Reklama

Niedziela Wrocławska

Post drogą do pokoju

Podniosą na was ręce i będą was prześladować … i będziecie w nienawiści u wszystkich” (Łk 21, 12-19). Zapowiedź prześladowań przez Jezusa skierowana do apostołów przed dwoma tysiącami lat znajduje swoje spełnienie nie tylko w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, ale przede wszystkim w ostatnim stuleciu. Wiek XX i początek XXI to czasy ogromnej nienawiść do wyznawców Chrystusa, z którą Kościół nie spotkał się nigdy w swojej historii w takich rozmiarach. Od początku chrześcijaństwa życie za wiarę w Jezusa oddało ponad 75 mln chrześcijan, z czego 45 mln tylko w XX wieku. Miniony wiek był prawdziwie – według słów bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI – wiekiem męczenników. Początek nowego wieku przynosi każdego roku blisko 170 000 nowych męczenników w ponad siedemdziesięciu krajach świata, gdzie łamane jest podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej, zgodnie z 18 art. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Poza krajami, w których chrześcijanie przelewają krew, pozostaje wiele innych – także na kontynencie europejskim – gdzie chrześcijanie poddawani są dyskryminacji, a wartości chrześcijańskie są ośmieszane.

Słowa Jezusa niosą także nadzieję, że nie zostawi nas samych, ale będzie z nami do skończenia świata jako nasza moc i siła.

To właśnie ufność w obecność Pana, wiara w płynącą od Niego siłę, staje się fundamentem inicjatywy: „Środa Popielcowa – dniem postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i o ustanie prześladowań na świecie”.

Ostatnie wydarzenia w krajach środkowej Afryki są wołaniem do wszystkich chrześcijan o post i modlitwę, aby na trwałe w tych krajach zagościł pokój i sprawiedliwy podział dóbr naturalnych. W krajach tych (Republika Środkowoafrykańska, Republika Sudanu Południowego, Czad, Nigeria) chęć zawładnięcia i czerpania zysków z dóbr naturalnych jest przyczyną wszczynania konfliktów między ludźmi, którzy do tej pory żyli obok siebie w zgodzie. Wywoływanym konfliktom nadaje się znamię wojny religijnej między muzułmanami a chrześcijanami, aby bezkarnie przejmować kontrolę nad wydobywaniem surowców naturalnych.

Reklama

Na arenie międzynarodowej przemilcza się ten fakt, który jest bardzo krzywdzący dla miejscowych społeczności. Ponadto w wywołane konflikty wchodzą, niosąc śmierć i zniszczenie, rebelianci z zewnątrz kraju, jak to ma miejsce w Republice Środkowoafrykańskiej.

Dlatego też ofiarowanie postu ścisłego w Środę Popielcową w intencji pokoju i ustanie prześladowań jest też formą wyrażenia sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, która dokonuje się na świecie, bardzo często za przyzwoleniem wielkich mocarstw. Jednak nade wszystko jest wyrazem miłości i solidarności z cierpiącymi braćmi. Jest to wyraz „wiary, która góry przenosi” – tak więc ufamy, że jej owocem będzie pokój.

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kiernikowski: nawrócenie to przylgnięcie do Jezusa

[ TEMATY ]

Legnica

Środa Popielcowa

bp Kiernikowski

Ks. Waldemar Wesołowski

„W Wielkim Poście nie chodzi tylko o jakąś poprawę, chodzi o nawrócenie, o przylgnięcie do Chrystusa” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. rozpoczynające Wielki Post.

W Środę Popielcową w południe do legnickiej katedry przybył także biskup pomocniczy Marek Mendyk, przełożeni i wykładowcy seminarium duchownego, klerycy oraz rzesza wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję