Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2014, str. 8

Przewodnicy turystyczni

Maryjo, prowadź nas drogą wiary w Syna Bożego

Jubileuszowa – 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę w dniach 7-9 marca odbywała się pod hasłem: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary w Syna Bożego”. – To jest jubileuszowa 30. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę, a tak weszło w zwyczaj, że każda jubileuszowa jest organizowana przez przewodników częstochowskich – wyjaśniała Daria Pałecz, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK w Częstochowie. – Pielgrzymka jest to największe zgromadzenie przewodników w Polsce. Jest to wyjątkowy czas, wyjątkowe miejsce, sam fakt, że już 30 lat to trwa. Przyjeżdżają grupami, czasem się zbierają całe oddziały przewodników, czasem indywidualnie, samochodami, i ten czas spędzamy wspólnie.

Reklama

W sobotę 8 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. – Najważniejsze jest to, czego uczy nas Jan Paweł II, abyśmy, idąc, mieli świadomość celu, do kogo idziemy i z kim idziemy, bo tylko Jezus, Syn Maryi, jest naszym jedynym Przewodnikiem do nowego życia i Zbawicielem. Dlatego prosimy: Maryjo, nasza najlepsza Matko i Przewodniczko, prowadź nas drogami Twego Syna, aby nikt z nas nie zagubił dróg prawdy i dobra, i aby nikt z nas nie zginął – powiedział w homilii abp Depo.

Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior z archidiecezji warmińskiej. W niedzielę 9 marca Mszy św. przewodniczył biskup diecezji kaliskiej Edward Janiak, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Homilię wygłosił ks. Paweł Dzierzkowski, ojciec duchowny WSD w Częstochowie.

– 30 lat to szmat czasu, wielu odeszło już do wieczności, znacie ich z imienia, nazwiska, jeżeli im jeszcze nasza modlitwa jest potrzebna, wypraszamy dla nich Boże Miłosierdzie. Tutaj, do Matki Bożej, przychodzimy z radościami, wdzięcznością, ale i z prośbami, tymi osobistymi, rodzinnymi, zawodowymi – mówił bp Edward Janiak. Na zakończenie Mszy św. przewodnicy zawierzyli się Matce Bożej.

Krótko

Obradująca w dniach 1-13 marca na Jasnej Górze Kapituła Generalna Zakonu Paulinów, po wybraniu o. Arnolda Chrapkowskiego na nowego generała Zakonu Paulinów, wybrała nową Kurię Generalną, czyli zarząd całego Zakonu, nazywany u paulinów Definitorium Generalnym. Najbliższymi współpracownikami o. generała zostali: wikariusz generalny (I definitor) – o. Michał Lukoszek, II definitor – o. Mariusz Tabulski, III definitor – o. Ryszard Bortkiewicz, IV definitor – o. Kazimierz Maniecki; prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej – o. Bazyli Degórski, administrator generalny – o. Jan Bednarz; sekretarz generalny – o. Paweł Przygodzki.

8 marca odbyło się „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. Joanna Wrona złożyła świadectwo o cudownym uzdrowieniu córki Marii Glorii za wstawiennictwem Jana Pawła II. Spotkanie już po raz siódmy zorganizowane zostało przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Radio Jasna Góra.

Zapowiedzi

27-28 marca – Maturzyści Diecezji Sandomierskiej

28 marca – Maturzyści Diecezji Świdnickiej

28/29 marca – Maturzyści Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

29 marca – Pielgrzymka Ruchu Szensztackiego

29 marca – 7. Pielgrzymka Parafii Jakubowych

29 marca – Maturzyści Archidiecezji Poznańskiej

29 marca – Maturzyści Archidiecezji Częstochowskiej

30 marca – Maturzyści Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: tylko co dziesiąta para bierze ślub kościelny

2021-06-20 14:41

[ TEMATY ]

rodzina

ślub

Adobe.Stock

Tylko co dziesiąta para mówi sobie sakramentalne „tak” w Hiszpanii, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego. Od ponad 20 lat obserwuje się systematyczny spadek ślubów kościelnych, a sytuację pogorszyła jeszcze panująca pandemia.

Liczby mówią same za siebie. Dwadzieścia lat temu 163 tys. par wzięło ślub kościelny w Hiszpanii, w 2020 r. - blisko 9,5 tys. (9444). Choć pandemia bez wątpienia miała wpływ na tę liczbę (liczba zawartych małżeństw spadła o 45,7 proc. w porównaniu do 2019 r.), to jednak faktem jest stopniowy spadek ślubów kościelnych, szczególnie od 2009 r., kiedy po raz pierwszy więcej było ślubów cywilnych. Jeśli w 1996 r. blisko 45 tys. par zdecydowało się na ślub cywilny, to w 2019 r. zrobiło to aż 129 tys. par. Gwałtowny spadek ślubów kościelnych pokazują dane Krajowego Instytutu Statystycznego. W 2001 r. małżeństwa kościelne stanowiły 73,1 proc., osiem lat później ich liczba wynosiła 45,5 proc., w ubiegłej dekadzie ok. 20 proc., a teraz 10 proc.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: nowa ewangelizacja powinna posługiwać się językiem miłosierdzia

2021-06-20 14:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

nowa ewangelizacja

episkopat.pl

„Wszyscy wiemy, że współczesny kryzys ludzkości nie jest powierzchowny, ale głęboki. Dlatego nowa ewangelizacja winna posługiwać się językiem miłosierdzia, na który składają się przede wszystkim gesty i postawy, a potem także słowa” – mówił abp Stanisław Gądecki do mężczyzn i młodzieńców, którzy przybyli w XVIII Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. na placu koronacyjnym nieopodal tuleckiej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję