Reklama

Ze świata

Parlament Europejski

Raport z „prawem do aborcji” odrzucony

Parlament Europejski odrzucił projekt rezolucji będący rocznym sprawozdaniem na temat równości między kobietami a mężczyznami w Unii Europejskiej, autorstwa Inês Zuber. W raporcie Zuber postulowała „prawo do aborcji”, co pozwoliłoby osobom dążącym do zniesienia prawnej ochrony życia ludzkiego na prenatalnym etapie rozwoju stygmatyzować kraje takie jak Polska, które chronią życie najsłabszych. Dostęp do aborcji potraktowano w tym dokumencie jako jedno z praw reprodukcyjnych, co jest niezgodne z oficjalnym stanowiskiem Polski, sprzeciwiającej się takiemu kategoryzowaniu aborcji. Rezolucja ta promowała również wdrażanie polityki genderowej od wczesnego dzieciństwa w szkołach publicznych. Autorka sprawozdania postulowała ponadto zrównanie homoseksualnych związków partnerskich z małżeństwami.

Unia Europejska

Akcja „Jeden z Nas”

Komisja Europejska na 10 kwietnia br. wyznaczyła datę wysłuchania publicznego w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”, której celem jest zablokowanie wypływu unijnych pieniędzy na programy niszczące życie ludzkie.

27 lutego Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” zakończyła proces przekazywania Komisji Europejskiej zweryfikowanych podpisów oraz załatwiania innych formalności (takich jak złożenie sprawozdań finansowych), które musiały zostać dopełnione przez organizatorów inicjatywy.

Zebrano ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, do rozpoczęcia prac w Komisji Europejskiej wymagany był milion podpisów. Miesiąc po wysłuchaniu publicznym Komisja Europejska ogłosi, jaką decyzję podjęła w sprawie inicjatywy „Jeden z Nas”.

Krym

Apel polskich księży

Dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl OMI, misjonarz oblat, zwracają się z gorącym apelem do Polaków o pomoc finansową.

Piszą m.in.: „Na Krymie pozostało w siedmiu parafiach rzymskokatolickich dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej. Nie dociera na Krym pomoc humanitarna.

Reklama

Jedyną możliwą jeszcze formą pomocy jest przekazanie pieniędzy, za które na miejscu można kupić najpotrzebniejsze artykuły i lekarstwa. Zwracamy się z apelem o przekazywanie wsparcia finansowego dla tych ofiarnych kapłanów na podane niżej konta bankowe z dopiskiem: «na Krym». Twoja pomoc ratuje życie”.

Piotr Rosochacki, Dyrektor Caritas Spes Krym, Bank Millenium, ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa, SWIFT BIGB PL PW (XXX)
PLN 72 11 60 2202 0000 0000 4034 6949; USD PL 66 11 60 2202 0000 0002 1932 63 16.

Ludzie

Ks. Federico Lombardi SJ

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ, podsumowując pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka, powiedział: – Zapamiętam z tego pierwszego roku pontyfikatu kilka wydarzeń, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Oczywiście, pierwsze pojawienie się Papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra. Następnie umycie stóp młodym więźniom w Wielki Czwartek. Zapamiętam też podróż na Lampedusę i to świadectwo wielkiej bliskości względem osób najbardziej zapomnianych i porzuconych. Zapamiętam Światowy Dzień Młodzieży, wielkie spotkanie w Rio, w Ameryce Łacińskiej. Następnie dokument programowy, czyli „Evangelii gaudium”, w którym Papież w sposób bardzo jasny i obszerny ukazał nam swoje serce. W końcu – lutowy konsystorz.

Myśli wciąż aktualne

Dążenie do zysku za wszelką cenę i brak troski o dobro wspólne doprowadziły do skoncentrowania ogromnych bogactw w nielicznych rękach, podczas gdy reszta ludzkości cierpi nędzę i zaniedbanie.
Jan Paweł II, Watykan, 20 grudnia 2002 r.

Krótko

Działania papieża Franciszka popiera ponad 87 proc. Włochów – wynika z sondażu przeprowadzonego z okazji pierwszej rocznicyjego pontyfikatu. Pozytywny wpływ Papieża na Kościół dostrzega aż 91 proc. kobiet.

Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie w przeddzień przybycia do Waszyngtonu szefa ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka. Jaceniuk spotkał się z Barackiem Obamą. Rozmawiano o bieżącej sytuacji i pomocy USA dla Ukrainy.

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Władze ukraińskie skrytykowały tę decyzję i zapowiedziały podjęcie odpowiednich kroków.

Rosyjska telewizja, opierając się na słowach byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, oskarżyła Polskę o inspirację działań opozycji na Ukrainie i szkolenie „radykałów z Majdanu”.

Rosja nie wyklucza poczynienia „lustrzanych kroków”, jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje z powodu interwencji na Ukrainie. Poinformował o tym wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

Gruzja wstąpi na ścieżkę wejścia do NATO, gdyby rosyjska akcja na Krymie powiodła się – podał rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje źródła w Sojuszu Północnoatlantyckim.

ONZ twierdzi, że Korea Płn., mimo zakazów, nadal handluje bronią. Posługuje się w tym celu swoimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi.

W Internecie pojawiły się wezwania do zabicia prezydenta Francji François Hollande’a. Wezwania opublikowali islamiści, a francuskie władze poinformowały, że traktują je poważnie.

Zaginął malezyjski samolot z ponad 200 osobami na pokładzie. Podczas lotu załoga nie zgłaszała nieprawidłowości.

W Nowym Jorku we wschodnim Harlemie w wyniku eksplozji i pożaru budynku zginęły 2 osoby, a kilkanaście zostało rannych. Wstrząsy odczuto w wielu budynkach.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwy dom, nie schronisko

2022-09-23 18:50

Magdalena Lewandowska

Bp Jacek Kiciński z pracownikami schroniska i prezesem wrocławskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta Rafałem Peroniem.

Bp Jacek Kiciński z pracownikami schroniska i prezesem wrocławskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta Rafałem Peroniem.

Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet we Wrocławiu świętuje jubileusz 30-lecia.

Przez te wszystkie lata pomoc, schronienie i wsparcie otrzymało w nim 3700 bezdomnych kobiet. –Dziękujemy za 30 lat tego domu, w którym każdy czuje się potrzebny, każdy znajduje kawałem swojego miejsca. Domu, w którym dzielimy nasze trudy, troski, ale i wiele nadziei i radości. To dom spotkania z dobrocią drugiego człowieka – mówił podczas jubileuszowej Eucharystii w schronisku przy ul. Strzegomskiej bp Jacek Kiciński. Razem z nim Mszę celebrował o. Marcin Wirkowski, paulin, który od 4 lat pełni posługę duszpasterską dla mieszkanek placówki.

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg przemienia człowieka?

2022-09-13 14:04

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Jak Bóg przemienia człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński o reparacjach: Niemcy nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach

2022-09-24 17:45

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Niemcy muszą zrozumieć, że nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach. Zdołamy pokazać światu, jak to wyglądało - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że Polska wyegzekwuje reparacje wojenne od strony niemieckiej.

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy został zapytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Zapowiedział, że strona Polska "już bardzo niedługo" wystosuje notę dyplomatyczną w tej sprawie. "Idziemy ta drogą. To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa. Ale jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia. Wtedy się zaczną rozmowy. (...) To wyegzekwujemy" - mówił Kaczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję