Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod opieką św. Michała Archanioła

Podczas pobytu w sanktuarium św. Michała Archanioła na Gargano w 1987 r. bł. Jan Paweł II mówił: „Jest on Archaniołem, który dochodzi nienaruszalnych praw Boga. To jeden z książąt nieba, skąd wyjdzie Zbawiciel, który w przyszłości przejmie panowanie nad światem (Mt 28, 18). Św. Michał, jako Książe Niebieski, jest przywódcą niebiańskich zastępów, w przeciwieństwie do szatana, który jest księciem ziemskim, władcą tego świata. To zarazem ten, któremu Pan Bóg oddał pod opiekę Kościół”.

Szczególnym znakiem obecności tego potężnego patrona Kościoła jest peregrynująca w naszej ojczyźnie kopia figury św. Michała Archanioła z sanktuarium na Gargano. Po obecności we wspólnocie zakonnej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, nawiedziła również parafię pw. św. Brata Alberta.

Oryginał znajduje się na wzgórzu Gargano we Włoszech, gdzie w 1507 r. wykonał go włoski rzeźbiarz i architekt Andrea Contucci zwany Sansovino. Wykonana przez niego rzeźba przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia tej figury był kardynał Antonio z Monte San Savino. Dla upamiętnienia objawień archanielskich, mających miejsce w końcu V wieku, wybudowano tam okazałą świątynię.

Reklama

– Pomysł zaproszenia figury św. Michała Archanioła wyszedł od wiernych z parafii, którzy słysząc o peregrynacji w Polsce, zapragnęli spotkania w naszej świątyni. Książe wojsk niebieskich przywitany przez licznie zgromadzonych wiernych, na kilkadziesiąt godzin otoczył wyjątkową opieką nie tylko parafian, ale również przybyłych na tę uroczystość gości z diecezji sosnowieckiej i spoza jej granic – opowiada proboszcz parafii św. Brata Alberta w Sosnowcu ks. Janusz Bochenek.

– Św. Michał Archanioł jest obecny duchowo wśród nas cały czas, kiedy w naszej parafii odmawiamy po każdej Mszy św. egzorcyzm do św. Michała Archanioła. Peregrynacja kopii figury z góry Gargano na pewno pomaga lepiej uświadomić sobie jego obecność i wszechpotężną moc, którą otrzymał od Boga – stwierdza przybyła z Będzina Jadwiga Maciejewska. Jak stwierdził ks. Jan Seremak CSMA, michalita głoszący słowo Boże podczas nawiedzenia, peregrynacja przerosła najśmielsze oczekiwania. – Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego zainteresowania postacią św. Michała Archanioła. To co dzieje się poprzez obecność tego orędownika jest niewątpliwie wielkim dobrem dla ludzi szczególnie poszukujących uzdrowienia, wsparcia i obrony przed złym duchem – wyjaśnia ks. Jan Seremak.

Kolejne modlitewne spotkania połączone z nawiedzeniem figury w ciągu roku w diecezji sosnowieckiej odbędą się w: parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (14-16 lipca), św. Floriana w Sosnowcu (16-18 lipca) oraz św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej (5-7 września). Oczekując na nawiedzenie figury św. Michała Archanioła w naszej diecezji, już dziś wypowiadamy modlitwę egzorcyzmu: „Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: Prośmy, aby św. Michał Archanioł był stróżem naszej wierności

Święty Michał - jego imię oznacza "Któż jak Bóg". To jest wołanie człowieka, który chce być wierny. To jest wołanie stworzenia, które chce być wierne Bogu - mówił Bp Marek Solarczyk w kolegiacie pw. Przemienia Pańskiego w Radzyminie podczas Mszy św. z poświęceniem figury św. Michała Archanioła.

Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej w homilii mówił, że "stajemy w tajemnicy tych duchowych stworzeń, aniołów, których istota polega na tym, aby oddać chwałę Bogu, wydobyć, umocnić i obronić to, co jest darem Bożej dobroci, a więc Bożego piękna i miłości".

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję