Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół młodych

Bądźcie kamieniami, pozwalajcie się obmywać przez wodę miłosierdzia i trwajcie mocni w wierze! – zachęcał kandydatów do bierzmowania ks. Przemysław Góra, podczas skupienia w kolegiacie łaskiej.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz z grupą młodych poprowadził spotkanie, które wypełniły wspomnienia ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, świadectwa młodych o nawróceniu i przyjaźni z Bogiem, wspólne śpiewy i Eucharystia.

Spotkanie rozpoczęło się w miejscowym gimnazjum. O oprawę muzyczną zadbała schola z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Studentka prawa Ania opowiedziała o swoim nawróceniu i przyjaźni z Bogiem. – To, że jestem blisko Niego, nie znaczy, że wszystko wychodzi mi świetnie i nie mam żadnych porażek. Ale właśnie te gorsze chwile mają nauczyć mnie pokory i na pewno nie dzieją się bez przyczyny – mówiła wieloletnia członkini Ruchu Światło-Życie.

Łódzcy uczestnicy spotkania z papieżem Franciszkiem w Rio opowiedzieli o przeżyciach, jakie towarzyszyły im podczas ŚDM w Brazylii. Z kolei Łukasz z Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie przybliżył młodym swoją drogę do Boga. – Był moment w moim życiu, gdy odwróciłem się od Pana Boga, przestałem chodzić do kościoła. Zaczęły się imprezy, używki. Pewnego dnia kolega zaprosił mnie do wspólnoty, a była nią właśnie oaza, w której odnalazłem swoje miejsce. Zobaczyłem, że każdy człowiek jest piękny, a Kościół jest dla nas, młodych. W oazie dzielimy się sobą, tym kim jesteśmy i to jest w naszej wspólnocie najpiękniejsze. Bo wspólnota to wspólny cel, wspólne kształtowanie charakteru i osobowości – mówił Łukasz, obecnie student Politechniki Łódzkiej. Następnie przyszedł czas na posiłek i gorącą herbatę. W południe cała grupa kandydatów do bierzmowania przeszła do kolegiaty, gdzie mogli skorzystać z sakramentu pokuty.

Reklama

Ostatnim punktem skupienia była Eucharystia, którą odprawił ks. Przemysław Góra. W homilii odniósł się do problemu nierozumienia Mszy św. przez młodych ludzi. Duszpasterz młodzieży wyjaśnił znaczenie formuły wypowiadanej przez kapłana podczas konsekracji na każdej Mszy św.. – Co to znaczy, że Jezus wziął chleb? On wziął Ciebie i dał w adopcję Twoim rodzicom. Życie jest darem, a nie prawem. Co to znaczy, że pobłogosławił chleb? W ten sposób potwierdził miłość, do Ciebie, do mnie, do wszystkich ludzi. Ja też dziś jestem tu, z młodzieżą, bo mi na was zależy, na każdym z was – mówił ks. Góra. – Jezus połamał chleb. Świat dziś wystarczająco stara się w nas złamać czystość, piękno, wartości. A Bóg może złamać w Tobie twoją naiwność, że warto słuchać innych, a nie Jego. Na koniec Jezus rozdał chleb. Rozdać, to znaczy być obecnym. Twoja wiara i twój uśmiech umacniają moją wiarę. Twoja obecność jest dla mnie skarbem. Każdy z nas musi być skałą, kamieniem. Mamy trwać przy Chrystusie i być oczyszczani przez wodę, czyli Boże Miłosierdzie, jakie otrzymujemy podczas spowiedzi. Każdy z nas jest kroplą wody, jaka jest wlewana do kielicha podczas Mszy. Jako ta kropla musimy połączyć się z krwią Jezusa – mówił ks. Góra.

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy skupienia przeszli do kaplicy Obrazu Matki Bożej Łaskiej, w której odmówili modlitwę. Ks. Gabriel Kołodziej, duszpasterz parafii kolegiackiej i organizator skupienia, zachęcił młodych także do obejrzenia wystawy ze Światowych Dni Młodzieży, jaka znajdowała się w kaplicy kolegiaty. Podobne skupienia są organizowane przez duszpasterzy i Wydział Duszpasterstwa Młodzieży w innych parafiach archidiecezji łódzkiej.

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz parafii

Niedziela legnicka 36/2020, str. I

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Jubileusz parafii

50 lecie

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki z młodzieżą, która przyjęła sakrament bierzmowania

Biskup legnicki z młodzieżą, która przyjęła sakrament bierzmowania

W niedzielę 16 sierpnia, par. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie obchodziła swoje święto. Czczono 50-lecie jej istnienia a także odbywała się wizytacja kanoniczna, odpust oraz udzielenie sakramentu bierzmowania. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

Uczestników uroczystości powitał proboszcz parafii, ks. Andrzej Spelak. W powitaniu zawarł informacje sprawozdawcze, związane z działalnością parafii, które przedstawia się zwyczajowo wizytującemu parafię biskupowi.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Wojewoda śląski: nie żyje druga z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy

2023-01-27 15:34

PAP/Michał Meissner

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Do wybuchu doszło w piątek, ok. godz. 8.30, w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach. Na miejscu od kilku godzin prowadzona jest akcja ratunkowa. Służby informowały, że poszukiwane są dwie kobiety. Ciało jednej z nich odnaleziono ok. godz. 12.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję