Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa solidarna z Ukrainą

Kilkutysięczny marsz poparcia dla Majdanu, Msze św., modlitewne czuwania w intencji ofiar i pokoju na Ukrainie – to tylko niektóre inicjatywy solidarności Polaków z sąsiadami zza naszej wschodniej granicy

Dzisiaj gorącą modlitwą ogarniamy sytuację na Ukrainie i prosimy miłosiernego Boga, aby wszelkie wydarzenia dokonywały się tam w duchu Ewangelii, przykazania miłości, które jest przykazaniem ponad wszystkie religie, cywilizacje, kultury i ideologie – mówił w niedzielę 23 lutego bp Rafał Markowski. Wspólnie z bp. polowym WP Józefem Guzdkiem w staromiejskiej archikatedrze odprawili Mszę św. w intencji pokoju i ofiar na Ukrainie. Przebywający w Rzymie na konsystorzu kard. Kazimierz Nycz przekazał zebranym w katedrze wyrazy pamięci i solidarności. Do archikatedry św. Jana Chrzciciela przybyli: prezydent RP Bronisław Komorowski, ambasador Ukrainy, politycy oraz mieszkańcy stolicy.

Na zakończenie Mszy św. prezydent Komorowski dziękował za wspólną modlitwę w intencji ofiar, które padły w obronie praw Ukrainy i Ukraińców do określania swojej drogi ku europejskiemu, demokratycznemu, zachodniemu światu. Wyraził też nadzieję, że tak jak dzisiaj skupiamy się na Mszy św. żałobnej i o pokój, w przyszłości będzie można się spotkać na Mszy św. dziękczynnej za dobry los, który przypadnie Ukrainie. Tego samego dnia prezydent odwiedził również społeczność warszawskich Ukraińców w cerkwi greckokatolickiej przy ul. Miodowej. Modlitewne czuwanie odbyło się też w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, który znajduje się nieopodal ambasady Ukrainy.

W południe na pl. Zamkowym rozpoczął się wiec poparcia dla Majdanu, do którego spontanicznie przyłączali się zarówno Ukraińcy mieszkający w Warszawie, jak i Polacy. Nad głowami zgromadzonego tłumu powiewały głównie niebiesko-żółte flagi Ukrainy. Wśród najczęściej skandowanych haseł słychać było: „Polska – Ukraina – wspólna rodzina” oraz „Kijów – Warszawa – wspólna sprawa”. W wygłaszanych przemówieniach przeważały podziękowania dla Polaków za wsparcie, którego polskie społeczeństwo udziela Ukraińcom. Marsz spod kolumny Zygmunta przeszedł pod ambasadę Ukrainy w al. Szucha, gdzie palono znicze i układano kwiaty.

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bruksela: biskupi UE za udziałem Ukrainy w strukturach unijnych

[ TEMATY ]

Ukraina

artjazz/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), kard. Jean-Claude Hollerich SJ wezwał instytucje Unii Europejskiej i państwa członkowskie do udzielenia „pozytywnej i realistycznej odpowiedzi” na wniosek Ukrainy o przyszłe członkostwo w UE, dając jednocześnie „wiarygodną perspektywę przystąpienia” wszystkim innym krajom europejskim, które złożyły swoje wnioski. Czytamy o tym w komunikacie wystosowanym z okazji obchodzonego dzisiaj „Dnia Europy”. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Kard. Hollerich potwierdził zaangażowanie Kościoła katolickiego w Europie, który pragnie być „wiernym i uczciwym towarzyszem procesu jednoczenia Europy”. Przypomniał ponadczasowe wartości promowane przez Deklarację Schumana, ogłoszoną przed 72 laty, podkreślającą potrzebę zachowania pokoju i bezpieczeństwa, osiągnięcia trwałego wzrostu i dobrobytu poprzez wspólne korzystanie z części narodowej suwerenności.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję