Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod opieką św. Michała Archanioła

Podczas pobytu w sanktuarium św. Michała Archanioła na Gargano w 1987 r. bł. Jan Paweł II mówił: „Jest on Archaniołem, który dochodzi nienaruszalnych praw Boga. To jeden z książąt nieba, skąd wyjdzie Zbawiciel, który w przyszłości przejmie panowanie nad światem (Mt 28, 18). Św. Michał, jako Książe Niebieski, jest przywódcą niebiańskich zastępów, w przeciwieństwie do szatana, który jest księciem ziemskim, władcą tego świata. To zarazem ten, któremu Pan Bóg oddał pod opiekę Kościół”.

Szczególnym znakiem obecności tego potężnego patrona Kościoła jest peregrynująca w naszej ojczyźnie kopia figury św. Michała Archanioła z sanktuarium na Gargano. Po obecności we wspólnocie zakonnej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, nawiedziła również parafię pw. św. Brata Alberta.

Oryginał znajduje się na wzgórzu Gargano we Włoszech, gdzie w 1507 r. wykonał go włoski rzeźbiarz i architekt Andrea Contucci zwany Sansovino. Wykonana przez niego rzeźba przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia tej figury był kardynał Antonio z Monte San Savino. Dla upamiętnienia objawień archanielskich, mających miejsce w końcu V wieku, wybudowano tam okazałą świątynię.

Reklama

– Pomysł zaproszenia figury św. Michała Archanioła wyszedł od wiernych z parafii, którzy słysząc o peregrynacji w Polsce, zapragnęli spotkania w naszej świątyni. Książe wojsk niebieskich przywitany przez licznie zgromadzonych wiernych, na kilkadziesiąt godzin otoczył wyjątkową opieką nie tylko parafian, ale również przybyłych na tę uroczystość gości z diecezji sosnowieckiej i spoza jej granic – opowiada proboszcz parafii św. Brata Alberta w Sosnowcu ks. Janusz Bochenek.

– Św. Michał Archanioł jest obecny duchowo wśród nas cały czas, kiedy w naszej parafii odmawiamy po każdej Mszy św. egzorcyzm do św. Michała Archanioła. Peregrynacja kopii figury z góry Gargano na pewno pomaga lepiej uświadomić sobie jego obecność i wszechpotężną moc, którą otrzymał od Boga – stwierdza przybyła z Będzina Jadwiga Maciejewska. Jak stwierdził ks. Jan Seremak CSMA, michalita głoszący słowo Boże podczas nawiedzenia, peregrynacja przerosła najśmielsze oczekiwania. – Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego zainteresowania postacią św. Michała Archanioła. To co dzieje się poprzez obecność tego orędownika jest niewątpliwie wielkim dobrem dla ludzi szczególnie poszukujących uzdrowienia, wsparcia i obrony przed złym duchem – wyjaśnia ks. Jan Seremak.

Kolejne modlitewne spotkania połączone z nawiedzeniem figury w ciągu roku w diecezji sosnowieckiej odbędą się w: parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (14-16 lipca), św. Floriana w Sosnowcu (16-18 lipca) oraz św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej (5-7 września). Oczekując na nawiedzenie figury św. Michała Archanioła w naszej diecezji, już dziś wypowiadamy modlitwę egzorcyzmu: „Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję