Reklama

Niedziela Wrocławska

Przed kanonizacją Jana Pawła II

Cytaty z nauczania Jana Pawła II w środkach komunikacji miejskiej i na budynkach, transmisja uroczystości z Rzymu na telebimach ustawionych w Rynku, wystawa fotografii oraz koncert Piotra Rubika „Santo Subito” – to tylko niektóre z wrocławskich wydarzeń związanych z kanonizacją Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia

Niedziela wrocławska 9/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

kanonizacja

Tomasz Lewandowski

Przed nami ostatnie dwa miesiące do kanonizacji Papieża Polaka. W całej archidiecezji zaplanowano wiele wydarzeń, które mają nam przybliżyć postać i nauczanie Jana Pawła II i przygotować nas na to wielkie wydarzenie. – To będzie ważne wydarzenie i chcielibyśmy się do niego jak najlepiej przygotować. Mamy wiele tytułów do tego, by uczcić historyczny moment kanonizacji Jana Pawła II. Znane są jego wizyty we Wrocławiu jako biskupa, kardynała i papieża. Ale niewielu wie, że trzy lata po święceniach ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. w kościele Świętych Stanisława, Doroty i Wacława, co potwierdza wpis w parafialnej księdze gości – mówił podczas konferencji prasowej poświęconej wrocławskim uroczystościom abp Józef Kupny.

– Kanonizacja to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski – mówił obecny na spotkaniu Rafał Dutkiewicz. – Możemy na świecie pochwalić się Cudem nad Wisłą, Solidarnością i Papieżem Polakiem – dodał. Prezydent chciałby, żeby wrocławianie wspólnie świętowali ten dzień: ma być radośnie, ale też poważnie i refleksyjnie.

Przygotowania do kanonizacji rozpoczęły się w archidiecezji już w ubiegłym roku. W lutym 2013 r. w parafiach rozpoczęła się peregrynacja krzyża, przy którym Papież Polak modlił się podczas swojej ostatniej, wielkopiątkowej drogi krzyżowej w 2005 r. Uroczyste zakończenie peregrynacji odbyło się 2 lutego br. w katedrze wrocławskiej. W ramach przygotowań, w czasie wizyty duszpasterskiej, rozdano w całej archidiecezji 100 tys. folderów informacyjnych. W 550 szkołach na terenie archidiecezji trwa konkurs wiedzy o Janie Pawle II, w którym do wygrania jest m.in. wyjazd do Rzymu na kanonizację: – Rośnie pokolenie, dla którego papież jest tylko postacią historyczną. Warto, by młodzi ludzie wiedzieli, jak ważną był postacią – mówi ks. Rafał Kowalski, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

Reklama

8 i 9 lutego odbył się III Międzywspólnotowy Turniej Piłki Nożnej, podczas którego – oprócz zmagań sportowych – każda wspólnota wystawiająca drużynę przygotowała szalik kibicowski inspirowany nauką Jana Pawła II. Ważnym czasem przygotowań do kanonizacji będzie okres Wielkiego Postu obfitujący w wiele wydarzeń:

* Od 15 marca do 17 kwietnia Kino Nowe Horyzonty we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora zorganizuje dla młodzieży i seniorów pokazy filmów o papieżu połączone z seminariami i międzypokoleniowymi warsztatami.

* W okresie Wielkiego Postu ulicami Wrocławia przejdą dwie duże Drogi Krzyżowe z rozważaniami inspirowanymi nauczaniem Jana Pawła II: 28 marca dla niepełnosprawnych, z tłumaczeniem na język migowy, oraz 11 kwietnia Akademicka Droga Krzyżowa.

* 12 kwietnia rozpocznie się przedsięwzięcie zwane Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia – delegacja archidiecezji przywiezie na Ostrów Tumski symboliczny ogień z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Tego dnia odbędzie się diecezjalne spotkanie młodzieży, czuwanie w intencji rodzin oraz okolicznościowa gra terenowa. Potem swoje pochodnie odpalą przedstawiciele dekanatów, od których ogień przejmą wszystkie parafie archidiecezji.

* Od 18 do 26 kwietnia odprawiona zostanie nowenna do Miłosierdzia Bożego, podczas nabożeństw rozważane będą teksty objawień św. Faustyny Kowalskiej. W 17-tu wrocławskich kościołach o Janie Pawle II opowiedzą ludzie, którzy spotkali się z nim osobiście lub są znawcami jego nauki. Okolicznościowym rekolekcjom będą towarzyszyć występy artystyczne.

* Od 22 kwietnia do 6 maja na wrocławskim Rynku stanie fotograficzna wystawa przypominająca pielgrzymki Jana Pawła II do Wrocławia, ze zbiorów Ośrodka Audiowizualnego Kurii Wrocławskiej i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

* W tygodniu kanonizacji – od 22 do 29 kwietnia – słowa Jana Pawła II będą wyświetlane na elektronicznych tablicach w pojazdach MPK, kursujących po mieście z flagami papieskimi.

Reklama

* 26 i 27 kwietnia na elewacjach stadionu, Ossolineum, gmachu głównym uniwersytetu i ratusza będą wyświetlane cytaty z papieskich kazań.

* 26 kwietnia do Rzymu wyruszą z Wrocławia dwa autokary z przedstawicielami duszpasterstw młodzieżowych i akademickich.

* 26 kwietnia z bazyliki św. Elżbiety na Wyspę Słodową przejdą uczestnicy Drogi Światła (Via Lucis), podczas której przy 14 stacjach rozważać będą tajemnice zmartwychwstania Chrystusa. Na wyspie częścią czuwania przed samą kanonizacją będzie koncert, w którym weźmie udział m.in. rapujący ksiądz z Wrocławia Jakub Bartczak.

* 27 kwietnia o godz. 10.00 na telebimach na wrocławskim Rynku zacznie się transmisja Mszy kanonizacyjnej z Rzymu, po południu wystąpią uczestnicy festiwalu Vratislavia Sacra, o godz. 18.00 zacznie się koncert „Santo Subito” Piotra Rubika, a o godz. 21.00 specjalny pokaz fontanny multimedialnej.

* 22 czerwca odbędzie się we wrocławskiej katedrze dziękczynienie za kanonizację. Podczas Mszy św. nastąpi wmurowanie tablicy dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II. Uroczystość będzie transmitowana w Telewizji Polonia.

* * *

www.jp2.wroclaw.pl

Powstała specjalna strona internetowa z inicjatywami archidiecezji wrocławskiej przygotowującymi wiernych do kanonizacji Jana Pawła II. Odwiedzający stronę www.jp2.wroclaw.pl znajdą m.in.– poza opisem inicjatyw przed kanonizacją – filmy, zdjęcia, pliki mp3 oraz teksty nauczania papieskiego. Jest również zakładka „Młodzi o JPII”, prezentująca wybrane prace, jakie zostały zgłoszone do diecezjalnego konkursu papieskiego organizowanego przez Wydział Katechetyczny Wrocławskiej Kurii. W konkursie wzięło udział 3218 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wpłynęło 569 prac. – Nie chcielibyśmy, by strona przestała być aktualna wraz z datą kanonizacji – mówi ks. Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii. Dodaje, iż po ogłoszeniu Jana Pawła II świętym może ona zmienić formułę i dokumentować rozwijający się kult papieża w archidiecezji.

Reklama

* * *

Strzelin

Poczuć bliskość z Janem Pawłem II będzie można w sposób nietypowy. Na rynku w Strzelinie w dniach 15-16 marca stanie mobilne muzeum Jana Pawła II. To projekt, który powstał w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie i szybko się rozprzestrzenia. Auto o powierzchni 62 m2 zwiedziło już sporą część Polski, a nawet Ukrainę! W środku znajdują się pamiątki przyszłego świętego przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza: brewiarz, z którego codziennie modlił się papież, jego różaniec, sutanny, charakterystyczna piuska, a nawet narty. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a na zakupy będzie można udać się do zaaranżowanego specjalnie na tę okazję sklepiku, w którym nie braknie książek i publikacji poświęconych JP2. Podczas konferencji prasowej Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina, oraz Dariusz Stępień – dyrektor Strzelińskiego Ośrodka Kultury zapowiadali, że możliwość zwiedzania mobilnego muzeum, to nie jedyna inicjatywa organizowana przez miasto. Odbędą się także cykliczne spotkania i koncerty, różnego rodzaju konkursy, a kulminacja przygotowań do kanonizacji nastąpi w kwietniu. Szczegóły dotyczące wydarzeń pojawią się na stronie internetowej miasta i gminy Strzelin, „Niedziela” również będzie Państwa informować na bieżąco.

Oława

Oławianie stawiają na modlitwę! Wierni z parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie do kanonizacji Papieża Polaka przygotowują się od dłuższego czasu. Proboszcz parafii ks. Paweł Cembrowicz jako ważny moment na drodze do tego wydarzenia wskazuje peregrynację krzyża papieskiego, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Wówczas odbyły się także rekolekcje w duchu nauczania JP2. Wydawany w parafii miesięcznik pt.: „Sanktuarium Oławskie” prowadzi dwa papieskie cykle. Pierwszy dotyczy maryjnych szlaków JP2, w drugim przedstawiane są fragmenty jego nauczania – encyklik, listów, adhortacji. Podobnie jak po beatyfikacji Jana Pawła II ziemia oławska dziękowała za ten dar, tak będzie i w tym roku. To inicjatywa ks. Janusza Gorczycy, proboszcza innej oławskiej parafii – pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w której organizowane są m.in. koncerty papieskie.

Brzeg

W Brzegu przygotowania do kanonizacji JP2 ruszyły pełną parą! Zaangażowały się w nie Urząd Miasta, Brzeskie Centrum Kultury, urzędnicy, a nawet studenci, którzy reprezentują Brzeg w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz parafie, w których można będzie podziwiać rezultaty działań. W każdej z trzech brzeskich wspólnot parafialnych odprawione zostaną Msze św., jednak organizatorzy planują także uświetnić to wydarzenie muzycznie. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego wybrzmi „Requiem” Mozarta, zaś w pozostałych dwóch – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Mikołaja – koncerty organowe i chóralne. Koncerty nie będą odbywać się w dniu kanonizacji, lecz ją poprzedzać, a to stanowi dobrą okazją do tego, by się do niej przygotować. Obok kościoła św. Mikołaja, przy pomniku papieża, władze miasta chciałyby także postawić telebim, aby mieszkańcy Brzegu mogli wspólnie oglądać transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu. Tomasz Dragan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu, podkreśla, że wszyscy zaangażowani w przygotowania do kanonizacji dołożą wszelkich starań, aby została ona przeżyta w sposób uroczysty.

Ada Nawrot

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję