Reklama

Niedziela Wrocławska

Post drogą do pokoju

Podniosą na was ręce i będą was prześladować … i będziecie w nienawiści u wszystkich” (Łk 21, 12-19). Zapowiedź prześladowań przez Jezusa skierowana do apostołów przed dwoma tysiącami lat znajduje swoje spełnienie nie tylko w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, ale przede wszystkim w ostatnim stuleciu. Wiek XX i początek XXI to czasy ogromnej nienawiść do wyznawców Chrystusa, z którą Kościół nie spotkał się nigdy w swojej historii w takich rozmiarach. Od początku chrześcijaństwa życie za wiarę w Jezusa oddało ponad 75 mln chrześcijan, z czego 45 mln tylko w XX wieku. Miniony wiek był prawdziwie – według słów bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI – wiekiem męczenników. Początek nowego wieku przynosi każdego roku blisko 170 000 nowych męczenników w ponad siedemdziesięciu krajach świata, gdzie łamane jest podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej, zgodnie z 18 art. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Poza krajami, w których chrześcijanie przelewają krew, pozostaje wiele innych – także na kontynencie europejskim – gdzie chrześcijanie poddawani są dyskryminacji, a wartości chrześcijańskie są ośmieszane.

Słowa Jezusa niosą także nadzieję, że nie zostawi nas samych, ale będzie z nami do skończenia świata jako nasza moc i siła.

To właśnie ufność w obecność Pana, wiara w płynącą od Niego siłę, staje się fundamentem inicjatywy: „Środa Popielcowa – dniem postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i o ustanie prześladowań na świecie”.

Ostatnie wydarzenia w krajach środkowej Afryki są wołaniem do wszystkich chrześcijan o post i modlitwę, aby na trwałe w tych krajach zagościł pokój i sprawiedliwy podział dóbr naturalnych. W krajach tych (Republika Środkowoafrykańska, Republika Sudanu Południowego, Czad, Nigeria) chęć zawładnięcia i czerpania zysków z dóbr naturalnych jest przyczyną wszczynania konfliktów między ludźmi, którzy do tej pory żyli obok siebie w zgodzie. Wywoływanym konfliktom nadaje się znamię wojny religijnej między muzułmanami a chrześcijanami, aby bezkarnie przejmować kontrolę nad wydobywaniem surowców naturalnych.

Reklama

Na arenie międzynarodowej przemilcza się ten fakt, który jest bardzo krzywdzący dla miejscowych społeczności. Ponadto w wywołane konflikty wchodzą, niosąc śmierć i zniszczenie, rebelianci z zewnątrz kraju, jak to ma miejsce w Republice Środkowoafrykańskiej.

Dlatego też ofiarowanie postu ścisłego w Środę Popielcową w intencji pokoju i ustanie prześladowań jest też formą wyrażenia sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, która dokonuje się na świecie, bardzo często za przyzwoleniem wielkich mocarstw. Jednak nade wszystko jest wyrazem miłości i solidarności z cierpiącymi braćmi. Jest to wyraz „wiary, która góry przenosi” – tak więc ufamy, że jej owocem będzie pokój.

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posypmy głowy popiołem

Niedziela przemyska 9/2021, str. I

[ TEMATY ]

Środa Popielcowa

Ks. Maciej Flader

Liturgia Środy Popielcowej

Liturgia Środy Popielcowej

Rozpoczynamy wędrówkę ku tajemnicy paschalnej, ku śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa – wskazuje metropolita przemyski abp Adam Szal.

Dzisiaj szczególnym znakiem, bardzo wymownym dla nas jest posypanie głów popiołem. W tym obrzędzie uświadamiamy sobie, że trzeba się nawracać, że trzeba wierzyć w Ewangelię, że trzeba zmieniać swoje życie – mówił abp Adam Szal na rozpoczęcie Eucharystii w Środę Popielcową, sprawowaną w archikatedrze przemyskiej w obecności biskupów pomocniczych, kapłanów i licznie zgromadzanych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję