu – powiedział kard. Joachim Meisner z Kolonii podczas Mszy św. odprawionej 15 lutego w krzeszowskiej bazylice maryjnej. W tym właśnie miejscu świętował swoje 80. urodziny i jubileusz 25-lecia posługi arcybiskupiej w Kolonii

Niedziela legnicka 9/2014, str. 4

[ TEMATY ]

kardynał

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Z okazji tych dwóch jubileuszy gość z Niemiec przybył do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, z którą związany jest od dzieciństwa. Kard. Meisner urodził się bowiem we Wrocławiu i wielokrotnie ze swoimi rodzicami pielgrzymował do Krzeszowskiej Pani.

W uroczystej Mszy św. jubileuszowej udział wzięli: biskup legnicki Stefan Cichy, bp Marek Mendyk, członkowie Kapituły krzeszowskiej, wierni oraz goście kard. Meisnera.

W homilii biskup legnicki Stefan Cichy przypomniał o związkach Kardynała z Dolnym Śląskiem, z diecezją legnicką oraz z Krzeszowem. Nawiązując do postaci Matki Bożej powiedział: – Maryja uczy nas wszystkich wypełniania woli Boga. To jest zadanie nas wszystkich i nasze powołanie. W najdoskonalszy sposób wolę Ojca wypełnił Chrystus, który oddał swoje życie za braci. Ta prawda staje przed nami zawsze, kiedy uczestniczymy w Ofierze Chrystusa. Również i my uczmy się tego od naszego Mistrza.

Biskup Cichy podkreślił również, że na naszej drodze pojawia się wiele osób, od których możemy uczyć się pełnienia woli Boga. Wśród nich jest także dostojny Jubilat. – Dziś dziękujemy za 80 lat jego życia i 25 lat posługi arcybiskupiej w Kolonii. Dziękujemy szczególnie za słowa i teksty, przez które nauczał, zwłaszcza teksty dotyczące Matki Bożej. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na język polski. Widać w nich głęboką pobożność maryjną Księdza Kardynała – powiedział Biskup legnicki.

W swoim słowie skierowanym do uczestników uroczystości kard. Meisner przypomniał o swoich związkach z Krzeszowem. – Stając tutaj, czuję jakbym powrócił do raju mojego dzieciństwa. Wiele razy z rodzicami i rodzeństwem pielgrzymowaliśmy do Matki Bożej. Przez wiele lat w naszym modlitewniku mieliśmy obrazek z krzeszowską świątynią – mówił niemiecki hierarcha. – Patrząc na ołtarz, na organy i całe wnętrze bazyliki, tak sobie wyobrażałem niebo – dodał.

Reklama

Arcybiskup Kolonii zaznaczył również, że mimo podziałów i różnic politycznych, jakie pojawiły się po wojnie, Krzeszów zawsze był miejscem, w którym każdy przybywający mógł się modlić. – Drzwi tej świątyni są zawsze otwarte dla tych, którzy chcą oddać pokłon Matce Chrystusa – zakończył.

Jako dowód wdzięczności za otrzymane w tym miejscu łaski, kard. Meisner ofiarował krzeszowskiemu muzeum swój biskupi krzyż z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora. – Rzadko go używałem, gdyż był zbyt cenny. Teraz chcę, by pozostał w tym miejscu, jako znak mojej wdzięczności – powiedział gość z Kolonii.

Natomiast Księdzu Kardynałowi wręczono kamienną figurkę Matki Bożej Wniebowziętej – miniaturę figury znajdującej się nad wejściem do krzeszowskiej bazyliki. Fundatorami tej pamiątki są państwo Piaseccy z Kowar, właściciele Parku Miniatur.

Podczas tej uroczystości do grona kanoników Kapituły krzeszowskiej przyjęty został sekretarz kard. Meisnera – ks. Oliver Boss.

– Ta nominacja to również ukłon w stronę Księdza Kardynała i podziękowanie za jego przyjaźń i pomoc okazywaną naszej diecezji i temu miejscu – powiedział Biskup legnicki, wręczając nowemu Kanonikowi pierścień i dystynktorium.

Obszerna relacja oraz galeria zdjęć z tej uroczystości dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm.

* * *

Kard. Joachim Meisner
urodził się we Wrocławiu 25 grudnia 1933 r. Mieszkał przy Hirschberger Str. (obecnie ul. Jeleniogórska, róg Kosmonautów), gdzie rodzice prowadzili sklep. Uczęszczał do szkoły powszechnej przy ul. Skoczylasa. Wrocław opuścił w 1945 r., kiedy niemieckie władze zarządziły ewakuację miasta. Ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Erfurcie i przyjął święcenia kapłańskie. Zdobył tytuł doktora z historii Kościoła na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Został mianowany biskupem pomocniczym w Erfurcie, a następnie biskupem Berlina. 5 stycznia 1983 r. Jan Paweł II powołał go do kolegium kardynalskiego, a 20 grudnia 1988 r. otrzymał godność arcybiskupa Kolonii. Kard. Meisner jest wielki orędownikiem na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Wielokrotnie odwiedzał diecezję legnicką i krzeszowskie sanktuarium.

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzeszowskie rekolekcje dla rycerzy i dam

Niedziela legnicka 37/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rekolekcje

Krzeszów

Krystian Michalik

Rycerze i damy Grobu Bożego w Jerozolimie w krzeszowskim sanktuarium

Rycerze i damy Grobu Bożego w Jerozolimie w krzeszowskim sanktuarium

W dniach 21-23 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie trwały rekolekcje dla rycerzy i dam Grobu Bożego w Jerozolimie. Były one częścią przygotowań do jubileuszu 2000 lat od zmartwychwstania Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję